Awaria oczyszczalni "Czajka". Od soboty ścieki nie będą wlewane do Wisły

Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa poinformowała, że wojsko ma już wszystkie elementy niezbędne do zbudowania mostu pontonowego na Wiśle. Resort zapowiada, że konstrukcja w pełnej funkcjonalności będzie gotowa do wtorku do godziny 14. 

Anna Moskwa mówi, że w tym samym czasie są przygotowywane elementy, które zostaną położone na moście. Wiceminister poinformowała, że gotowa jest już część rurociągu i pompy, trwa produkcja pozostałej części rurociągu. 

- Cały tzw. bypass ma składać się z dwóch nitek rur o łącznej długości 2200 m. - podają Wody Polskie na Facebooku. 

Pierwsza nitka zastępczej konstrukcji zostanie uruchomiona w czwartek, a do soboty zostanie zapewniona jej pełna funkcjonalność, co oznacza, iż od tego dnia ścieki nie będą wlewane do Wisły. 

Rafał Trzaskowski: Ozonowanie przynosi efekty

Z kolei prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski informuje, że ozonowanie ścieków przynosi już pierwsze efekty.  

- Pracujemy nad rozwiązaniem problemu po awarii kolektora. Dziś zebrał się kolejny sztab kryzysowy. Widzimy, że prowadzone od wczoraj ozonowanie ścieków przynosi efekty - bakterii jest coraz mniej, za to w wodzie jest wyraźnie więcej tlenu, co pomoże rzece w samooczyszczaniu - napisał prezydent Warszawy na Twitterze. 

Władze miasta zapewniają również, że jakość wody z kranu w stolicy jest dobra. 

Od ponad czterech dni ścieki z kilku dzielnic lewobrzeżnej Warszawy są zrzucane do Wisły. To skutek awarii dwóch kolektorów, pod dnem rzeki, doprowadzających nieczystości do oczyszczalni Czajka.

Więcej o:
Komentarze (142)
Awaria oczyszczalni "Czajka". Od soboty ścieki nie będą wlewane do Wisły
Zaloguj się
 • patriot.wr

  Oceniono 53 razy 17

  Teraz niech Prokuratura weźmie sprawy w swoje ręce i sprawdzi całą ta inwestycję, cały projekt, przetargi , wykonawców, bo to sie w głowie nie mieści, że taki kolektor, który powinien bezawaryjnie pracować przynajmniej 50 lat, pekł po 7 latach!

 • ernst-lemingway

  Oceniono 21 razy 5

  Ten incydent kałowy zatopi pełowców na jesień - oto wjeżdża wojsko polskie na białym koniu i ratuje sytuację; rzeka gunwa już nie leci, wdzięczni warszawiacy głosują na totalnych tak czy siak, ale reszta kraju swoje myśli. Oto mamy bezsilnego chłoptasia, który do końca kadencji będzie się kojarzył z LPGT i bezradnoscią w obliczu katastrofy ekologicznej. A co mógł zrobić? Ano ocenić powagę sytuacji i zażądać, tak ZAŻĄDAĆ pomocy od państwa w sytuacji kryzysowej, nadzwyczajnej. Tym samym by sam narzucił narrację walczącego o środowisko i dobro mieszkańców. Zamiast tego było wycofanie i żałosne ostrzeliwanie się zza węgła, "że przecież ujęcie wody jest powyżej strefy zrzutu, więc warszawiacy są bezpieczni". No tak, spoko -ci co żyją poniżej? A kto się będzie wieśniakami przejmował. Idźcie na spacer nad Wisłę poniżej; śnięte ryby, tampony, kondony, nawet szczury zdechły, a smród wali pod niebiosa.
  Samodzielne rządy swobodnie w zasięgu PiS. Nigdy nie było tak łatwego wyboru dla Polaków.

 • jenson

  Oceniono 26 razy 4

  A może by tak korpoludki powstrzymały się te parę dni z kupiszczami? Zrobiły np. kupaczelendż w ramach CSR.

 • warszawiak67

  Oceniono 3 razy 3

  Ale w sumie to śmiech na sali, że wojsko potrzebuje tyle czasu, żeby skompletować wszystkie części do budowy przeprawy przez Wisłę..

 • franclajn

  Oceniono 9 razy 3

  Dziwna sprawa. System funkcjonuje bez zarzutu 7 lat, a tu z ni z tego, ni z owego wysiada i to w spektakularny sposób.

 • kolega303

  Oceniono 9 razy 3

  a jaka jest jakość wody w Płocku?

 • kor102

  Oceniono 10 razy 2

  Jedna rura (kolektor) według dostępnych danych ma objętość około 2600 m3 , czyli około 2600 ton ścieków jest w stanie pomieścić.
  Nieumiejętne (zbyt szybkie) napełnienie takiej rury po oczyszczeniu jest w stanie rozerwać każdą rurę.

 • andrzej2310

  Oceniono 1 raz 1

  Ścieki od soboty popłyną na Ciemnogrodzką?

 • hirokuni

  Oceniono 5 razy 1

  Hafał - ta taśma klejąca z ozonem jest bez sensu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX