Hanna Gronkiewicz-Waltz wskazuje winnych ws. awarii kolektorów w "Czajce"

Zdaniem byłej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, budowa oczyszczalni ścieków "Czajka" powinna być zrealizowana już w 2004 roku, jednak przez opieszałość ówczesnego prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego oraz jego współpracowników do tego nie doszło.

Hanna Gronkiewicz-Waltz pojawiła się w sobotnim programie "Gość Radia ZET". Jednym z poruszonych tam wątków była awaria kolektorów oczyszczalni ścieków "Czajka". Według byłej prezydent Warszawy odpowiedzialny za nią jest PiS.

Gronkiewicz-Waltz: Najgorszy jest efekt zaniechania. A zaniechał PiS w 2004 roku

Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że budowa oczyszczalni powinna być zrealizowana już w 2004 roku (uruchomiono ją dopiero w 2012 r.), jednak przez - jej zdaniem - opieszałość ówczesnego prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego oraz jego współpracowników do tego nie doszło. Zaznaczyła, że umowa na budowę oczyszczalni była gotowa i czekała aż Lech Kaczyński i Sławomir Skrzypek podpiszą ją z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR). 

- Pan Sławomir Skrzypek, jak myśmy przyszli do ratusza, odmówił podpisania tej umowy, nie wiem do dziś dnia dlaczego - dodała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Niestety to była wina poprzednich rządów PiS-u, a nie moja, i nie dam sobie tego wmówić, bo mam to napisane na piśmie - stwierdziła. - Gdyby wcześniej to zrobić, to byłoby trochę więcej czasu na zrobienie, a potem trzeba było się śpieszyć - argumentowała. - (...) przez niedziałanie PiS-u tyle inwestycji było do zrobienia, do ogarnięcia (...). Najgorszy jest efekt zaniechania i o tym się nie pamięta. A zaniechał PiS w 2004 roku - podkreśliła była prezydent Warszawy.

Paweł Lisiecki z PiS odpowiada Hannie Gronkiewicz-Waltz

Na sugestie Hanny Gronkiewicz-Waltz wobec Lecha Kaczyńskiego i PiS odpowiedział poseł PiS Paweł Lisiecki.

"Prezydent Lech Kaczyński nie rządzi Warszawą od 2005 roku. Obaj, zarówno Lech Kaczyński, jak i Sławomir Skrzypek zginęli w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku, a więc przynajmniej 3 lata przed oddaniem 'Czajki' do użytkowania" - powiedział w nagraniu opublikowanym na Twitterze.

Awaria oczyszczalni "Czajka". Usuwanie awarii kosztowało już 41 mln zł

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów przesyłających ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie podjęło decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły.

W reakcji na tę sytuacje premier Mateusz Morawiecki zlecił budowę alternatywnego systemu przesyłowego. Dodatkową instalację zamieszczono na moście pontonowym zbudowanym przez wojsko. W połowie września system przesyłowy osiągnął 100 proc. sprawności.

Budowa systemu zastępczego kosztowała 41 mln złotych. Naprawa kolektorów ma kosztować 13 mln złotych.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (198)
Hanna Gronkiewicz-Waltz wskazuje winnych ws. awarii kolektorów w "Czajce"
Zaloguj się
 • udet11

  Oceniono 104 razy 62

  Za czasów Lecha, wszędzie widziano układ. Wstrzymano wszelkie inwestycje. Jedyne co zrobiono to zmieniono lokalizację stacji Metra Powiśle.(na gorszą)

 • cjk.5004

  Oceniono 73 razy 45

  LK to był najgorszy prezydent jakiego Warszawa miała. Zalękniony niedojda

 • anwy5

  Oceniono 105 razy 33

  Muzeum Powstania - pomnik głupoty politycznej i zbrodni na Warszawie był ważniejszy.

 • antypisiormax

  Oceniono 74 razy 30

  Ale " mały cwaniaczek " chciał zbudować sobie 2-dwie wieże w srodku stolicy , oszukał nawet znajomego , aby mieć bliżej chyba do nieba i ominąć czyściec i piekło !!!
  Bóg sprawił że Szydło wyszło z worka i wał;a jak Polska cała.

 • norman67

  Oceniono 38 razy 28

  Chciałem przypomnieć, że Most Łazienkowski wart 100 mln zł był ubezpieczony na 3 mln.

 • jzd

  Oceniono 24 razy 14

  Kaczor był gó...anym prezydentem warszawy i takim samym prezydentem Polski

 • krark

  Oceniono 17 razy 11

  ..." - Niestety to była wina poprzednich rządów PiS-u, a nie moja, i nie dam sobie tego wmówić, bo mam to napisane na piśmie - stwierdziła. "...
  Jeśli HG-W ma to "napisane na piśmie" to jej zdanie jest bezdyskusyjne.

 • sly.pl

  Oceniono 33 razy 11

  Dla jednych winny zawsze jest Tusk a dla innych PiS. "O TAKE" Polskę my nie walczyli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX