Obchody 80. rocznicy agresji ZSRR na Polskę. Co wydarzyło się 17 września 1939 roku? [PROGRAM]

17 września 2019 roku obchodzimy 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. W całym kraju będą miały miejsce uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Centralne obchody odbędą się w Warszawie.
Zobacz wideo

Obchody 80. rocznicy agresji ZSSR na Polskę wypadają także w Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystości w Warszawie rozpoczną się o godzinie 12. W katedrze polowej Wojska Polskiego sprawowana będzie msza święta w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie, a następnie w Muzeum Katyńskim odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów pod Epitafium Katyńskim. Na godzinę 17 zaplanowano przemówienia okolicznościowe, wspólną modlitwę, odczytanie apelu pamięci oraz złożenie wieńców przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, z kolei o 18 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się Koncert Niepodległości, którego scenarzystą i reżyserem jest Jacek “Wiejski” Górski.

17 września 1939 roku. Co się wtedy wydarzyło?

80 lat temu doszło do zbrojnej napaści ZSRR na Polskę bez wypowiedzenia wojny. Na mocy tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku, ZSRR zobowiązał się do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce w sytuacji, gdyby III Rzesza znalazła się w stanie wojny z Polską (co nastąpiło 1 września 1939 roku). Oficjalnym pretekstem agresji były niezgodne z prawdą informacje o rozpadzie państwa polskiego i ucieczce rządu, a także konieczności ochrony mienia i życia zamieszkujących wschodnią Polskę Ukraińców i Białorusinów oraz uwalnianiu ludu polskiego od wojny. W konsekwencji ZSRR uznał wszystkie układy zawarte uprzednio z Polską za nieobowiązujące, bo zawarte z nieistniejącym państwem. Z tego powodu odmawiano np. wziętym do niewoli polskim żołnierzom statusu jeńców wojennych. 

Więcej o: