Dwaj współpracownicy Patryka Jakiego w Sejmie. Posłem PiS zostaje też wojewoda mazowiecki

W wyborach parlamentarnych sukces odniosło troje warszawskich radnych: Aleksandra Gajewska z KO, a także Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba z PiS - obaj blisko współpracujący z Patrykiem Jakim. Do Sejmu z ramienia PiS dostał się bowiem wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.
Zobacz wideo

Niedzielne wybory parlamentarne przynoszą zmiany w składzie rady miasta. Trzy miejsca będą musiały zostać ponownie obsadzone. Wszystko dlatego, że do parlamentu z listy Koalicji Obywatelskiej dostała się Aleksandra Gajewska, a z listy Prawa i Sprawiedliwości - Jacek Ozdoba i Sebastian Kaleta.

Warszawscy radni idą do Sejmu. Gajewska, Kaleta i Ozdoba z nowymi funkcjami

Aleksandra Gajewska startowała z ramienia Koalicji Obywatelskiej jako ostatnia kandydatka na warszawskiej liście. Choć przypadło jej 40. miejsce, to zdobyła piaty co do wielkości wynik i dostała się do Sejmu z poparciem 10 tys. 228 głosów. Gajewska urodziła się w Warszawie i będzie jedną z najmłodszych posłanek w tej kadencji - ma 30 lat. W samorządzie pracuje od przeszło ośmiu lat, a w ubiegłych latach trzykrotnie była wybierana do Rady Warszawy, zyskując najwyższe poparcie w stolicy. W czerwcu 2019 roku Gajewska została wybrana na stanowisko wiceprzewodniczącej Rady Warszawy.

Aleksandra Gajewska i Rafał Trzaskowski na konferencji w czerwcu 2018 r. Gajewska w wyborach parlamentarnych 2019 r. startuje do Sejmu z ostatniego, 40. miejsca warszawskiej listy PO.Aleksandra Gajewska i Rafał Trzaskowski na konferencji w czerwcu 2018 r. Gajewska w wyborach parlamentarnych 2019 r. startuje do Sejmu z ostatniego, 40. miejsca warszawskiej listy PO. DAWID ŻUCHOWICZ

Sebastian Kaleta zdobył trzeci wynik na warszawskiej liście PiS. Startował z 9. miejsca, zdobył 17 459 głosów - wyprzedzili go jedynie prezes PIS Jarosław Kaczyński i Mariusz Kamiński. Kaleta to wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej, a także bliski współpracownik Patryka Jakiego, nazywany jego "prawą ręką". W 2015 roku wspierał kampanię prezydencką Andrzeja Dudy, pracował też w gabinecie ministra sprawiedliwości. Ma 30 lat i pochodzi z Lubelszczyzny. W 2018 roku jako kandydat PiS został wybrany do Rady Warszawy, w maju 2019 roku bezskutecznie kandydował do Parlamentu Europejskiego z poparciem Solidarnej Polski. W ostatnich miesiącach intensywnie krytykował Rafała Trzaskowskiego za awarię kolektora "Czajka".

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian KaletaWiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta Fot. Sławomir Kamiński

Jacek Ozdoba kandydował z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu płocko-ciechanowskim i zajął trzecie miejsce, uzyskując 17 873 głosów. Ma 28 lat, urodził się w Warszawie i jest absolwentem wydziału prawa na UKSW. Był radnym PiS w okręgu obejmującym Pragę Północ i Białołękę. W Radzie Warszawy był członkiem komisji rewizyjnej, środowiska i skarg i wniosków. W latach 2015-2018 był doradcą w kancelarii byłej premier Beaty Szydło, a następnie premiera Mateusza Morawieckiego. Ozdoba również blisko współpracował z Patrykiem Jakim - w wyborach samorządowych 2018 był rzecznikiem jego sztabu. 

Fot. Piotr Hejke / Agencja Gazeta

Radni zostaną zastąpieni przez osoby, które w ostatnich wyborach samorządowych kandydowały z tej samej listy, co ustępujący kandydaci (szansę na mandat będą miały osoby z największą liczbą głosów).  

Będzie nowy wojewoda mazowiecki 

PIOTR HEJKE

Do Sejmu z ramienia PiS dostanie się też Zdzisław Sipiera, który od 2015 roku pełnił funkcję wojewody mazowieckiego (został powołany przez Beatę Szydło). Startował z piątego miejsca na liście w okręgu Warszawa II (sam pochodzi z Pruszkowa) i zajął piąte miejsce, otrzymując 8 tys. 131 osób. Zdzisław Sipiera ma 59 lat, do Prawa i Sprawiedliwości wstąpił w 2002 roku. W latach 1998, 2002, 2006, 2010 i 2014 był wybierany na radnego powiatu pruszkowskiego, a w latach 1998-2002 a potem 2014-2015 pełnił funkcję starosty tego powiatu. W latach 2002-2005 był wiceburmistrzem Pragi Północ, a w latach 2005-2006 - burmistrzem Woli. W ostatnich latach Sipiera "wsławił się" m.in. decyzją o dekomunizacji ulic Warszawy, którą następnie cofnął sąd.

Jak podaje Onet, na razie nie wiadomo jeszcze, kto zastąpi Sipierę. Do momentu wskazania przez premiera jego następcy, obowiązki wojewody może przejąć jego zastępca Sylwester Dąbrowski. Formalnie wyłonienie następcy Sipiery również będzie decyzją premiera. 

Więcej o:
Komentarze (21)
Dwaj współpracownicy Patryka Jakiego w Sejmie. Posłem PiS zostaje też wojewoda mazowiecki
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 27 razy 23

  Sipiera - najgorszy wojewoda jakiego mialo Mazowieckie.
  Jest nadzieja (co prawda niewielka) ze nastepca bedzie przynajmniej troche lepszy.

 • mikejar

  Oceniono 22 razy 18

  JAK NIE JAKI TO HOLOTA , KALEKA , OZDOBA , WARCHOL Gdzie oni znajduja tych IDIOTOW.
  Czym wieksza MIERNOTA to do PISU. CYGAN ma dobre towarzystwo.

 • perkis1234

  Oceniono 15 razy 13

  Zapomniano o Guziale od Jakiego, który ,,na otarcie łez" dostał posadę w Orlenie :D

 • miston1989

  Oceniono 14 razy 12

  Dlaczego poseł elekt z Warszawy i mieszkający Warszawie, jest posłem z okręgu płocko-ciechanowskiego? Czyżby w tym okręgu nie było żadnego kandydata na posła, który mieszkałby na tym terenie.

 • jacques1556

  Oceniono 11 razy 9

  "Zmiany w sejmiku bo do Sejmu dostał się wojewoda". No no, jestem pod wrażeniem. Co ma wojewoda, czyli administracja rządowa do sejmiku czyli administracji samorządowej. :)

 • pollako

  Oceniono 16 razy 8

  Jaki, Ozdoba, Kaleta, święta trójca czyli trójkącik...Kto komu wciska ?

 • lica79

  Oceniono 11 razy 7

  Jaki powinien siedzieć za szkody wyrządzone Polsce ustawa i IPN a nie pomnażać swój intelektualny półanalfabetyzm

 • donmarek

  Oceniono 10 razy 6

  Coś zbyt często ten Kaleta bywa tak blisko Jakiego. I tak jakoś dziwnie na niego spogląda. Czyżby ... ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX