Nawet 10 tys. zł za zbieranie deszczówki. Warszawski ratusz przygotowuje program dotacji

Warszawski ratusz chce zachęcić mieszkańców stolicy, aby zbierali deszczówkę, instalując urządzenia małej retencji wody. Dotacje na budowę przydomowego zbiornika deszczówki lub studni chłonnej będą mogli otrzymać mieszkańcy, ale także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.
Zobacz wideo

Osoby i podmioty prawne, które będą chciały zbudować zbiornik deszczówki lub studnię chłonną, będą mogły otrzymać dofinansowanie o wartości nawet 10 tys. złotych. Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące nowego pomysłu tworzonego w ramach programu "Warszawa dla Klimatu". 

Nowe dotacje dla mieszkańców Warszawy. Dzięki pieniądzom z miasta stworzą studnie i zbiorniki deszczówki

- W trosce o kondycję środowiska chcemy ograniczyć przesuszenie gruntów w mieście. Skrzynki rozsączające, studnie chłonne, oczka wodne czy podobne szczelne zbiorniki spowolnią bezpowrotny odpływ wody do rzeki. Za ich pomocą możemy wykorzystać wodę deszczową i roztopową. Mała retencja będzie zapobiegać lokalnym podtopieniom - powiedziała Justyna Glusman, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Dotacje na budowę zbiornik deszczówki i studni chłonnych mają ruszyć jeszcze w październiku tego roku. Najpierw jednak muszą zakończyć się konsultacje społeczne dot. programu (potrwają do 19 sierpnia), a następnie pomysł musi zaakceptować Rada Miasta. Projekt uchwały mówi, że osoby fizyczne, które będą chciały skorzystać z dotacji, dzięki pieniądzom od miasta będą mogły pokryć nawet 80 proc. rzeczywistych kosztów inwestycji. 

Zmiany klimatyczne są już odczuwalne przez nas wszystkich. Susze i fale upałów dokuczają zarówno mieszkańcom, roślinności i zwierzętom. Z myślą o przyszłych pokoleniach wzrost średniej temperatury Ziemi musi zostać ograniczony do 1,5-2 st. C. Zasoby wodne w Polsce są na niskim poziomie, dlatego tak istotne jest gromadzenie opadów. Potrzebne są działania tu i teraz - powiedziała Justyna Glusman, mówiąc o potrzebie stworzenia programu dotacji na zbiorniki deszczówki i studnie chłonne. 

Więcej o: