Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka". Minister Gróbarczyk podał przyczynę, ratusz: To hipoteza

Minister gospodarki wodnej Marek Gróbarczyk poinformował, że przyczyną awarii kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" było pęknięcie rurociągu na połączeniu ze stalową rurą osłonową. Warszawski ratusz konstatuje, że to tylko jedna z hipotez, a przyczyny awarii nie są jeszcze znane.

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk poinformował w piątek o przyczynie awarii oczyszczalni ścieków "Czajka"w Warszawie. - Przyczyną rozerwania kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" było pęknięcie rurociągu na połączeniu ze stalową rurą osłonową - powiedział, cytowany przez TVN Warszawa. Po rozszczelnieniu dwóch rurociągów doprowadzających ścieki do oczyszczalni Czajka nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy spływają wprost do Wisły.

Minister podał przyczynę awarii "Czajki". Ratusz: Jest na to za wcześnie

Gróbarczyk dodał, że według ustaleń Wód Polskich do pęknięcia doszło w miejscu, w którym kolektor styka się z rurą osłonową. - W wyniku prawdopodobnie uszkodzenia czujników ciśnieniowych nastąpił wzrost ciśnienia w rurociągu i po prostu rozerwanie głównego rurociągu - powiedział. Minister zaznaczył także, że rura osłonowa została przygotowana przy pomocy przewiertu sterowanego, co miało być - jak określi - przedsięwzięciem "horrendalnie drogim" i kosztować nawet "miliardy złotych".

Warszawski ratusz nie poinformował jeszcze o oficjalnych przyczynach awarii i stoi na stanowisku, że jest za wcześnie, żeby o nich mówić. -  To [informacja podana przez Gróbarczyka - red.] tylko hipoteza, eksperci pracują na miejscu. Jest zdecydowanie za wcześnie aby mówić o przyczynach - powiedziała w rozmowie z TVN Warszawa Ewa Rogala, rzeczniczka  ratusza.

Rusza budowa mostu pontonowego. Wojsko dowiezie pierwsze elementy przeprawy

W związku z awarią na Wiśle rozpoczyna się budowa mostu pontonowego i zastępczego rurociągu do odprowadzania ścieków, o czym rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował w czwartek wieczorem. Jak poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, jeszcze w piątek  wieczorem wojsko dowiezie pierwsze elementy pontonowej przeprawy. Jej budowa ma być zakończona we wtorek. Zastępczy rurociąg również ma być gotowy we wtorek. 

Wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś zapowiedział z kolei, że w sobotę mają być prowadzone rozmowy z dostawcami rurociągów oraz wysokowydajnych pomp. Celem jest przepompowywanie ścieków przy pomocy rezerwowego, powierzchniowego rurociągu do czasu naprawy zasadniczego kolektora.

Więcej o:
Komentarze (179)
Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka". Minister Gróbarczyk podał przyczynę, ratusz: To tylko hipoteza
Zaloguj się
 • arwena2010

  Oceniono 60 razy 32

  Oni z tego bolszewickiego PIS-u powinni sie leczyć. Trzaskowski jest winny temu że pękła rurka z kupą. I non stop powtarzają te banialuki w swoich gebelsowskich gadzinówkach

 • maciejwscieklica

  Oceniono 24 razy 18

  minister tańczący przed Rydzykiem
  niech się za Łomianki pofatyguje i
  idąc brzegiem Wisły zobaczy i wywącha
  setki takich "oczyszczalni" co strumyczkiem i ciurkiem
  do Wisły płyna z okolicy
  ale gruby Grubarczyk woli tańce u Rydzyka
  i fakty go nie interesują

 • maaac

  Oceniono 26 razy 14

  Już wiadomo że we wtorek skończą choć dopiero w sobotę mają być rozmowy z producentami pomp i rurociągów? Bo takie pompy i rury stoją na placach a wykonawcy tylko czekają na zlecenia....

 • Lech Pawluk

  Oceniono 17 razy 13

  Na czym polega mądrość diagnozy? Czy na tym, że aby wyciekły ścieki z kolektora sanitarnego to musi być jego rozszczelnienie przecież to oczywiste nawet gimnalizjaliscie. Natomiast jest mniej oczywiste, aby ciśnienie w stalowej rurze że ściekami komunalnymi wynoszącymi kilkanaście lub kilkadziesiąt barów mogło rozerwać jaden a po kilku godzinach drugi kolektor. Warto aby w tej sprawie wypowiedzieli FACHOWCY a nie ministrowie uzurpujący prawo do wszechwiedzy.

 • qawsedrftg

  Oceniono 23 razy 11

  A kolektory Lindleya działają po 130 latach i dwóch światowych wojnach. Zbudowano je za czasów zaborów, więc są niesłuszne i powinny zostać rozebrane.

  Http://metrowarszawa.gazeta.pI/metrowarszawa/56,141637,23555040,nie-tylko-warszawskie-filtry-odwiedzilismy-jedna-z-perelek.html

 • krynolinka

  Oceniono 23 razy 11

  Gróbarczyk pilnuj proma bo podobno do Szwecji zwiał..!

 • udet1124

  Oceniono 12 razy 10

  Budowa mostu przez WP w roku 2019 -5 dni. Budow mostu przez LWP w 1965 r. - 1 dzień. Państwo z tektury? W 5 dni to moźna ten most wyprodukowac w Hiszpanii i dostarczyc do Polski.

 • franclajn

  Oceniono 11 razy 9

  Zdjęcia i filmy, jakie opublikowano z uszkodzonego kolektora, zdają się sugerować duży problem. Nie sądzę, by to szybko naprawiono. Obym się mylił.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX