Arcybiskupi Hoser i Głódź mogą stracić tytuły honorowych obywateli. Radna Warszawy złożyła wniosek

Radna Agata Diduszko-Zyglewska pół roku temu złożyła do Rady Warszawy wniosek o odebranie tytułu Honorowego Obywatela Miasta dwóm duchownym: Henrykowi Hoserowi i Sławojowi Leszkowi Głodziowi. Aktywistka będzie przekonywać radnych z Koalicji Obywatelskiej do przyspieszenia działań w tej sprawie.
Zobacz wideo

Agata Diduszko-Zyglewska złożyła wniosek o odebranie tytułów Honorowego Obywatela Warszawy arcybiskupom Henrykowi Hoserowi i Sławojowi Leszkowi Głodziowi po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich. Obydwaj duchowni pojawili się w dokumencie w kontekście tuszowania pedofilii.

Radna Warszawy chce odebrać tytuł Honorowego Obywatela dwóm arcybiskupom. Powodem tuszowanie pedofilii

- Obecność tych kościelnych dostojników w gronie uhonorowanych to coraz jaskrawsze nieporozumienie i, eufemistycznie rzecz ujmując, gruba niezręczność wobec innych honorowych obywateli i obywatelek stolicy - napisała na swoim Facebooku radna. Według polityczki procedury trwają zbyt długo, dlatego zamierza namawiać radnych z Koalicji Obywatelskiej, do przyspieszenia rozmów na temat jej wniosku.

Arcybiskupowi Henrykowi Hoserowi zarzuca się między innymi przymykanie oczu na informacje dotyczące pedofilii w Kościele. Zarzuty te dotyczą między innymi sprawy księdza Grzegorza K. Mimo wiedzy na temat toczącego się postępowania oraz zarzutów ciążących na duchownym (m.in. dotyczących pedofilii), przez kolejne 2 lata był on proboszczem na warszawskim Tarchominie, pod którego opieką przebywało 32 ministrantów. Arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głodziowi także zarzuca się brak reakcji na informacje dotyczące molestowania dzieci przez księży.

Agata Diduszko-Zyglewska należy do Rady Programowej Kongresu Kobiet oraz jest współautorką "Raportu nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych" przekazanego w lutym 2019 roku papieżowi Franciszkowi.

Więcej o: