Podano zwycięskie projekty budżetu obywatelskiego w Warszawie. Najwięcej głosów na 2020 drzew

Mieszkańcy Warszawy do końca września mogli oddać swój głos na projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego. W tym roku zgłoszonych zostało 1324 plany dzielnicowe oraz 101 ogólnomiejskich.

Wyniki głosowania dostępne są już na stronie warszawskiego Urzędu Miasta. Największą popularnością wśród głosujących cieszył się projekt zasadzenia 2020 drzew w Warszawie. Jakie projekty zostały wybrane przez mieszkańców do realizacji z budżetu miasta w przyszłym roku?

Wyniki budżetu obywatelskiego w Warszawie - jak sprawdzić zwycięskie projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe?

Zgodnie z informacją podaną przez koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej Aldonę Machnowską-Górę, w głosowaniu udział wzięło 105 tysięcy mieszkańców stolicy. Aż 99 procent głosów oddano przez internet - pozostałe osoby swój głos oddały bezpośrednio w siedzibie urzędu. Według statystyk najwięcej, bo około 34 procent głosujących to osoby w wieku od 35 do 44 lat. 60 procent głosów oddanych zostało z kolei przez kobiety. Najbardziej aktywni w glosowaniu byli mieszkańcy Bielan, Pragi Południe i Wawra, a najmniej mieszkańcy Śródmieścia.

>>>To mieszkańcy miast najlepiej wiedzą, czego potrzebują. Tak zareagowali na miejską strefę relaksu za milion złotych:

Zobacz wideo

Największą popularnością wśród projektów ogólnomiejskich cieszył się projekt zasadzenia 2020 drzew dla Warszawy. Zgodnie z informacją na stronie UM realizacja pomysłu będzie kosztować miasto prawie 3 miliony złotych. Na drugim miejscu znalazł się projekt "Nasze miasto w szpalerach zieleni", a na trzecim "Nie! - dla smogu - altana solarna w każdym parku Warszawy". Z projektów ogólnomiejskich wybrano także projekty dotyczące ścieżek rowerowych oraz ochrony środowiska - miejskie łąkostrady antysmogowe, kwiaty dla Warszawy czy projekt ochrony ptaków zimą. Dodatkowo w budżecie mieszkańcy wskazali konieczność przeznaczenia środków na sfinansowanie posiłków dla ubogich i bezdomnych czy przeprowadzanie warsztatów komputerowych dla niepełnosprawnych.

Wyniki głosowania można sprawdzić na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl, gdzie wybieramy projekty ogólnomiejskie lub te dla konkretnej dzielnicy. W obydwu przypadkach warto zaznaczyć kategorię "wybrany w głosowaniu - projekt zwycięski": wtedy strona pokaże nam tylko te projekty, które otrzymały najwyższe wyniki i zostaną zrealizowane przez władze miasta.

Więcej o: