600-letni Dąb Mieszko został celowo podpalony. Biegli wydali opinię ws. pożaru pomnika przyrody

Zdaniem biegłego z zakresu pożarnictwa Dąb Mieszko, rosnący na warszawskim Ursynowie, został celowo podpalony. Ekspertyza została zamówiona przez prokuraturę, która prowadzi w tej sprawie śledztwo, wyjaśnia Łukasz Łapczyński z prokuratury okręgowej w Warszawie. Z uzyskanej opinii wynika, że warszawski pomnik przyrody podpalono celowo.

Blisko 600-letni Dąb Mieszko na Ursynowie palił się w połowie czerwca. Jest jedną z ostatnich pamiątek po rosnącej niegdyś Puszczy Mazowieckiej. Drzewo niedawno wypuściło nowe liście. Władze dzielnicy obiecały do końca roku zamontować obok Mieszka kamery monitoringu. Prokuratura prowadzi czynności śledcze mające na celu wykrycie sprawców.

Dąb zajął się ogniem w nocy z 16 na 17 czerwca. Mieszko I rosnący przy ulicy Nowoursynowskiej liczy 600 lat i jest jednym z najstarszych drzew w Polsce oraz najstarszym drzewem na Mazowszu. Od lat 60-tych dąb był pod opieką konserwatora zabytków. Jedna z jego stron była częściowo martwa, a od od 2016 roku drzewo było wspierane przez sztuczne podpory.

Okoliczni mieszkańcy i eksperci od początku podejrzewają, że ursynowski zabytek przyrody został z premedytacją podpalony. Świadczy o tym fakt, że do pożaru doszło w środku nocy (straż miejska dostała zgłoszenie w okolicach godziny 3), gdy drzewo nie było wystawione na działanie promieni słonecznych. W nocy nie było też burzy, drzewo nie mogło się więc zapalić od uderzenia pioruna.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (34)
600-letni Dąb Mieszko został celowo podpalony. Biegli wydali opinię ws. pożaru pomnika przyrody
Zaloguj się
 • pierwsze_all

  Oceniono 38 razy 34

  Sprawdzić, który deweloper miałby interes w usunięciu kłody (nomen omen) spod nóg rozwojowi tego terenu.

 • bohatyrzwembleju

  Oceniono 32 razy 28

  Szyszkomando w akcji.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 33 razy 25

  W Polsce jest taka sekta która od tysiąca lat walczy ze świętymi drzewami Słowian :-)
  Oraz nienawidzi wszystkiego prócz pedofilii :-)

 • Wies Kwiec

  Oceniono 24 razy 24

  Złapać gnojka podpalacza i ze wzgędu na ogromną wartość pomnika przyrody, 20 lat odsiadki. Przedtem wyznaczyć nagrodę 20 tys zł za pomoc w znalezieniu sprawcy.

 • stefan4

  Oceniono 20 razy 16

  Deweloperzy usunęli przeszkodę budowlaną?

 • andrzej.wald

  Oceniono 18 razy 16

  Barbarzyństwo. Ale skoro za ministra Szyszko w świetle kamer wycinano drzewa w Puszczy Białowieskiej to efekt takiej "edukacji" lex szyszko właśnie mamy.

 • kostropacz

  Oceniono 17 razy 13

  Pokazała "góra", że drzewa są nieważne, poparła myśliwych w kwestii że wolne, dzikie zwierzęta warto zabijać, że warto rozwijać hodowlę na futra; hodowcy wygonieni z Holandii znaleźli przystań w Polsce. Jak wiadomo przykład idzie z góry, a nigdy nie było takiego braku poszanowania przyrody jak teraz. Najpewniej jakieś gnojki "się zabawiły" w ognisko, bo przywykli że naokoło padają ścinane drzewa...Teraz za karę powinni posadzić 1000 drzew w Warszawie!

 • aspoleczne_cukinie

  Oceniono 13 razy 13

  No tak, w Polsce nie ma co dbac o dobro przyrody.

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 14 razy 12

  Sprawców po złapaniu powiesić w wiklinowych klatkach i podpalić. Jak wiklina się przepali to spadną. Jak wypuszczą nowe liście to uniewinnić. Jak nie - to czynności powtórzyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX