Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka". Minister Gróbarczyk podał przyczynę, ratusz: To hipoteza

Minister gospodarki wodnej Marek Gróbarczyk poinformował, że przyczyną awarii kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" było pęknięcie rurociągu na połączeniu ze stalową rurą osłonową. Warszawski ratusz konstatuje, że to tylko jedna z hipotez, a przyczyny awarii nie są jeszcze znane.
Zobacz wideo

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk poinformował w piątek o przyczynie awarii oczyszczalni ścieków "Czajka"w Warszawie. - Przyczyną rozerwania kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" było pęknięcie rurociągu na połączeniu ze stalową rurą osłonową - powiedział, cytowany przez TVN Warszawa. Po rozszczelnieniu dwóch rurociągów doprowadzających ścieki do oczyszczalni Czajka nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy spływają wprost do Wisły.

Minister podał przyczynę awarii "Czajki". Ratusz: Jest na to za wcześnie

Gróbarczyk dodał, że według ustaleń Wód Polskich do pęknięcia doszło w miejscu, w którym kolektor styka się z rurą osłonową. - W wyniku prawdopodobnie uszkodzenia czujników ciśnieniowych nastąpił wzrost ciśnienia w rurociągu i po prostu rozerwanie głównego rurociągu - powiedział. Minister zaznaczył także, że rura osłonowa została przygotowana przy pomocy przewiertu sterowanego, co miało być - jak określi - przedsięwzięciem "horrendalnie drogim" i kosztować nawet "miliardy złotych".

Warszawski ratusz nie poinformował jeszcze o oficjalnych przyczynach awarii i stoi na stanowisku, że jest za wcześnie, żeby o nich mówić. -  To [informacja podana przez Gróbarczyka - red.] tylko hipoteza, eksperci pracują na miejscu. Jest zdecydowanie za wcześnie aby mówić o przyczynach - powiedziała w rozmowie z TVN Warszawa Ewa Rogala, rzeczniczka  ratusza.

Rusza budowa mostu pontonowego. Wojsko dowiezie pierwsze elementy przeprawy

W związku z awarią na Wiśle rozpoczyna się budowa mostu pontonowego i zastępczego rurociągu do odprowadzania ścieków, o czym rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował w czwartek wieczorem. Jak poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, jeszcze w piątek  wieczorem wojsko dowiezie pierwsze elementy pontonowej przeprawy. Jej budowa ma być zakończona we wtorek. Zastępczy rurociąg również ma być gotowy we wtorek. 

Wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś zapowiedział z kolei, że w sobotę mają być prowadzone rozmowy z dostawcami rurociągów oraz wysokowydajnych pomp. Celem jest przepompowywanie ścieków przy pomocy rezerwowego, powierzchniowego rurociągu do czasu naprawy zasadniczego kolektora.

Więcej o: