11 metrów pod ziemią. MPWiK pokazało, jak przebiegają prace naprawcze kolektorów "Czajki"

11 metrów pod dnem Wisły, 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, trwają prace naprawcze układu przesyłowego, w które zaangażowanych jest kilkudziesięciu pracowników - informuje na Facebooku Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.
Zobacz wideo

Maciej Płoński z MPWiK poinformował, że w chwili obecnej "prowadzone są prace naprawcze oraz prace z montażem rur stalowych na odcinku zdemontowanych rurociągów syfonowych. Prace montażowe polegają na montażu dwóch nitek rurociągów stalowych o średnicy 1600 mm". 

Płoński dodał, że na budowie pracuje ok. 40 osób, a największym wyzwaniem jest koordynacja prac związanych z montażem stalowych rur i pracami spawalniczymi oraz pracami konserwacyjnymi. 

Równolegle prowadzone są prace przygotowawcze do prób odbiorowych i testów rurociągów po zakończeniu prac montażowych. 

Obecnie wykonano ponad 54 metry nitki A i ponad 50 metrów nitki B, przy całkowitej długości każdego rurociągu wynoszącej ok. 100 metrów. Koszty naprawy rurociągów to 23 mln zł netto. 

Awaria kolektorów oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów przesyłających ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie podjęło decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. W reakcji na tę sytuacje premier Mateusz Morawiecki zlecił budowę alternatywnego systemu przesyłowego. Dodatkową instalację zamieszczono na moście pontonowym zbudowanym przez wojsko. 

Więcej o: