Awaria oczyszczalni Czajka. Żołnierze budują most pontonowy na Wiśle. Błaszczak: Szybkie tempo pracy!

Na Wiśle trwa budowa mostu pontonowego po awarii oczyszczalni ścieków Czajka. Żołnierze montują na miejscu elementy konstrukcji, która najprawdopodobniej zostanie złożona we wtorek. O budowie mostu zadecydował rząd Prawa i Sprawiedliwości, który mówił o ryzyku katastrofy ekologicznej. Tymczasem dotychczasowe badania wody w Płocku wykazują, że awaria kolektora nie wpłynęła na jej jakość.
Zobacz wideo

Do awarii kolektora w oczyszczalni ścieków Czajka doszło w środę 28 sierpnia. Władze Warszawy poinformowały, że pracują nad jej usunięciem, a ścieki są w kontrolowany sposób spuszczane do Wisły. Podkreślono, że awaria nie ma żadnego wpływu na jakość kranówki, którą warszawiacy bez obaw mogą pić (miejsce, w którym doszło do spustu ścieków, jest poniżej ujęć wody). Obóz Prawa i Sprawiedliwości zarzucał warszawskiemu ratuszowi ospałość w walce z awarią, a minister środowiska Henryk Kowalczyk na konferencji prasowej grzmiał, że Warszawie grozi "katastrofa ekologiczna". Informowano też, że zagrożony może być Płock, do którego dopłynie zanieczyszczona woda z Warszawy.

Czytaj też: Awaria oczyszczalni "Czajka". Miało być "stonowanie nastrojów". A PiS dalej o "katastrofie"

Wojsko buduje most pontonowy na Wiśle. "Szybkie tempo pracy!"

Ostatecznie premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o interwencji w Warszawie i zbudowaniu mostu pontonowego oraz alternatywnego rurociągu, który ma odciążyć rzekę z wpływających do niej ścieków. Do budowy mostu pontonowego zaangażowano około 170 żołnierzy z Dęblina, którzy dysponują 80 jednostkami wojskowego sprzętu.

"Wojsko Polskie rozpoczęło zrzut pierwszych elementów mostu pontonowego na Wisłę. Dziękuję żołnierzom za świetną organizację i szybkie tempo pracy!"- napisał szef MON Mariusz Błaszczak, chwaląc żołnierzy.

W ostatnich dniach żołnierze zwozili elementy mostu wojskowymi ciężarówkami w okolice Kępy Potockiej. Teraz na Wiśle trwają prace, które mają doprowadzić do spięcia konstrukcji w całość. Najprawdopodobniej będzie to miało miejsce we wtorek w okolicach godziny 14. 

Woda w Płocku bezpieczna. Awaria nie miała wpływu na jej jakość

Rafał Trzaskowski wydał w piątek oświadczenie, w którym odniósł się do sposobu, w jaki PiS i telewizja publiczna relacjonują awarię oczyszczalni ścieków "Czajka". - W normalnym państwie wszystkie służby zgodnie współpracują nad usunięciem awarii Co się dzieje w państwie PiS? Ministrowie i politycy PiS miotają groźby, bezpodstawnie straszą ludzi - stwierdził, dodając, że informacje o ryzyku "katastrofy ekologicznej" są nieprawdziwe.

Mówienie o "katastrofie", porównania do Czarnobyla, wojsko gotowe w strojach ochronnych i maskach gazowych jakby się na wojnę szykowali. Wszystko to ma wywołać strach

- pisał.

Równolegle władze Warszawy prowadzą akcję ozonowania ścieków, której wyniki są dobre i najprawdopodobniej umożliwią rzece szybsze samooczyszczenie się. 

Dobre wiadomości na temat jakości wody płyną też z Płocka. Dotychczas wszystkie wykonane tam badania laboratoryjne wody wskazały, że poziom zanieczyszczenia Wisły w ogóle nie zmienił się po awarii kolektora. 

Najnowsze wyniki badań wody przeprowadzone przez akredytowane laboratorium Wodociągów Płockich potwierdzają, że woda dostarczana mieszkańcom jest dobrej jakości

- poinformował w komunikacie urząd miasta.

Więcej o: