Ścieki popłynęły do "Czajki" awaryjnym rurociągiem. Naprawa głównego kolektora jeszcze potrwa

Jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, odprowadzanie ścieków do oczyszczalni "Czajka" awaryjnym rurociągiem potrwa jeszcze przez dwa-trzy miesiące. Moc przesyłowa awaryjnego rurociągu wynosi około 60 procent. "Ta instalacja jest dopiero uruchamiana, rozgrzewa się" - mówi minister.
Zobacz wideo

Zrzut ścieków awaryjnym bypassem rozpoczął się w poniedziałek 9 września o 4 nad ranem. Urzędnicy zapewniają, że woda z warszawskich kranów jest cały czas zdatna do picia.

Ścieki nie płyną już do Wisły.

- Jesteśmy gotowi przez dwa-trzy miesiące utrzymywać to rozwiązanie tak, aż władze Warszawy poradzą sobie z problemem - oświadczył w poniedziałek rano szef Kancelarii Premiera w Radiu ZET. - Rurociąg osiągnie 60 procent. wydajności, a w następnych dniach, we wtorek, najdalej środę, będzie 100 procent. Ta instalacja jest dopiero uruchamiana, rozgrzewa się.

 

Rano awaryjna instalacja zaliczyła chwilowy kryzys, wystąpił mały wyciek do Wisły, ale sytuacja jest już pod kontrolą.

Rafał Trzaskowski w niedzielę 8 września miał zapewnić KPRM, że władze Warszawy budują połączenie z "Czajką" na Moście Północnym. Dzięki niemu cała konstrukcja z mostem pontonowym nie będzie już potrzebna.

Awaryjny rurociąg ruszył z opóźnieniem

Miał zacząć działać już w weekend, ale okazało się, że jedna z nitek rurociągu wymaga przebudowy w miejscu doprowadzenia do pomp. 100 procent wydajności przesyłu ma osiągnąć w najbliższą środę.

Zakończono już prace przy wejściu do głównego kolektora oczyszczalni "Czajka", wciąż jednak trwa badanie go na całej długości w celu znalezienia ewentualnych pęknięć na połączeniach. Jak poinformował Rafał Trzaskowski, trwa zdejmowanie z kolektora całej betonowej pokrywy. Nie wiadomo jeszcze, czy do wymiany będzie cała konstrukcja czy tylko część.

Michał Dworczyk zapytany o to, czy rząd ma plan "B" na wypadek, gdyby naprawa miała potrwać dłużej niż dwa miesiące, stwierdził, że właśnie nowo uruchomiona instalacja awaryjna jest planem "B" – wynikającym z bezczynności warszawskich włodarzy.

- Po kilku dniach, kiedy nie było propozycji ze strony władz Warszawy, jak problem rozwiązać, premier podjął decyzję o zbudowaniu bypassu, którym popłyną nieczystości do oczyszczalni. W związku z tym to jest plan "B" - powiedział minister.

Zakład "Czajka" znów działa, warszawska kranówka zdatna do picia

"Czajka" oczyszcza ścieki z prawobrzeżnych dzielnic Warszawy i okolicznych gmin, od 2012 r. ściąga też nieczystości centralnej i północnej części lewobrzeżnej Warszawy. Awarii 27 i 28 sierpnia uległy właśnie kolektory przesyłające nieczystości z lewej strony rzeki.

Zrzut ścieków, przeprowadzany z dawnego kanału ściekowego przy moście im. Marii Skłodowskiej Curie, dotyczy Bielan, Bemowa, Żoliborza, Woli, Śródmieścia, Ochoty, Włoch i części Mokotowa.

Jako przyczynę sierpniowej awarii w "Czajce" szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk podał pęknięcie w miejscu łączenia głównego i zapasowego kolektora z rurą osłonową o pięciometrowej średnicy. Nastąpił wzrost ciśnienia, a w efekcie rozszczelnienie całego rurociągu. Za to również pośrednio obwiniono władze miasta: według Marka Gróbarczyka rura osłonowa została przygotowana przy pomocy przewiertu sterowanego, co miało być przedsięwzięciem nie tylko tragicznym w skutkach, lecz także  "horrendalnie drogim" i miało kosztować nawet "miliardy złotych".

Więcej o:
Komentarze (201)
"Czajka": rozpoczął się zrzut ścieków awaryjnym rurociągiem. Trwa naprawa kolektora oczyszczalni
Zaloguj się
 • bosmak

  Oceniono 58 razy 54

  Na przykładzie tego artykułu doskonale widać, jak posrana (nomen omen) jest polityka. Udało się zatrzymać wypływ ścieków do Wisły, ale festiwal obrzucania gównem trwa w najlepsze. Gó... płynące do Wisły nie ma poglądów politycznych. Srają tak samo zwolennicy i przeciwnicy władzy. I dobrze, że się udało coś z tym zrobić.

  W komentarzach takie samo gó..., jak i w polityce. Śmierdzi trollem z większości komentarzy.

 • benia_b

  Oceniono 29 razy 27

  Na szczęście jest nadzieja na skierowanie wszystkich ścieków do Czajki. Trwa natomiast festiwal obrzucania się gównem.

 • 1944md

  Oceniono 23 razy 23

  Może by tak dziennikarz porozmawiał inżynierami,
  bo politycy nie maja pojęcia o technice i bredzą!
  To ze wykonawce trzeba pilnować to fakt bezsporny,
  a wymienić warto cały uszkodzony rurociąg a nie latać!
  Druga rura na moście tez się przyda, bo licho nie śpi.

 • single_malt

  Oceniono 21 razy 15

  pęknięcie w miejscu łączenia głównego i zapasowego kolektora z rurą osłonową o 5-metrowej średnicy.

  Najfajniejsze jest to ze nie ma takiego polaczenia :-)))
  Mniej fajne ze do dzis nikt nie wie jaka jest przyczyna awariii, bo to co opowiadaja rozni urzednicy to kompletne dyrdymaly Poznanie mechanizmu awarii to absolutnie kluczowa sprawa bo odudowa tej konstrukcji wg. starych planow skonczy sie taka sama awaria.

 • biesczad1

  Oceniono 58 razy 12

  Dworczyk? To ten pan z PiSu, który w oświadczeniu majątkowego nie uwzględnił udziałów w spółce oraz nieruchomości i dalej jest szefem kancelarii premiera Morawieckiego?...

 • block52

  Oceniono 17 razy 9

  Na ten kolektor pod Wisła wydano 1 miliard zł Firmy krzaki zniknęły Jak usunąć te awarie ? Całość zabetonowana Trzaskowski doskonale zdaje sobie sprawę że nie jest to sprawa 2-3 miesięcy Planuje puścić kolektory mostem północnym Ale wystąpił problem czy most wytrzyma Rozpacz ! Wnioski ? Bufetowa do PAKI !A Trzaskowski też do paki !

 • welarg

  Oceniono 9 razy 7

  Pompy, które tłoczyły te ścieki, wielokrotnie się zapychały, jak się okazało z powodu gigantycznej ilości pieluch, podpasek i chusteczek nawilżanych, które mieszkańcy spuszczają w toaletach.
  Nie mieszkańcy, tylko mieszkanki.

 • qawsedrftg

  Oceniono 28 razy 6

  To jest rozwiązanie bardzo prowizoryczne. Po pierwsze, non-stop pracuje chyba 10 dieslowskich pomp - ekologia :) Po drugie, co będzie gdy poziom wody w rzece się POdniesie o 2 metry? Rurociąg na pobliskim moście - najlepszy numer byłby gdyby się okazało że to optymalny wariant docelowy i tunel pod rzeką będzie można przerobić na Strefę Relaksu z Trzaskowianką Minerale Ozone podawaną przez kelnerów/kelnerki/? ze społeczności LGBT+-. Na tej ostatniej kwestii Rafał zna się jak mało kto i na pewno tu żadnych niedociągnięć nie będzie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX