W piątek darmowa komunikacja w Warszawie. To decyzja Trzaskowskiego. "Dobry uczynek dla planety"

Rafał Trzaskowski ogłosił, że piątek 27 września będzie dniem bezpłatnej komunikacji miejskiej. Wszystko ze względu na przypadający wówczas ostatni dzień Międzynarodowego Strajku Klimatycznego. - Każdy z nas wybierając transport publiczny robi dobry uczynek dla przyszłości naszej planety i dla zdrowia naszych dzieci - zapowiedział prezydent Warszawy.
Zobacz wideo

Prezydent Warszawy poinformował, że w piątek 27 września - ostatniego dnia ogólnoświatowego Strajku Klimatycznego - komunikacja miejska w stolicy będzie bezpłatna. W ten sposób władze Warszawy chcą zachęcić mieszkańców do przesiadania się do pojazdów transportu publicznego i solidaryzują się z uczestnikami Warszawskiego Wielkiego Marszu Klimatycznego, który przejdzie ulicami stolicy pod hasłem "Zróbmy dobry klimat".

W piątek darmowa komunikacja w Warszawie. "Dobry uczynek dla planety"

Rafał Trzaskowski podpisał rozporządzenie, w który zarządził na dzień 27 września bezpłatne przejazdy środkami Warszawskiego Transportu Publicznego w I i II strefie biletowej. Oprócz darmowych przejazdów, w piątek mieszkańcy nie będą też musieli płacić za skorzystanie z parkingów "Parkuj i Jedź". 

"Każdy z nas wybierając transport publiczny robi dobry uczynek dla przyszłości naszej planety i dla zdrowia naszych dzieci. Warto! :)" - podkreślił prezydent Warszawy.

Darmowe przejazdy nie będą obowiązywały w pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej, także w obszarze „Wspólnego biletu ZTM-KM-WKD”.

"Warszawa aktywnie działa dla klimatu" - czytamy w komunikacie na stronie ratusza.  Urzędnicy podkreślają, że już teraz 50 procent pasażerów w Warszawie jeździ środkami transportu publicznego, które nie emitują zanieczyszczeń -  tramwajami, metrem, SKM czy autobusami elektrycznymi. Do 2022 roku Warszawa chce podnieść ten wskaźnik do 60 procent, przede wszystkim poprzez rozbudowywanie komunikacji szynowej.

W piątek 27 września o godzinie 16  w Warszawie rozpocznie się Wielki Marsz Klimatyczny. Jego uczestnicy zbiorą się na pl. Defilad, a następnie przejdą trasą: Marszałkowska, Al. Jerozolimskie, Krucza, Hoża, Marszałkowska, pl. Zbawiciela, Mokotowska, Piękna, Al. Ujazdowskie, J. Matejki, Wiejska przed Sejm RP.

Wspólnie pokażmy, że klimat to priorytet! Wciąż możemy zapobiec dalszym zmianom! Możemy zredukować emisję gazów cieplarnianych i zreformować rolnictwo. Możemy inaczej produkować energię, inaczej się przemieszczać, inaczej ogrzewać nasze domy. Możemy zmienić sposób produkcji żywności, oddać część ziemi lasom, pochłaniającym dwutlenek węgla. W tej chwili są to najważniejsze wyzwania naszej cywilizacji. Dlatego razem zróbmy dobry klimat! Nasze indywidualne działania i wybory to za mało. Musimy działać razem. Musimy pokazać, że jest nas wielu

- apelują na Facebooku organizatorzy marszu.

W związku ze Strajkiem Klimatycznym manifestacje odbędą się w wielu miastach Polski, m.in. w Łodzi, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu i Białymstoku.

Więcej o: