Warszawa. W jednej ze szkół rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się trzy razy. Przez podwójny rocznik

Trzy apele zamiast jednego - tak rok szkolny rozpoczął się w liceum im. J. Śniadeckiego w Warszawie. Uczniowie z podwójnego rocznika nie zmieściliby się na jednej uroczystości, więc rozplanowano ją na trzy inne godziny. Problemy z rozlokowaniem uczniów występowały też w innych szkołach.
Zobacz wideo

Tegoroczny początek roku szkolnego różni się od poprzednich. 2 września naukę rozpoczął tzw. podwójny rocznik, czyli absolwenci szkół podstawowych i uczniowie ostatniej klasy gimnazjów, które zostały wygaszone przez byłą wiceminister Annę Zalewską podczas reformy edukacji. W niektórych szkołach liczba przyjętych uczniów zwiększyła się kilkukrotnie - dyrektorzy placówek musieli się przygotować na nowe warunki lokalowe i dostosować plany lekcji. Reforma sprawiła, że w wielu szkołach zajęcia będą się kończyły w godzinach późno popołudniowych a nawet wieczornych, o czym jeszcze przed wprowadzeniem reformy PiS ostrzegały m.in. nauczycielskie związki zawodowe.

Początek roku szkolnego w Warszawie. Trzy apele zamiast jednego

Komplikacje związane z nadprogramową liczbą uczniów dało się odczuć już podczas rozpoczęcia roku szkolnego. Jak podaje RMF FM, w liceum XXX Liceum Ogólnokształcącym im. J. Śniadeckiego w Warszawie odbyły się trzy uroczystości związane z inauguracją zajęć. O godzinie 8:30 brali w nich udział uczniowie klas pierwszych po gimnazjum, o 10 - klas pierwszych po szkole podstawowej , a o 11 - uczniowie pozostałych klas.

Ponieważ liczba uczniów wzrosła dwukrotnie, nie było wyjścia, musieliśmy zrobić to na trzy tury, będzie bardzo ciasno

- powiedział w rozmowie z portalem dyrektor liceum, Marcin Konrad Jaroszewski.

To nie jedyne trudności, na jakie natrafili dyrektorzy szkół. Jak podaje TVN Warszawa, w warszawskim liceum imienia Miguela de Cervantesa lekcje będą prowadzone w stołówce. W tym roku naukę rozpoczynają tam uczniowie aż 12 klas pierwszych - sześciu z nich przeznaczono dla uczniów po gimnazjum, a kolejne sześć - dla uczniów po szkole podstawowej.

Więcej o:
Komentarze (56)
Warszawa. W jednej ze szkół rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się trzy razy. Przez podwójny rocznik
Zaloguj się
 • heniekt2017

  Oceniono 14 razy 10

  Liceum Lisa-Kuli w Warszawie: 17 nowych klas i też 3 tury rozpoczęcia roku szkolnego...

 • paulinakowlska

  Oceniono 28 razy 8

  Szukanie problemu tam gdzie go nie ma. W mojej szkole zawsze były trzy tury: osobno klasy trzecie, potem drugie i na końcu pierwsze. Pierwszaki zapoznawały się ze szkołą, na to potrzebne były ze 2 godziny więc oni na końcu. A tu histeria do kwadratu.

 • jjm78

  Oceniono 15 razy 7

  fajnie. To jak u mojego syna od kilku lat dzięki "reformie" 6 latków. 3 akademie co roku.
  gazeto napisz o tym szczęściu gdy 6 latek chodzi do szkoły na 7 rano na 1 zmianę lub dla równowagi na 12 na 2 zmianę. Super sprawa. no ale to inna reforma, inna partia więc się nie czepiamy

 • iwa01

  Oceniono 6 razy 6

  w SP mojej córki też od lat są 3 rozpoczęcia

 • 5iur3k

  Oceniono 21 razy 5

  Jak moja córka zaczynała rok szkolny w podstawówce kilka lat temu, też były 3 rozpoczęcia roku, więc co w tym dziwnego?

 • batura3

  Oceniono 8 razy 4

  A ta "inteligentna" inaczej z kretyńskim usmiechem siedzi cichutko w Brukseli.

 • piotrm74

  Oceniono 16 razy 4

  Ale sensacja....
  Mój syn chodzi do 5 klasy SP w Warszawie. Od pierwszej klasy tj od 2014 roku ma 3razy dziennie zajęcia od 12.20do 18.25 Wyborcza wtedy nie interesowała się tym tematem....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX