Sezon grzewczy 2019 w Warszawie. Od kiedy spółdzielnie powinny włączyć ogrzewanie?

Ostatnie chłodne dni sprawiają, że mieszkańcy Warszawy coraz częściej zastanawiają się, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy. Jak się okazuje w niektórych dzielnicach kaloryfery włączają się automatycznie w zależności od temperatury. W innych regionach decyduje o tym administrator bloku.
Zobacz wideo

Chociaż jest dopiero połowa września, to ostatnie chłodne dni sprawiają, że zastanawiamy się kiedy włączone zostanie ogrzewanie. W nocy w całej Polsce temperatura miejscami spada do 3-10 stopni. Taki spadek temperatury sprawia, że mieszkania zaczynają się wychładzać, a domownicy zwracają większą uwagę na zimne kaloryfery.

Sezon grzewczy 2019/2020. Do kogo się zgłosić w sprawie włączenia ogrzewania? 

Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z 2007 roku sezon grzewczy w Polsce trwa cały rok, co oznacza, że ciepło sieciowe dostępne jest przez cały czas. W przepisach nie jest sprecyzowane jednak, kiedy administrator musi włączyć lub wyłączyć ogrzewanie w budynku mieszkalnym.

W większości dzielnic w Warszawie włączanie ogrzewania uzależniane jest od temperatury panującej na zewnątrz. W blokach jednej z mokotowskich spółdzielni kaloryfery włączają się automatycznie wtedy, gdy temperatura spada poniżej 12 stopni. Z kolej na Pradze-Południe ogrzewanie włącza się, gdy termometry pokażą poniżej 10 stopni. Niestety takie zasady nie obowiązują na wszystkich osiedlach - w niektórych regionach cały czas o włączeniu ogrzewania decyduje administrator.

Jeśli w naszych mieszkaniach jest wyjątkowo zimno, to możemy zgłosić to do administratora budynku, wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Zgodnie z ustawą w pomieszczeniach takich jak: salon, pokój, przedpokój, kuchnia i biuro temperatura nie powinna być niższa niż 20 stopni, a w łazience powinno być minimum 24 stopni. Jeśli temperatura w tych pomieszczeniach będzie niższa, to zarządca powinien na wniosek mieszkańców włączyć ogrzewanie. Jeśli mimo zgłoszeń tego nie zrobi, to możemy obciążyć go np. kosztami leczenia, gdy się rozchorujemy.

Więcej o:
Komentarze (15)
Sezon grzewczy 2019 w Warszawie. Od kiedy spółdzielnie powinny włączyć ogrzewanie?
Zaloguj się
 • kingstonny

  Oceniono 17 razy 15

  Czyli, jak zwykle bardak. Ale, jak to mozliwe? Przeciez Niemcom po pietach skrobiemy !!! Yeah, right.

 • simpson85

  Oceniono 14 razy 6

  Mit: Ciepło sieciowe w Warszawie dostępne jest w sezonach grzewczych. Ogrzewanie włączane jest przez dystrybutora w określonych miesiącach. Użytkownik nie ma wpływu na dostawy ciepła.

  Fakt: Ciepło sieciowe dostępne jest przez cały rok. Podobnie, przez cały rok produkowane jest ciepło do ogrzania wody w kranach w warszawskich budynkach. Nie istnieją sezony grzewcze. To administratora budynku zależy, kiedy zostanie włączone ogrzewanie.

 • przemo_opole

  Oceniono 9 razy 5

  U nas już od dziś jest ciepło i przyjemnie. I obiektywnie: naprawdę niedrogo...

 • donmarek

  Oceniono 9 razy 5

  Owszem, automat załącza ogrzewanie zależnie od temperatury na dworze.. Ale najpierw aby zaczął działaś, musi zostać włączone ogrzewanie w budynku! Cały rok dostarczane ciepło ogrzewa ciepłą wodę ale tylko w kranach.

 • gznj0b

  Oceniono 8 razy 4

  W tym roku, w związku z Klimatem, zarządza się strajk ogrzewania w piątki!
  Obywatele opalają się w tym czasie w miejscach do tego przeznaczonych.

 • 4o

  Oceniono 3 razy 3

  Na Bemowie w SM Górczewska są zimne kaloryfery przy 5 st C w nocy. Tak jest od lat.

 • jurii.sachar

  Oceniono 8 razy 2

  Trzaskowski nie da zgody na ciepło, dopóki paleciak na pl. Bankowym stoi...

 • niewidzesensu

  Oceniono 14 razy 2

  Nie łapię, po co wrzucacie art o sezonie grzewczym w Warszawie w kolumnę "wiadomości z kraju i ze świata"? Kogo poza Wawą to interesuje?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX