Michał Dworczyk: W poniedziałek rano zacznie się tłoczenie nieczystości do oczyszczalni "Czajka"

Trwają ostatnie prace przed uruchomieniem awaryjnego rurociągu, który będzie odprowadzał ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków "Czajka". Poinformował o tym szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.
Zobacz wideo

Dworczyk powiedział, że jeżeli w nocy nie będzie żadnych niepokojących sygnałów związanych z rurociągiem, to rano zacznie pełnowymiarowe tłoczenie nieczystości do oczyszczalni "Czajka".

Jego zdaniem awaryjny rurociąg na Wiśle może funkcjonować dwa lub nawet trzy miesiące. "Przyjmujemy do wiadomości to, co powiedział pan prezydent [Trzaskowski], że w ciągu około 6 tygodni pojawi się zastępczy rurociąg puszczony mostem północnym" - powiedział szef kancelarii premiera. 

Po awarii kolektorów poprowadzonych pod dnem Wisły ścieki od ubiegłej środy wpływały do rzeki - 260 tysięcy ton nieczystości każdej doby. Jak informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, dotychczas zrzucono ponad 2,2 miliona metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków komunalnych, stanowiących mieszaninę ścieków bytowych ze ściekami przemysłowymi i wodami deszczowymi.

Decyzję o budowie mostu pontonowego i zastępczego rurociągu podjął następnego dnia rząd. Zastępczy rurociąg ma działać do czasu naprawy właściwego bądź znalezienia innego rozwiązania problemu przez władze stolicy. 

Rafał Trzaskowski: Udało się usunąć wadliwą część kolektora

Prezydent Warszawy poinformował z kolei na Facebooku, że postępie praca przy usuwaniu przyczyn awarii kolektora. O sytuacji w związku z pracami przy naprawie kolektora poinformował również prezydent Warszawy. - W tunelu widać duży postęp prac - udało się już usunąć wadliwą część kolektora, teraz pobrane próbki badają specjaliści z Politechniki Warszawskiej - napisał prezydent.  

Więcej o: