Awaria w "Czajce": Wyścig z czasem. 15 listopada zniknie most pontonowy. Trzaskowski: Idzie dobrze

Jak donosi RMF24.pl, w poniedziałek ma zakończyć się wymiana uszkodzonych rur w kolektorach ściekowych pod dnem Wisły. 15 listopada rządowa instalacja zastępcza na moście pontonowym ma zostać wyłączona. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski twierdzi, że "wszystko zmierza w dobrym kierunku" i kolektory powinny zostać naprawione w terminie.

Wymiana uszkodzonych rur w niedziałających kolektorach "Czajki" ma zakończyć się w poniedziałek. Władze Warszawy są dobrej myśli. 

Naprawa rurociągu idzie sprawnie

Według informacji rmf24.pl, wykonano już główne prace, czyli zespawano w tunelu dwie nitki rurociągu - po 100 metrów rur stalowych. Następnie mają odbyć się testy szczelności i próby ciśnieniowe.

Rafał Trzaskowski stwierdził, że wszystko wskazuje na to, iż warszawskie MPWiK zakończy zaplanowane prace do 15 listopada (wówczas zniknąć ma konstrukcja na moście pontonowym). 

Będzie wizja lokalna, wszystko zmierza w dobrym kierunku. Miejmy nadzieję, że będziemy gotowi w terminie do tego, żeby przejąć te kolektory

- powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Nadal nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa trzeciej nitki przesyłowej z lewej części Warszawy do oczyszczalni Czajka. Połączenie ma zostać osobno przeciśnięte pod dnem Wisły.

>>> Zobacz, jak przebiegała instalacja alternatywnego rurociągu na moście pontonowym, którego budowę zlecił premier Mateusz Morawiecki:

Zobacz wideo

Awaria kolektorów oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów przesyłających ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie podjęło decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. W reakcji na te doniesienia, premier Mateusz Morawiecki zlecił budowę alternatywnego systemu przesyłowego. Dodatkową instalację zamontowano na moście pontonowym zbudowanym przez wojsko. 

Naprawa niedziałających kolektorów będzie kosztować 23 mln zł

20 października Maciej Płoński z MPWiK poinformował, że na budowie przy naprawie uszkodzonych rur prowadzących do kolektorów pracuje ok. 40 osób, a największym wyzwaniem jest koordynacja prac związanych z montażem stalowych rur i pracami spawalniczymi oraz pracami konserwacyjnymi.  Równolegle zaś prowadzone są prace przygotowawcze do prób odbiorowych i testów rurociągów po zakończeniu prac montażowych. Rozpoczną się one prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.

Wykonano ponad 54 metry rurociągów nitki A i ponad 50 metrów nitki B, przy całkowitej długości każdego rurociągu wynoszącej ok. 100 metrów. Koszty naprawy rurociągów to 23 mln zł netto.

Więcej o:
Komentarze (37)
Awaria w "Czajce": Wyścig z czasem. 15 listopada zniknie most pontonowy. Trzaskowski: Idzie dobrze
Zaloguj się
 • bzdziszewiak2

  Oceniono 20 razy 6

  Czy zostaną rozliczeni i zwolnieni winni zaniedbań? Kiedy prezydent Warszawy weźmie się za ukrócenie łapówkarstwa w urzędach? Za przychylne przetargi, za przychylne WZ-etki, za nieuchwalanie planów zagospodarowania i za wiele innych spraw. No, kiedy?

 • mojamagna

  Oceniono 7 razy 3

  o ile wzrosną koszty wywozu osadów z Czajki, których nie da się spalić w nieczynnej od lat spalarnia a teraz już nawet nie można ich rozrzucać po okolicznych lasach?

 • benia_b

  Oceniono 15 razy 3

  Czy uroczyste otwarcie gó...ciagu będzie równie paradne, jak te z 13 marca 2013 roku?

 • jurii.sachar

  Oceniono 3 razy 1

  Trzaskowski ze stadem kóz nie potrafił sobie poradzić. Połowa zdechła...a poradzi sobie z awarią, nie mówiąc już o rządzeniu Warszawą....

 • awitold4

  Oceniono 5 razy 1

  A Artur W. dalej burmistrzem...

 • ztomek

  Oceniono 13 razy 1

  I co trole misiewicza ?
  Zatkało kakało !!
  Ha ha ha ha

 • zielony_wesolek

  Oceniono 17 razy 1

  a może zatrudnić Krysię i Stasia - speców od rzeczy niemożliwych

 • omniscio

  Oceniono 15 razy 1

  niestety bylo to do przewidzenia: "Miejmy nadzieję, że będziemy gotowi w terminie".

 • nessuno

  Oceniono 2 razy 0

  Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski twierdzi, że "wszystko zmierza w dobrym kierunku" i kolektory powinny zostać naprawione w terminie.

  Ech, mierny prezydenciku. A kiedy usłyszymy, że winni dopuszczenia do użytkowania bubla za grube miliony bekną za swoje partactwo? kiedy usłyszymy, że beknie za to również twoja poprzedniczka?
  Aha, nic się nie stało. Wszystko w normie a tym miastem nadal bedą rzadzić deweloperzy, tak jak od wielu lat.
  I przy okazji, kiedy prezydenciku ruszysz doopsko i pogonisz swoich urzędasów do roboty, aby wreszcie na Żoliborzu zalanym przez falę słojów uruchomić SPPN?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX