Awaria oczyszczalni Czajka. Żołnierze budują most pontonowy na Wiśle. Błaszczak: Szybkie tempo pracy!

Na Wiśle trwa budowa mostu pontonowego po awarii oczyszczalni ścieków Czajka. Żołnierze montują na miejscu elementy konstrukcji, która najprawdopodobniej zostanie złożona we wtorek. O budowie mostu zadecydował rząd Prawa i Sprawiedliwości, który mówił o ryzyku katastrofy ekologicznej. Tymczasem dotychczasowe badania wody w Płocku wykazują, że awaria kolektora nie wpłynęła na jej jakość.

Do awarii kolektora w oczyszczalni ścieków Czajka doszło w środę 28 sierpnia. Władze Warszawy poinformowały, że pracują nad jej usunięciem, a ścieki są w kontrolowany sposób spuszczane do Wisły. Podkreślono, że awaria nie ma żadnego wpływu na jakość kranówki, którą warszawiacy bez obaw mogą pić (miejsce, w którym doszło do spustu ścieków, jest poniżej ujęć wody). Obóz Prawa i Sprawiedliwości zarzucał warszawskiemu ratuszowi ospałość w walce z awarią, a minister środowiska Henryk Kowalczyk na konferencji prasowej grzmiał, że Warszawie grozi "katastrofa ekologiczna". Informowano też, że zagrożony może być Płock, do którego dopłynie zanieczyszczona woda z Warszawy.

Czytaj też: Awaria oczyszczalni "Czajka". Miało być "stonowanie nastrojów". A PiS dalej o "katastrofie"

Wojsko buduje most pontonowy na Wiśle. "Szybkie tempo pracy!"

Ostatecznie premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o interwencji w Warszawie i zbudowaniu mostu pontonowego oraz alternatywnego rurociągu, który ma odciążyć rzekę z wpływających do niej ścieków. Do budowy mostu pontonowego zaangażowano około 170 żołnierzy z Dęblina, którzy dysponują 80 jednostkami wojskowego sprzętu.

"Wojsko Polskie rozpoczęło zrzut pierwszych elementów mostu pontonowego na Wisłę. Dziękuję żołnierzom za świetną organizację i szybkie tempo pracy!"- napisał szef MON Mariusz Błaszczak, chwaląc żołnierzy.

W ostatnich dniach żołnierze zwozili elementy mostu wojskowymi ciężarówkami w okolice Kępy Potockiej. Teraz na Wiśle trwają prace, które mają doprowadzić do spięcia konstrukcji w całość. Najprawdopodobniej będzie to miało miejsce we wtorek w okolicach godziny 14. 

Woda w Płocku bezpieczna. Awaria nie miała wpływu na jej jakość

Rafał Trzaskowski wydał w piątek oświadczenie, w którym odniósł się do sposobu, w jaki PiS i telewizja publiczna relacjonują awarię oczyszczalni ścieków "Czajka". - W normalnym państwie wszystkie służby zgodnie współpracują nad usunięciem awarii Co się dzieje w państwie PiS? Ministrowie i politycy PiS miotają groźby, bezpodstawnie straszą ludzi - stwierdził, dodając, że informacje o ryzyku "katastrofy ekologicznej" są nieprawdziwe.

Mówienie o "katastrofie", porównania do Czarnobyla, wojsko gotowe w strojach ochronnych i maskach gazowych jakby się na wojnę szykowali. Wszystko to ma wywołać strach

- pisał.

Równolegle władze Warszawy prowadzą akcję ozonowania ścieków, której wyniki są dobre i najprawdopodobniej umożliwią rzece szybsze samooczyszczenie się. 

Dobre wiadomości na temat jakości wody płyną też z Płocka. Dotychczas wszystkie wykonane tam badania laboratoryjne wody wskazały, że poziom zanieczyszczenia Wisły w ogóle nie zmienił się po awarii kolektora. 

Najnowsze wyniki badań wody przeprowadzone przez akredytowane laboratorium Wodociągów Płockich potwierdzają, że woda dostarczana mieszkańcom jest dobrej jakości

- poinformował w komunikacie urząd miasta.

Więcej o:
Komentarze (136)
Awaria oczyszczalni Czajka. Żołnierze budują most pontonowy na Wiśle. Błaszczak: Szybkie tempo pracy!
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 54 razy 46

  " Szybkie tempo pracy "

  Jak tam panie Błaszczak tempo przekazywania drugiej nienależnej pensji na Caritas ?
  Rozumiem, że to dużo bardziej trudne i skomplikowane niż budowa takiego mostu, no ale daje pan radę ?

 • przemo_opole

  Oceniono 50 razy 34

  Myślałem, że most pontonowy to się stawia w chwilę, żeby czołgi szybko przejechały. A tu tyle dni. Brawo nasza armia!!!

 • furious07

  Oceniono 39 razy 31

  3 dni budować przeprawę przez Wisłę to tylko w Wolsce jest szybko.
  Na manewrach w 2016 r. Bundeswehra zrobiła to w 3 godziny!

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 30 razy 26

  Całe szczęście, że nie mamy wojny, bo mam wątpliwości czy moduły by dojechały o postawieniu w tym tempie już nie wspomnę.

 • Wojciech Pisarek

  Oceniono 38 razy 26

  Dobry czas? Jak przez tydzień wojsko buduje most pontonowy to dla ministra obrony narodowej jest to dobry czas? Szok i niedowierzaniem most tego typu w warunkach pokoju powinien powstać w godzinę z przygotowaniem brzegu dwie.

 • krowajagoda

  Oceniono 34 razy 24

  Rzymianie szybciej budowali mosty 2000 lat temu.
  Budowac most pontonowy przez tydzien to pewnie terytorialne macierewicza robią

 • udet11

  Oceniono 30 razy 24

  Most miał przyjechać z Dęblina a jechał A2?
  Szybkie tempo prac?. Transport mostu 6h(z dowolnego miejsca w PL), postawienie powinno trwać 30 minut.
  Czy wojsko w weekend miało wolne?

 • ryslew2061

  Oceniono 31 razy 23

  Płaszczak dziękuje żołnierzom za świetną organizację i szybkie tempo pracy. No przecie, ale gdyby to było wojsko Siemoniaka albo innego PO-wca, to chaos, nieudolność i niekompetencja, królowałyby. W oczach Płaszczaka, oczywiście!

 • dobresercepanipawlowicz

  Oceniono 24 razy 22

  Boże mój,chroń mnie przed wojskiem wolskim,które trzy dni stawia most pontonowy przez średniej szerokości rzekę.Co dalej?Rurociąg po wyborach?Capi gównem jak ta polityka ,która zmiksowała się
  razem z awarią oczyszczalni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX