Warszawa. Martwe kozy na wiślanej wyspie. Właściciel stada usłyszał zarzuty za znęcanie się nad zwierzętami

W ostatnim czasie na wyspie w okolicy Mostu Gdańskiego na Wiśle znaleziono 12 martwych kóz, będących częścią mieszkającego tam stada. Trwa postępowanie wyjaśniające przyczyny ich śmierci. Tymczasem właściciel stada usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzętami.
Zobacz wideo

Stado kóz, które wypasało się na wyspie niedaleko Mostu Gdańskiego w ramach prowadzonego przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy projektu "Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej", liczyło w sumie 60 kóz. Jednak w ostatnim czasie na wyspie znajdowało się ich około 30. W poniedziałek odnaleziono na wyspie 12 kóz martwych

Nie żyje 12 kóz z warszawskiej wyspy. Właściciel stada usłyszał zarzut

Tymczasem obcokrajowiec, do którego należy stado, usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzętami - przekazał TVN Warszawa. Poinformował o tym Marcin Saduś, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Podejrzany mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Część kóz wypasających się na wiślanej wyspie nie żyje

Przyczyny śmierci kóz są na razie nieznane - w tej sprawie trwa postępowanie wyjaśniające prowadzone przez różne służby jednocześnie, m.in. Powiatowego Inspektora Weterynarii oraz lekarza Lasów Miejskich. 

Jednocześnie organizacja Animal Rescue Polska poinformowała, że u 18 pozostałych kóz stwierdzono stan zagrożenia zdrowia. Zaprzecza temu Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Jak dodaje, kontrola zwierząt przeprowadzona w sierpniu również nie wykazała nieprawidłowości. Podkreśla jednocześnie, że całodobowy nadzór oraz opiekę zdrowotną kozom powinien zapewnić wykonawca - właściciel stada.

Więcej o: