W środę 16 października w Starej Miłośnie w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe profesora Jana Szyszki. Były minister środowiska, profesor nauk leśnych, polityk Prawa i Sprawiedliwości zmarł nagle 9 października w wieku 75 lat.
Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godzinie 11. Następnie zaplanowano przemarsz konduktu żałobnego na pobliski cmentarz parafialny, gdzie były szef resortu środowiska zostanie pochowany. W uroczystościach pogrzebowych wezmą udział najwyżsi rangą urzędnicy państwowi. Obecni będą między innymi parlamentarzyści, premier Mateusz Morawiecki oraz - najprawdopodobniej - prezydent Andrzej Duda. Zjawią się także delegacje leśników z całej Polski. Na pożegnaniu Jana Szyszki mają się zjawić tysiące ludzi. Szef Centrum Informacyjnego Sejmu przekazał, że wydarzenie będzie transmitowane przez telewizję publiczną.
W związku z pogrzebem Jana Szyszki mieszkańcy Starej Miłosny muszą się liczyć z dużymi utrudnieniami w ruchu. W godzinach 5-15 w okolicach świątyni w Starej Miłośnie przewidywanie jest zamknięcie niektórych ulic - podaje lokalny portal StaraMiłosna.info. Jak poinformowano, zamknięta będzie ul. Jana Pawła II od ronda przy ul. Torfowej do Traktu Brzeskiego oraz ul. Gościniec od ronda przy Lidlu do cmentarza. Oznacza to spore zamieszanie komunikacyjne, bo tą częścią ulicy kursuje autobus linii 198, który bezpośrednio łączy Starą Miłosną z przystankiem PKP Wola.
"Charakter ceremonii i wymagania bezpieczeństwa wymuszają wprowadzenie rygorystycznych zasad udziału osób uczestniczących i stosowanie się do poleceń służb porządkowych. Prosimy przybyć odpowiednio wcześniej, ponieważ dostęp do świątyni będzie ograniczony, a wskazane przez służby ochrony miejsca parkowania pojazdów mogą znajdować się w znacznej odległości od świątyni" - informuje parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Sukcesywnym zamykaniem i otwieraniem ulic w trakcie pogrzebu zajmie się stołeczna policja.
Jan Szyszko był leśnikiem i ministrem środowiska w rządzie Beaty Szydło. Funkcję szefa tego resortu sprawował także wcześniej, w latach 1997-1999 oraz 2005-2007. Do Prawa i Sprawiedliwości wstąpił w 2001 roku. Zasiadał w Sejmie V, VI, VII i VIII kadencji.