W Warszawie powstanie pierwszy Dom Ronalda McDonalda. Bezpłatny hotel dla rodziców chorych dzieci

W Warszawie powstanie pierwszy w stolicy i drugi w Polsce Dom Ronalda McDonalda. Obiekt znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pierwsi goście zamieszkają w bezpłatnym hotelu w przyszłym roku.
Zobacz wideo

Dom Ronalda McDonalda powstanie z myślą o rodzicach młodych pacjentów, którzy przebywają w pobliskim szpitalu, przechodząc badania onkologiczne, neonatologiczne lub przeszczepy. Dom będzie bezpłatnym udogodnieniem dla opiekunów dzieci.

- Po okresie przygotowań, etapie udogodnień, działań formalnych - dziś zaczynamy! Drugi w Polsce Dom Ronalda McDonalda - budowa - uroczysty start! Przyjaciołom, wspierającym budowę już dziś kłaniamy się za pomoc! - informuje na swoim fanpage'u Fundacja Ronalda McDonalda.

W środę 25 września na terenie Kampusu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego miało miejsce symboliczne wbicie łopaty pod budowę Domu Ronalda McDonalda. Obiekt będzie bezpłatnym hotelem, w którym będą mogli zamieszkać rodzice chorych dzieci. W Domu znajdzie się 25 apartamentów, w których znajdą schronienie całe rodziny.

Ludziom, którzy walczą z chorobą, potrzebna jest solidarność. Nie zostawiamy chorych samym sobie. To pewnego rodzaju recepta na poczucie osamotnienia. Rodzice myślą, że kiedy ich dziecko jest chore, to nie mogą nic zrobić. Mogą i to bardzo wiele. Mogą podarować swoją obecność, poczucie bezpieczeństwa i spokój

- mówi Katarzyna Nowakowska, dyrektor Fundacji Ronalda McDonalda w rozmowie z Gazeta.pl.

"Idea opieki totalnej"

Dom Ronalda McDonalda powstaje przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. - W największym szpitalu uniwersyteckim, tak jak w największych szpitalach specjalistycznych na całym świecie, istnieje potrzeba pomagania zarówno dzieciom, jak ich rodzicom - informuje Nowakowska. Dyrektor dodaje, że szpital przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zasługuje na tego typu udogodnienie. - Medycyna pediatryczna tego obiektu stoi na bardzo wysokim poziomie - przyznała.

Funkcjonowanie domu Ronalda McDonalda opiera się na "filozofii opieki totalnej".

Wierzymy, że tylko przy bliskich chore dzieci szybciej wracają do pełni sił. chodzi o stworzenie spokojnych oraz komfortowych warunków leczenia. Zarówno dla dzieci jak i dla rodziców

- informuje Katarzyna Nowakowska.

"Dom Ronalda McDonalda jest dla wszystkich"

Dom Ronalda McDonalda oferuje apartamenty zarówno dla rodziców dzieci leczonych w Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jak dla tych, którzy zostaną tam przetransportowani z pobliskich miejscowości.

Domy są strategicznie przemyślane. Może nastąpić sytuacja, w której dojdzie do wypadku i osoby wymagające pomocy nie będą z Warszawy. Może się okazać, że do dzieci, które będą przebywać na terenie szpitala, będą przyjeżdżać rodzice lub dziadkowie z odległych miejsc w Polsce.

 - informuje dyrektor Fundacji Ronalda McDonalda.

Dom Ronalda McDonalda powstanie z inicjatywy Fundacji Ronalda McDonalda, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Szpitala Pediatrycznego WUM.

Fundacja działa w Polsce od 2002 roku. Zajmuje się pomaganiem m.in. dziecięcym pacjentom onkologicznym.

Więcej o: