Jerzy Stuhr pozwał Skarb Państwa za smog. "Z trudem udaje mi się dokończyć spektakl"

Aktor Jerzy Stuhr pozwał Skarb Państwa za smog - walczy o zadośćuczynienie za naruszenie prawa do korzystania z czystego powietrza. Jak podkreśla, znajduje się w podwyższonej grupie ryzyka ze względu na przebytą chorobę nowotworową, a smog utrudnia mu pracę. - Czasem z trudem udaje mi się dokończyć spektakl - mówił na pierwszej rozprawie.

Aktor Jerzy Stuhr pozwał Skarb Państwa i domaga się od niego zadośćuczynienia za zanieczyszczenie powietrza. Wraz z nim z takim samym roszczeniem wystąpili również dziennikarz Mariusz Szczygieł i konsultant medyczny Tomasz Sadlik. W ubiegłym roku podobny proces wytoczyła Grażyna Wolszczak, która przekonywała, że smog narusza jej dobra osobiste - wyrok pierwszej instancji okazał się dla niej korzystny. Odwołało się od niego Ministerstwo Środowiska.

Jerzy Stuhr pozwał Skarb Państwa. "Z trudem udaje mi się dokończyć spektakl"

We wtorek w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia odbyła się pierwsza rozprawa. Jak podaje TVN Warszawa, Stuhr przekonywał na niej, że z powodu smogu cierpi na problemy górnych dróg oddechowych. jest w grupie osób szczególnie narażonych na zanieczyszczenia powietrza, bo przed kilkoma laty przeszedł chorobę nowotworową przełyku. 

Stuhr domaga się, by w ramach zadośćuczynienia za narażanie go na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem Skarb Państwa wpłacił 20 tysięcy złotych na konto fundacji pomagającej dzieciom chorym na raka. Przed sądem podkreślał, że smog negatywnie wpływa na jego życie zawodowe i pracę w teatrze.

Odczuwam coraz bardziej trud wykonywania zawodu. Czasem z trudem udaje mi się dokończyć spektakl - mówił na sali rozpraw, cytowany przez TVN Warszawa.

Jak dodał, musi stawiać się na spektaklach niezależnie od tego, czy w mieście obowiązuje akurat alert smogowy, czy też nie. - Nie ma rady, trzeba iść i grać, bo ludzie zapłacili za bilety - podkreślił.

Jak podaje "Wyborcza Warszawa", wyrok w sprawie zostanie wydany 1 października.

Więcej o:
Komentarze (149)
Jerzy Stuhr pozwał Skarb Państwa za smog. "Z trudem udaje mi się dokończyć spektakl"
Zaloguj się
 • zuuuraw

  Oceniono 68 razy 34

  Kto to powiedział - "Wszyscy aktorzy to prostytutki" ?
  Staremu Szczurowi smog nie przeszkadzał przez 8 lat (nie)rządów PO/PSL, wtedy walczył z rakiem, więc wdychanie trującego powietrza z pewnością mu nie służyło. Nie przeszkadzał mu przez poprzednie 13.5 roku, po 1989, kiedy rządziła postkomuna na spółkę z tzw "opozycją licencjonowaną" przez Kiszczaka. Wtedy siedział cicho, jak mysz pod miotłą. Teraz się przebudził i pokazał swoją odwagę - pozywa państwo polskie ! Żenujący jak jego synalek

 • ta56

  Oceniono 70 razy 34

  Jak pił i palił przez 40 lat to nic dziwnego że nie może dokończyć spektaklu. Może juz czas na emeryture i odpoczynek na działce.

 • krikrikrikri

  Oceniono 46 razy 32

  Jak kombinat w Nowej Hucie (na wschód) i Huta Katowice (na zachód) kopciły duuuuuużo więcej niż teraz to Panu jakoś nie przeszkadzało??? HIPOKRYTA

 • tsa69

  Oceniono 49 razy 31

  Co by tu jeszcze wymyślić żeby kopnąć PIS. Żenada panie komediancie.

 • karrampa

  Oceniono 53 razy 31

  KOlejna KOmpromitacja.
  Czyli pieszczochowi władzy za PRLu nie przeszkadzałay smog, kwaśne deszcze, ołów w paliwie, ścieki wylewane prosto do rzek ?!? Bo jakoś ani wtedy nie słyszałem by tak energicznie prostestował w tej sprawie, ani później.
  Stuhr przejął się smogiem dopiero w 2019 r. - w 72 roku swojego życia :D:D:D Że zapytam przy okazji - czy aktor Stuhr przemieszcza się na spekatkle wyłącznie pieszo lub na rowerze, czy może raczej wytwarzającym smog samochodem ?
  Przy tym trzeba mu przyznać - przedni komediant z niego.

 • profesorschetyna

  Oceniono 59 razy 31

  "Odczuwam coraz bardziej trud wykonywania zawodu. Czasem z trudem udaje mi się dokończyć spektakl" - to wiek, proszę pana.

 • sthoss

  Oceniono 52 razy 26

  Prosta sprawa wyłączyć ogrzewanie w teatrze jako element walki z krakowskim smogiem. Szczekanie zębami będzie dodatkowym urozmaiceniem repertuaru.

 • 123kc

  Oceniono 41 razy 25

  A synek jakim samochodem jeździ? Na wodór :)))))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX