Sąd uchylił decyzję ws. kamienicy, w której mieszkała Jolanta Brzeska. Jej córka wyszła z sali

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie kamienicy przy ulicy Nabielaka. To właśnie tam mieszkała Jolanta Brzeska, która została zamordowana w niewyjaśnionych okolicznościach w 2011 roku. Jej córka po usłyszeniu wyroku wyszła z sali, trzaskając drzwiami. - Mam nadzieję, że sąd będzie mógł sobie spojrzeć w oczy - powiedziała.
Zobacz wideo

We wtorek stołeczny Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej Patryka Jakiego w sprawie kamienicy przy ulicy Nabielaka 9 w Warszawie. W budynku mieszkała m.in. współzałożycielka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów Jolanta Brzeska, która zginęła w 2011 roku. Jednym ze skarżących decyzję komisji weryfikacyjnej był Marek M., nazywany "kolekcjonerem warszawskich kamienic". Decyzję o reprywatyzacji kamienicy na warszawskim Mokotowie w 2006 roku podpisał ówczesny sekretarz miasta, Mirosław Kochalski. 

Kamienica przy Nabielaka. Sąd uchylił decyzję komisji Patryka Jakiego

Komisja reprywatyzacyjna wskazywała, że kamienicę zreprywatyzowano wraz z lokatorami, którym Marek M. miał celowo utrudniać życie. Zgodnie z decyzją komisji z 2017 roku reprywatyzacja została podważona, a Marek M. miał między innymi zwrócić blisko trzy miliony złotych.

Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Dariusz Pirogowicz stwierdził w uzasadnieniu wyroku, że decyzja komisji była wadliwa. - W żaden sposób decyzja komisji nie mogła - w zgodzie z przepisami prawa - uchylać praw przynależnych do budynku jako takiego, czy do lokalu w tym budynku się znajdującego - powiedział.

O odroczenie postępowania wnosił stołeczny ratusz. Jak powiedziała Zofia Gajewska, pełnomocniczka prezydenta Warszawy, wyrok nie kończy postępowania, ale jest jednym z jego elementów. Mecenas zaznaczyła, że na skutek wyroku - o ile wyrok się uprawomocni - sprawa wróci do komisji, a wtedy komisja, biorąc pod uwagę wytyczne sądu, będzie mogła jeszcze raz w tej sprawie rozstrzygnąć w wydać decyzję.

Córka Jolanty Brzeskiej, Magdalena, była obecna na sali rozpraw. Po odczytaniu wyroku pospiesznie ją opuściła. - Kiedy sąd czytał uzasadnienie, wyszłam, trzaskając drzwiami i mówiąc, że mam nadzieję, że sąd będzie mógł sobie spojrzeć w oczy - podkreśliła później w rozmowie z Wirtualną Polską.Brzeska powiedziała także, że wyrok sądu świadczy o tym, że "w tej politycznej nawalance zaczynają ginąć ludzie". - Jestem przerażona tym, co się dzieje. Politycy powinni pamiętać, że za każdą decyzją reprywatyzacyjną stoi konkretny człowiek i jego dramat - zaznaczyła w rozmowie z Onetem

Wyrok sądu skrytykowali przedstawiciele komisji reprywatyzacyjnej. "Sędziowie w tej sprawie łamią prawo. Przyznali sobie uprawnienia władzy ustawodawczej i nie stosują ustawy uchwalonej przez Sejm. A ich obowiązkiem jest orzekanie na podstawie ustaw, których nie uznają. Skandal nad skandale" - napisał na Twitterze Patryk Jaki.

Wiceprzewodniczący komisji reprywatyzacyjnej Sebastian Kaleta (PiS) stwierdził z kolei, że "gdy córka Jolanty Brzeskiej w emocjach wyszła z sali, sędzia ze składu zaśmiał się".

Więcej o:
Komentarze (335)
Sąd uchylił decyzję ws. kamienicy, w której mieszkała Jolanta Brzeska. Jej córka wyszła z sali
Zaloguj się
 • mdro

  Oceniono 120 razy 60

  Przecież od początku było wiadomo, że komisja nie ma w kwestii zwrotów czy niezwrotów żadnego umocowania prawnego i jest wyłącznie hucpą polityczną służącą wylansowaniu pana Jakiego, więc skąd zdziwienie wyrokiem sądu?

 • borek-skorek

  Oceniono 85 razy 43

  Zdziwieni, że serial telewizyjny "Komisja Sejmowa w sprawie reprywatyzacji nie może powodować skutków prawnych zmieniających prawa własności?

 • manekin1

  Oceniono 91 razy 39

  Co ma sąd do tego, że komisja weryfikacyjna wydaje decyzje niezgodne z prawem??? Pani Brzeska powinna trzasnąć co innego.

 • jhbsk

  Oceniono 70 razy 32

  Niby komisja coś stwierdziła i teraz oburzenie, że jest to niewarte funta kłaków. A kamienicę oddano za Kaczyńskiego.

 • bostian

  Oceniono 76 razy 30

  Jakoś nie jestem zaskoczony - tylu tu sędziów, którzy zapoznali się wnikliwie z materiałem dowodowym i wydali wyrok. Trybuni ludowi, inspekcja robotniczo - chłopska Komisja Weryfikacyjna była tworem bezprawnym w polskim porządku prawnym. To szukanie praworządności przy pomocy cepa. Ale to widowiskowe - lud to lubi. Wpada taki Trybun Ludowy, wali cepem na lewo i prawo, krew pryska, jest zabawa.
  A trzaskanie drzwiami w sądzie - to zwykły brak kultury i ogłady a nie bohaterstwo. .

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 69 razy 27

  Kamienicę do przejęcia przygotowała ekipa Lecha Kaczyńskiego.
  Decyzję podpisał Mirosław Kochalski (PiS - gazeta pominęła tę informację).
  Komisja Patryka Jakiego (PiS-pominięte) mogła sobie zrobić co chciała, bo i tak pisowski sąd decydował.
  Sebastian Kaleta (PiS-podkreślone przez gazetę) skrytykował sąd.
  Ogłoszenie niewygodnego wyroku krótko po wyborach (gazeta o tym nie wspomniała).

  Wnioski.
  Za całym tym złem stoi PiS.
  Gazeta stara się umniejszać, a wręcz ukrywać, fakt bezpośredniego sprawstwa PiS. Podkreśla wręcz, że obroną mieszkańców ów PiS się zajmuje (w/w komisja), pomijając przy tym drugi fakt, że w/w komisja niewiele może.
  Gazeta i PiS grają w jednej drużynie.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 48 razy 24

  Co Leszek Kamienica Kaczyński zawłaszczył tego sąd Ziobry nie odda :-)

 • sverir

  Oceniono 46 razy 20

  Pan Jaki i jego koledzy mogliby się raczej nauczyć pisać decyzje administracyjne, zamiast pomstować na sądy. Ustawy napisać nie potrafił, decyzji - jak widać - też nie. To co pan Jaki tak właściwie potrafi?

 • the.witcher

  Oceniono 56 razy 18

  szok i niedowierzanie. Koleś, który brał udział w tej śmiesznej komisji i rozbudził swoimi bezprawnymi decyzjami nadzieję u pokrzywdzonych jedyne co ma do powiedzenia to "a ten sędzia to się uśmiechnął". student I roku prawa wie, że żadne sejmowe komisje nie mają kompetencji aby zmieniać wyroki sądowe. czy taki byle jaki lub kaleta kpią z tych ludzi, którzy im ufają czy na prawdę wierzą że są wyjątkowi i wszystko im się należy łącznie z prawem do zmiany prawa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX