MSWiA chce na kilka dni zakazać noszenia broni. "Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa'

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia, które ma zakazać noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym w Warszawie w dniach 30 sierpnia - 2 września. Ma to związek z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej i wizytą zagranicznych gości, m.in. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ma przybyć do Polski 31 sierpnia, aby wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na placu Piłsudskiego w Warszawie. Szczegóły wizyty nie są na razie znane. Kilka tygodni temu amerykański przywódca mówił w rozmowie z dziennikarzami, że nie może się jej doczekać:

Zobacz wideo

Jak się okazuje, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce z okazji uroczystych obchodów wdrożyć szczególne środki ostrożności. Przygotowało projekt rozporządzenia, które od 30 sierpnia do 2 września będzie zakazywać w Warszawie noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym.

"Z uwagi na rangę tego przedsięwzięcia oraz przewidywany udział wielu delegacji zagranicznych, w tym przywódców państw oraz przewodniczących organizacji międzynarodowych, istnieje konieczność wprowadzenia szczególnych rozwiązań, które w sposób czasowy zwiększą poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego - czytamy w uzasadnieniu.

Resort spraw wewnętrznych: Broń nie może dostać się w niepowołane ręce

MSWiA tłumaczy, że dzięki rozporządzeniu "wyeliminowane zostaną ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym możliwość dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych".

Rozporządzenie ma dotyczyć jedynie osób fizycznych i podmiotów (np. przedsiębiorstw). Wyjątkiem są np. firmy ochroniarskie, a także "urzędy, instytucje, zakłady, przedsiębiorcy i inne podmioty, których pracownikom broń jest niezbędna do ochrony osobistej w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków pracowniczych związanych ze szczególnym narażeniem na zamach przeciwko życiu lub zdrowiu".

Broń będą mogli nosić przy sobie również m.in. członkowie misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz osoby zrównane z nimi na podstawie porozumień międzynarodowych.

Więcej o: