Warszawa. W jednej ze szkół rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się trzy razy. Przez podwójny rocznik

Trzy apele zamiast jednego - tak rok szkolny rozpoczął się w liceum im. J. Śniadeckiego w Warszawie. Uczniowie z podwójnego rocznika nie zmieściliby się na jednej uroczystości, więc rozplanowano ją na trzy inne godziny. Problemy z rozlokowaniem uczniów występowały też w innych szkołach.
Zobacz wideo

Tegoroczny początek roku szkolnego różni się od poprzednich. 2 września naukę rozpoczął tzw. podwójny rocznik, czyli absolwenci szkół podstawowych i uczniowie ostatniej klasy gimnazjów, które zostały wygaszone przez byłą wiceminister Annę Zalewską podczas reformy edukacji. W niektórych szkołach liczba przyjętych uczniów zwiększyła się kilkukrotnie - dyrektorzy placówek musieli się przygotować na nowe warunki lokalowe i dostosować plany lekcji. Reforma sprawiła, że w wielu szkołach zajęcia będą się kończyły w godzinach późno popołudniowych a nawet wieczornych, o czym jeszcze przed wprowadzeniem reformy PiS ostrzegały m.in. nauczycielskie związki zawodowe.

Początek roku szkolnego w Warszawie. Trzy apele zamiast jednego

Komplikacje związane z nadprogramową liczbą uczniów dało się odczuć już podczas rozpoczęcia roku szkolnego. Jak podaje RMF FM, w liceum XXX Liceum Ogólnokształcącym im. J. Śniadeckiego w Warszawie odbyły się trzy uroczystości związane z inauguracją zajęć. O godzinie 8:30 brali w nich udział uczniowie klas pierwszych po gimnazjum, o 10 - klas pierwszych po szkole podstawowej , a o 11 - uczniowie pozostałych klas.

Ponieważ liczba uczniów wzrosła dwukrotnie, nie było wyjścia, musieliśmy zrobić to na trzy tury, będzie bardzo ciasno

- powiedział w rozmowie z portalem dyrektor liceum, Marcin Konrad Jaroszewski.

To nie jedyne trudności, na jakie natrafili dyrektorzy szkół. Jak podaje TVN Warszawa, w warszawskim liceum imienia Miguela de Cervantesa lekcje będą prowadzone w stołówce. W tym roku naukę rozpoczynają tam uczniowie aż 12 klas pierwszych - sześciu z nich przeznaczono dla uczniów po gimnazjum, a kolejne sześć - dla uczniów po szkole podstawowej.

Więcej o: