Awaria oczyszczalni "Czajka". Od soboty ścieki nie będą wlewane do Wisły

Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa poinformowała, że wojsko ma już wszystkie elementy niezbędne do zbudowania mostu pontonowego na Wiśle. Resort zapowiada, że konstrukcja w pełnej funkcjonalności będzie gotowa do wtorku do godziny 14. 

Anna Moskwa mówi, że w tym samym czasie są przygotowywane elementy, które zostaną położone na moście. Wiceminister poinformowała, że gotowa jest już część rurociągu i pompy, trwa produkcja pozostałej części rurociągu. 

- Cały tzw. bypass ma składać się z dwóch nitek rur o łącznej długości 2200 m. - podają Wody Polskie na Facebooku. 

Pierwsza nitka zastępczej konstrukcji zostanie uruchomiona w czwartek, a do soboty zostanie zapewniona jej pełna funkcjonalność, co oznacza, iż od tego dnia ścieki nie będą wlewane do Wisły

Zobacz wideo

Rafał Trzaskowski: Ozonowanie przynosi efekty

Z kolei prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski informuje, że ozonowanie ścieków przynosi już pierwsze efekty.  

- Pracujemy nad rozwiązaniem problemu po awarii kolektora. Dziś zebrał się kolejny sztab kryzysowy. Widzimy, że prowadzone od wczoraj ozonowanie ścieków przynosi efekty - bakterii jest coraz mniej, za to w wodzie jest wyraźnie więcej tlenu, co pomoże rzece w samooczyszczaniu - napisał prezydent Warszawy na Twitterze. 

Władze miasta zapewniają również, że jakość wody z kranu w stolicy jest dobra. 

Od ponad czterech dni ścieki z kilku dzielnic lewobrzeżnej Warszawy są zrzucane do Wisły. To skutek awarii dwóch kolektorów, pod dnem rzeki, doprowadzających nieczystości do oczyszczalni Czajka.

Więcej o: