Warszawa. Będzie podwyższenie kar za parkowanie bez biletu? Mandaty nawet o 300 procent wyższe

Zarzad Dróg Miejskich chce od przyszłego roku zwiększyc opłatę za parkowanie bez biletu w Warszawie. Mandat miałby byc znacznie wyższy i wynosić 225 zł zamiast 50 zł. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Warszawy.
Zobacz wideo

Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że od 2020 roku chce podwyższyć opłatę za brak wniesionej opłaty w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego - podaje TVP Info. Dotychczas kara wynosiła 50 złotych, co zdaniem urzędników nie było wystarczającym "straszakiem" na kierowców.

ZDM chce wyższych kar za parkowanie bez biletu. "Rekomendujemy maksymalną kwotę"

Dyrektor ZDM Łukasz Puchalski poinformował, że wyższa kara mogłaby uszczelnić system i sprawić, że mniej kierowców decydowałoby się na parkowanie bez biletu. - Rekomendujemy maksymalną kwotę za mandat, czyli na dziś 225 zł - powiedział, cytowany przez TVP Info. Podkreślił też, że kierowcy, którzy wnieśliby opłatę w ciągu kilku dni od otrzymania mandatu, mogliby liczyć na obniżenie kary o 30 procent.

Jak tłumaczyła Karolina Gałecka z ZDM, do tej pory wielu kierowców nie płaciło za parkowanie w strefie objętej opłatami, bo ryzyko nie było zbyt duże - cena za 10 godzin parowania wynosi niecałe 32 złote, a mandat jest zaledwie o 18 złotych wyższy.

Wielu kierowców ryzykuje i nie płaci za parkowanie, bo po ciuchu liczy na szczęście i brak kontroli. Po podniesieniu opłaty takie ryzyko przestanie się kalkulować

- powiedziała w rozmowie z portalem Warszawa Nasze Miasto.

Dotychczas samorządy nie mogły podnieść wysokości kar za parkowanie bez bilety. Zmieniło się to od września tego roku, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o drogach publicznych.Teraz o podwyższeniu kary może zadecydować Rada Warszawy. Jeśli urzędnicy poprą postulat ZDM, wyższe kary będą obowiązywały od 2020 roku. Od zmiany przepisów z możliwości podniesienia opłat skorzystały dotychczas m.in. Gdańsk i Kraków.

Więcej o: