Podano zwycięskie projekty budżetu obywatelskiego w Warszawie. Najwięcej głosów na 2020 drzew

Mieszkańcy Warszawy do końca września mogli oddać swój głos na projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego. W tym roku zgłoszonych zostało 1324 plany dzielnicowe oraz 101 ogólnomiejskich.

Wyniki głosowania dostępne są już na stronie warszawskiego Urzędu Miasta. Największą popularnością wśród głosujących cieszył się projekt zasadzenia 2020 drzew w Warszawie. Jakie projekty zostały wybrane przez mieszkańców do realizacji z budżetu miasta w przyszłym roku?

Wyniki budżetu obywatelskiego w Warszawie - jak sprawdzić zwycięskie projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe?

Zgodnie z informacją podaną przez koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej Aldonę Machnowską-Górę, w głosowaniu udział wzięło 105 tysięcy mieszkańców stolicy. Aż 99 procent głosów oddano przez internet - pozostałe osoby swój głos oddały bezpośrednio w siedzibie urzędu. Według statystyk najwięcej, bo około 34 procent głosujących to osoby w wieku od 35 do 44 lat. 60 procent głosów oddanych zostało z kolei przez kobiety. Najbardziej aktywni w glosowaniu byli mieszkańcy Bielan, Pragi Południe i Wawra, a najmniej mieszkańcy Śródmieścia.

>>>To mieszkańcy miast najlepiej wiedzą, czego potrzebują. Tak zareagowali na miejską strefę relaksu za milion złotych:

Zobacz wideo

Największą popularnością wśród projektów ogólnomiejskich cieszył się projekt zasadzenia 2020 drzew dla Warszawy. Zgodnie z informacją na stronie UM realizacja pomysłu będzie kosztować miasto prawie 3 miliony złotych. Na drugim miejscu znalazł się projekt "Nasze miasto w szpalerach zieleni", a na trzecim "Nie! - dla smogu - altana solarna w każdym parku Warszawy". Z projektów ogólnomiejskich wybrano także projekty dotyczące ścieżek rowerowych oraz ochrony środowiska - miejskie łąkostrady antysmogowe, kwiaty dla Warszawy czy projekt ochrony ptaków zimą. Dodatkowo w budżecie mieszkańcy wskazali konieczność przeznaczenia środków na sfinansowanie posiłków dla ubogich i bezdomnych czy przeprowadzanie warsztatów komputerowych dla niepełnosprawnych.

Wyniki głosowania można sprawdzić na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl, gdzie wybieramy projekty ogólnomiejskie lub te dla konkretnej dzielnicy. W obydwu przypadkach warto zaznaczyć kategorię "wybrany w głosowaniu - projekt zwycięski": wtedy strona pokaże nam tylko te projekty, które otrzymały najwyższe wyniki i zostaną zrealizowane przez władze miasta.

Więcej o:
Komentarze (18)
Podano zwycięskie projekty budżetu obywatelskiego w Warszawie. Najwięcej głosów na 2020 drzew
Zaloguj się
 • pierwsze_all

  Oceniono 16 razy 4

  Czyli wypada prawie 1500 zł za jedno drzewo. A teraz proszę policzyć koszt sadzonki i robocizny na sztukę (może by tak ogłosić konkurs, ile będą płacić i na jakich umowach kopaczom i sadzaczom firmy wybrane w przetargu z kryterium najniższej ceny?).
  Zresztą tak samo DZIESIĘCIOKROTNIE zawyżone ceny projektów są normą wszędzie. W moim miasteczku naklejki na ściany w przedszkolu zostały wycenione na 3000 zł.
  Kto zgarnie 90% kasy? Oczywiście "eksperci" od obsługi tej całej farsy, czyli urzędasy z pociotkami, którym się przecież należy za tę "ciężką i odpowiedzialną pracę w trosce o dobro obywateli".

 • miastomakow

  Oceniono 11 razy 3

  mógłbym kupić i posadzić każde z tych drzew za nie więcej niż 150 zł (sadzonka+drzewo). ale tu chyba nie chodzi o sadzenie drzew, o ekologię tylko o to by ktoś zarabiał na ludzkiej naiwności i podniosłych hasłach o konieczności ochrony przyrody. szkoda że najwznioślejsze ideały są tylko pretekstem do dalszego okradania ludzi i zasobów ziemi.

 • anna_pot

  Oceniono 2 razy 2

  Najważniejszym projektem do zrealizowania jest system online nadzoru nad każdym z wybranych projektów.
  Projekt xyz - jaki etap co kto robi - aktualizacja co tydzień.

  W przeciwnym razie to można sobie wybrać projekt nawet bardzo prosty i po trzech latach dowiedzieć się, że np. ławka nie mogła być zbudowana gdyż projekt/kolor ./ miejsce utknęło w jakiś uzgodnieniach nie wiadomo z kim . Albo nie da się bo się nie da

 • van_norden

  Oceniono 8 razy 0

  Oczywiście większość drzew tradycyjnie uschnie.

 • nowy4444

  Oceniono 4 razy -2

  PO nie zrealizowała projektów wybranych w 2015r.! Gocław, Praga. A te 2200 drzew to groteska. PO obiecała milion już lata temu. I co? Wydymali was znów. Zamiast tego macie awarię Czajki i zamkniętą przez to ścieżkę rowerową nad Wisłą. Nauman miał rację. Wyborcy PO to poeby.

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 7 razy -3

  Nieźle przekręciarstwo mieszkańcy chcieli mieć możliwość głosowania na nie przeciwko debilstwom "aktywistów" ale Rafau ukręcił temu łeb!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX