Trzaskowski ws. awarii "Czajki": Ścieki są częściowo uzdatniane. Odpowiedział też Brudzińskiemu

Rafał Trzaskowski poinformował, że rozpoczęto proces ozonowania zrzucanych do Wisły ścieków, co częściowo uzdatnia nieczystości. Prezydent Warszawy zapewnił o ścisłej współpracy z rządem i odniósł się do krytyki europosła Joachima Brudzińskiego. - Niech się zajmie szlifowaniem angielskiego - powiedział.

- W tej chwili rozpoczęliśmy proces, który ma doprowadzić do tego, by kilometr przed kontrolowanym zrzutem ścieków do Wisły, te ścieki przynajmniej częściowo uzdatniać - powiedział na konferencji prasowej Rafał Trzaskowski

Chodzi o ozonowanie ścieków za pomocą specjalnych urządzeń wypożyczonych m.in. z wodociągów w Jaworznie, Opocznie, Zabrzu, Gliwicach i Tczewie. - Zaczęliśmy już to robić, więc ścieki wpuszczane w tej chwili do Wisły są bardziej bezpieczne - stwierdził prezydent.

Awaria oczyszczalni "Czajka". Woda w Płocku i Warszawie bezpieczna

Trzaskowski przypomniał, że woda w mieszkaniach w Warszawie jest nieskażona, badania pokazują, że również w miejscowościach na północ od stolicy mieszkańcy nie mają powodów do obaw. - Są robione pomiary od wielu godzin zarówno przez instytucje rządowe, jak i przez nasze przedsiębiorstwo wodociągowe. Wskazują one, że nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi czy zwierząt. Rozmawiałem z prezydentem Płocka, tam dotarła już ta fala z Warszawy, robione pomiary pokazują jasno, że woda w Płocku też jest bezpieczna - powiedział Trzaskowski. 

Przypomniał, że wojsko buduje most pontonowy, na którym na być położony rurociąg przesyłający ścieki do oczyszczalni "Czajka". Przyznał przy tym, że cały czas na wszelki wypadek opracowywane są alternatywne rozwiązania, gdyby pomysł rządu okazał się nieefektywny. - Rozważamy możliwość puszczenia rur przez most Marii Skłodowskiej, myślimy również nad innymi rozwiązaniami - powiedział.

Żołnierze budują most pontonowy

Prezydent Warszawy powiedział, że miejsce, gdzie doszło do awarii znajduje się na głębokości 12 pięter pod ziemią. Przyczyna cały czas jest ustalana, wiadomo jedynie, że doszło do rozszczelnienia. Według Trzaskowskiego eksperci być może już w niedzielę lub poniedziałek będą w stanie podać, co doprowadziło do awarii. 

Trzaskowski poinformował, że miasto ściśle współpracuje z rządem. Zapytany o krytykę ze strony Joachima Brudzinskiego, który zarzucił władzom Warszawy zbyt późne działania, odpowiedział: - Joachim Brudziński jest posłem do Parlamentu Europejskiego. Niech zajmie się szlifowaniem angielskiego i tym, co się dzieje w Parlamencie Europejskim.

Do wtorku na wysokości żołnierze mają utworzyć most pontonowy. To na nim, zgodnie z pomysłem rządu, pojawi się system tymczasowo przesyłający ścieki do oczyszczalni "Czajka". Prace nad utworzeniem mostu trwają na wysokości dzielnicy Bielany.

Więcej o:
Komentarze (299)
Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka". Rafał Trzaskowski: Ścieki są częściowo uzdatniane
Zaloguj się
 • pemu

  Oceniono 92 razy 68

  Pozwolę sobie wysłać kartkę do Jojo.
  Z życzeniami. Jak robili kumple Zero.

  "WYPÌERDALAJ" !

 • threemen

  Oceniono 70 razy 46

  "Telewizja" rządowa potrafi upolitycznić nawet rurociąg z goownem.

 • wujtommy102

  Oceniono 59 razy 39

  Za czasów Lecha Kaczyńskiego wpuszczano te ścieki prosto do Wisły i nikomu z PIS to nie przeszkadzało. Dla zajadłych funkcjonariuszy tej partii trzeba zbudować Piaskownicę Narodową, gzie się będą mogli do woli okładać z przeciwnikami.

 • zd46

  Oceniono 52 razy 36

  Złodziej butów mówi o ściekach, kiedy sam zanurzony po łysy "łeb" w partyjnym szambie. U tego faceta rozszczelniło się to, czego nigdy nie posiadał.

 • dawno.urodzony

  Oceniono 71 razy 35

  Brudziński niedługo będzie szlifował bruki... albo coś innego

 • zd46

  Oceniono 50 razy 32

  Lech Kaczyński za swojej warszawskiej prezydentury, nie interesował się ściekami, oczyszczalniami ani żadnymi innymi sprawami życia codziennego Warszawiaków. Jego polityczna a i prywatna, ze względu na mamusię i tatusia,idea fix, było sfinalizowanie pomysłu z 1994 roku o wybudowaniu oddzielnego Muzeum Powstania Warszawskiego, i za jego prezydentury otworzono je w 2004 roku. O rodzicach Lech nie zapomniał i wyolbrzymił ich udział w PW, nawet plącząc fakty, bo przecież w Starachowicach , miejscu pobyty mamusi, nie było PW

 • czarnyminio

  Oceniono 48 razy 30

  Fekalna polityka pis. Oni są gotowi traktować stolicę Polski jak obcy teren do zdobycia tylko dla tego ,że samorząd jest z innej opcji politycznej. Mentalność plemienna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX