Tytuł Warszawianki Roku 2019 przyznano ginekolożce. Krystyna Janda Warszawianką Przemian

Tytuł Warszawianki Roku 2019 otrzymała ginekolożka Nicole Sochacki-Wójcicka, a Warszawianki Przemian - Krystyna Janda. Wyniki plebiscytu ogłoszono w środę 9 października podczas gali w Forcie Sokolnickiego.
Zobacz wideo

Plebiscyt Warszawianka Roku odbył się po raz drugi. Ma on na celu uhonorowanie kobiety, która swoją pracą zawodową lub społeczną w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju polskiej stolicy jako miasta otwartego i tolerancyjnego. 

- Kobiece, silne DNA zawsze było obecne w Warszawie i warto o tym przypominać. Będziemy ciągle podkreślać role warszawianek w życiu Warszawy. Jesteśmy tak samo dumni z dokonań naszych bohaterów, jak i naszych bohaterek - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas otwarcia gali.

Nicole Sochacki-Wójcicka Warszawianką Roku. "Własne doświadczenia zamieniła w lekcje"

Na drodze głosowania mieszkańcy Warszawy zadecydowali, że tytuł Warszawianki Roku 2019 należy się Nicole Sochacki-Wójcickiej, która jest ginekolożką-położniczką, edukatorką, a także mamą dwóch chłopców. Tegoroczna Warszawianka Roku prowadzi bloga Mamaginekolog.pl, na którym rozpowszechnia wiedzę medyczną, zachęca kobiety do badań profilaktycznych i dzieli się swoimi doświadczeniami dotyczącymi opieki nad dziećmi.

Podczas laudacji Aldona Machnowska-Góra, koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej ze stołecznego ratusza podkreśliła, że Nicole Sochacki-Wójcicka "własne doświadczenia zamieniła w lekcje", a "jej praca jest jej wielką pasją, bo to dzięki niej może nieść pomoc innym osobom".

- Cieszę się, że zostało docenione to, co robię na co dzień, że lekarz może wyjść z gabinetu i pomagać innym. Mój dziadek z daleka przyszedł na piechotę do Warszawy, bo chciał zostać warszawiakiem. Myślę, że byłby ze mnie dumny, że jego wnuczka została Warszawianką Roku - powiedziała sama laureatka, dziękując za przyznanie jej tytułu Warszawianki Roku.

Nominację do nagrody Warszawianka Roku otrzymały także: Ewa Błaszczyk, Katarzyna Homan, Katarzyna Jurkiewicz, Ewa Kulik-Bielińska, Julia Maciocha, Urszula Nowakowska, Karolina Pacoń, dr Bianka Siwińska i Izabela Sopalska-Rybak

 

Krystyna Janda Warszawianką Przemian. "Nie unika ważnych i trudnych tematów"

Ze względu na tegoroczne obchody 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz 30-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce przyznano również tytuł specjalny Warszawianki Przemian. Nagroda ta została stworzona z myślą o liderkach, które w ciągu 30 lat w wyjątkowy sposób wpłynęły na przemiany w naszym społeczeństwie w zakresie wolności, równości oraz poszanowania praw człowieka. Tę nagrodę przyznano aktorce Krystynie Jandzie.

- Mówi, co myśli, ponieważ uważa, że naszym obowiązkiem jest zbieranie głosu i działanie na rzecz wszystkich, którzy są słabsi czy niesprawiedliwie traktowani. Zarówno w działaniach artystycznych, jak i społecznych, nie unika ważnych i trudnych tematów. Tworzy teatr, który nie tylko uwodzi, ale także opowiada o prawdziwych problemach ludzi, uczy i bawi - tak Krystynę Jandę przedstawiła kapituła.

W kategorii Warszawianka Przemian nominowane były także: prof. Anna Dobrzańska, prof. Ewa Łętowska, Krystyna Starczewska i Ludwika Wujec.

 

W tegorocznym plebiscycie na Warszawiankę Roku oddano ponad 43 tys. głosów. W ubiegłym roku tytuł ten otrzymała Anna Ojer - założycielka grupy „SOS Mieszkańcy Wawra rodzicom z CZD".

- Chciałabym, aby ten plebiscyt rzucił światło na kobiety, które dziś i przez ostatnie lata niestrudzenie działają na rzecz poszanowania ludzkiej godności, mniejszości oraz ludzi marginalizowanych. Wśród nominowanych znalazły się aktywne obywatelsko, świadome społecznie i niezwykle zaangażowane kobiety, które przyczyniły i przyczyniają się do ważnych zmian, bez których Warszawa nie byłaby miastem jakim jest dziś - nowoczesnym, otwartym, różnorodnym i wolnym - mówiła o plebiscycie Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Więcej o: