CBA weszło do warszawskiego ratusza. Zabezpiecza dokumentację związaną z funkcjonowaniem "Czajki"

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi czynności w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawa, Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM, a także w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Zabezpiecza tam dokumenty związane z funkcjonowaniem oczyszczalni ścieków "Czajka" i jej awarią.

W czwartek 24 października funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach na podstawie postanowień Prokuratury Regionalnej w Warszawie weszli do siedziby warszawskiego Ratusza, a także do Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM i siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji - czytamy w komunikacie Prokuratury Regionalnej w Warszawie

CBA informuje, że prowadzone czynności mają na celu zabezpieczenie dokumentacji, w tym zapisów elektronicznych, dotyczącej inwestycji budowy i eksploatacji tzw. spalarni, jak również materiałów związanych z awarią w oczyszczalni "Czajka", która wystąpiła pod koniec sierpnia tego roku.

W prowadzonym ws. oczyszczalni "Czajka" śledztwie jest kilka wątków

Postanowienie Prokuratury Regionalnej w Warszawie zostało wydane w ramach szeroko zakrojonego śledztwa prowadzonego przez nią i CBA. Postępowanie to obejmuje kilka wątków.

Jednym z nich jest kwestia kontrolowanego zrzutu ścieków z oczyszczalni "Czajka" do Wisły, który trwał od 28 sierpnia. "Badana jest kwestia spowodowania zagrożenia epidemiologicznego, zanieczyszczenia wody oraz zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach, które stanowią czyny zabronione zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 8" - czytamy na stronie prokuratury.

Drugi wątek dotyczy podejrzeń "popełnienia przestępstwa wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w mieniu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. w związku z modernizacją i rozbudową Oczyszczalni Ścieków "Czajka", w tym budową Stacji Termicznego Unieszkodliwienia Osadów Ściekowych oraz dopuszczeniem do niewłaściwej eksploatacji i konserwacji wskazanego obiektu". Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. 

Problemy oczyszczalni ścieków "Czajka". Najpierw awaria spalarni, potem kolektora

Pierwsza awaria w "Czajce" zdarzyła się w listopadzie 2018 roku, kiedy to zepsuła się spalarnia osadów ściekowych. Od tamtej pory wywożone są one poza spalarnię - jest ich już 100 tys. ton. Sprawa jednak wyszła na jaw dopiero przy okazji drugiej awarii - kolektora ściekowego - do której doszło 28 sierpnia 2019 roku. Wtedy, w wyniku usterki, ścieki z lewobrzeżnej Warszawy zaczęły trafiać wprost do Wisły. Aby temu zapobiec, rząd zdecydował o budowie tymczasowego rurociągu. Dzięki niemu ścieki trafiają do oczyszczalni.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (104)
CBA weszło do warszawskiego ratusza. Zabezpiecza dokumentację związaną z funkcjonowaniem "Czajki"
Zaloguj się
 • tomasz_problem

  Oceniono 31 razy 15

  Wiem, że awaria kolektora miała miejsce w wyniku błędu montażystów. Nie zastosowano obejmy, która była elementem kolektora. Osobą odpowiedzialną za ten błąd jest kierownik budowy, ew. nadzór budowlany - jeśli odbierał budowę.

  Jaki to ma związek z korupcją i jaka w tym wina ratusza?! Sprawdzają, czy HGW obejmę zabrała do domu i na ścianie powiesiła?!

  To jest skandal, że CBA się tym zajmuje!!! To nie ich rola!

 • mappi123

  Oceniono 18 razy 12

  znowu trzeba przykryć afery pisslamu.

 • takaprawda3000

  Oceniono 17 razy 11

  Kiedy będą zabezpieczać dokumentację związaną z działalnością spółki SREBRNA??

 • czarnyminio

  Oceniono 16 razy 10

  Potrzebne im papiery z Czajki bo Banaś uwalony w szambie?

 • bazpol4

  Oceniono 16 razy 10

  Zaczęło się niszczenie opozycji. Nie mogą przejąć senatu to próbują zastraszyć. Po drugie trzeba przykryć Banasia. Ciemny lud to kupi.
  .

 • szaman2011

  Oceniono 16 razy 10

  Ja też mam problem z kanalizacją. Czy CBA przyjedzie zbadać sprawę?

 • pi.mi

  Oceniono 11 razy 9

  CBA to ci co przez rok dochodzenia nie dopatrzyli się burdelu u Banasia?
  Kamienic i działek w Krakowie nabytych za pensję żony nauczycielki...?

  A ha.

 • vincento_mocca

  Oceniono 17 razy 9

  Oczywiście dalej będziemy udawać, że za warszawskiej prezydentury Prezydenta Tysiąclecia JW Profesora Lecha K. ścieki do Wisły zrzucane nie były.

 • praskiso

  Oceniono 13 razy 9

  Przyjdzie taki czas, że bedą spier... na San Escobar.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX