Trzaskowski ws. awarii "Czajki": Ścieki są częściowo uzdatniane. Odpowiedział też Brudzińskiemu

Rafał Trzaskowski poinformował, że rozpoczęto proces ozonowania zrzucanych do Wisły ścieków, co częściowo uzdatnia nieczystości. Prezydent Warszawy zapewnił o ścisłej współpracy z rządem i odniósł się do krytyki europosła Joachima Brudzińskiego. - Niech się zajmie szlifowaniem angielskiego - powiedział.
Zobacz wideo

- W tej chwili rozpoczęliśmy proces, który ma doprowadzić do tego, by kilometr przed kontrolowanym zrzutem ścieków do Wisły, te ścieki przynajmniej częściowo uzdatniać - powiedział na konferencji prasowej Rafał Trzaskowski

Chodzi o ozonowanie ścieków za pomocą specjalnych urządzeń wypożyczonych m.in. z wodociągów w Jaworznie, Opocznie, Zabrzu, Gliwicach i Tczewie. - Zaczęliśmy już to robić, więc ścieki wpuszczane w tej chwili do Wisły są bardziej bezpieczne - stwierdził prezydent.

Awaria oczyszczalni "Czajka". Woda w Płocku i Warszawie bezpieczna

Trzaskowski przypomniał, że woda w mieszkaniach w Warszawie jest nieskażona, badania pokazują, że również w miejscowościach na północ od stolicy mieszkańcy nie mają powodów do obaw. - Są robione pomiary od wielu godzin zarówno przez instytucje rządowe, jak i przez nasze przedsiębiorstwo wodociągowe. Wskazują one, że nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi czy zwierząt. Rozmawiałem z prezydentem Płocka, tam dotarła już ta fala z Warszawy, robione pomiary pokazują jasno, że woda w Płocku też jest bezpieczna - powiedział Trzaskowski. 

Przypomniał, że wojsko buduje most pontonowy, na którym na być położony rurociąg przesyłający ścieki do oczyszczalni "Czajka". Przyznał przy tym, że cały czas na wszelki wypadek opracowywane są alternatywne rozwiązania, gdyby pomysł rządu okazał się nieefektywny. - Rozważamy możliwość puszczenia rur przez most Marii Skłodowskiej, myślimy również nad innymi rozwiązaniami - powiedział.

Żołnierze budują most pontonowy

Prezydent Warszawy powiedział, że miejsce, gdzie doszło do awarii znajduje się na głębokości 12 pięter pod ziemią. Przyczyna cały czas jest ustalana, wiadomo jedynie, że doszło do rozszczelnienia. Według Trzaskowskiego eksperci być może już w niedzielę lub poniedziałek będą w stanie podać, co doprowadziło do awarii. 

Trzaskowski poinformował, że miasto ściśle współpracuje z rządem. Zapytany o krytykę ze strony Joachima Brudzinskiego, który zarzucił władzom Warszawy zbyt późne działania, odpowiedział: - Joachim Brudziński jest posłem do Parlamentu Europejskiego. Niech zajmie się szlifowaniem angielskiego i tym, co się dzieje w Parlamencie Europejskim.

Do wtorku na wysokości żołnierze mają utworzyć most pontonowy. To na nim, zgodnie z pomysłem rządu, pojawi się system tymczasowo przesyłający ścieki do oczyszczalni "Czajka". Prace nad utworzeniem mostu trwają na wysokości dzielnicy Bielany.

Więcej o: