Awaria kolektorów "Czajki". Rafał Trzaskowski: Pod dnem Wisły pojawi się dodatkowa nitka rurociągu

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że miasto wybuduje pod dnem Wisły dodatkową nitkę rurociągu doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka". Równolegle trwa naprawa uszkodzonego kolektora.
Zobacz wideo

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował we wtorek, że pod Wisłą zostanie wykonany dodatkowy "przecisk" - niezależny od istniejącego tunelu, w którym są uszkodzone kolektory ściekowe. Umowa z wykonawcą ma być podpisana w tym tygodniu. Zastępczy rurociąg ma przejąć funkcję kolektora ułożonego na moście pontonowym, którego działanie jest przewidziane na dwa miesiące.

Równolegle trwają prace nad naprawą uszkodzonego fragmentu właściwego rurociągu. Uszkodzony, stumetrowy odcinek kolektora zostanie wymieniony na stalową rurę

- dodał.

Rafał Trzaskowski poinformował też, że na ustalanie przyczyn awarii miasto dotąd wydało 7 milionów złotych. Wymiana uszkodzonego fragmentu rurociągu ma natomiast kosztować około 13 milionów złotych.

Awaria kolektorów oczyszczalni ścieków "Czajka"

Do uszkodzenia jednego z kolektorów pod dnem Wisły doszło 27 sierpnia. Ścieki przekierowano do drugiego, który uległ awarii następnego dnia. Dopiero wówczas Ratusz poinformował odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji.

Od 28 sierpnia nieczystości były zrzucane do Wisły. Następnego dnia rząd podjął w trybie pilnym decyzję o budowie zastępczego rurociągu na moście pontonowym. Rurociąg w 60 procentach zaczął działać 9 września. Od 14 września wszystkie nieczystości z kilku dzielnic lewobrzeżnej Warszawy są przepompowywane tą drogą do oczyszczalni „Czajka”.

Od czasu awarii do Wisły zrzucono trzy i pół miliona nieoczyszczonych ścieków, które zawierały także ścieki przemysłowe.

Więcej o: