Saska Kępa. Obalony pomnik Zygmunta Berlinga nie wróci na swoje miejsce. Powodem ustawa dekomunizacyjna

Pomnik generała Zygmunta Berlinga, który został obalony na Saskiej Kępie, nie wróci na swoje miejsce. Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną i tak miał zostać usunięty z przestrzeni publicznej do końca roku. O przewróceniu trzymetrowego monumentu poinformował w niedzielę wieczorem były poseł Adam Słomka. Policja przesłuchała go już w tej sprawie.

Pomnik generała Zygmunta Berlinga, dowódcy 1. Armii Wojska Polskiego, stał przy Trasie Łazienkowskiej od 1985 roku. W niedzielę 4 sierpnia został obalony. Poinformował o tym Adam Słomka, były poseł i obecny lider ugrupowania Konfederacja Polski Niepodległej. "Totalitarny monument zdrajcy Zygmunta Berlinga w Warszawie zniesiony społecznie przez antykomunistów" - napisał. Sprawą zajmuje się policja, zawiadomienie trafiło też do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga Północ

Pomnik Berlinga nie wróci na Saską Kępę

Po zrzuceniu z cokołu pomnik rozbił się na kawałki. Jak podaje RMF FM, nie ma szans na to, żeby wrócił na dawne miejsce. Jeszcze przed obaleniem monumentu, w maju tego roku, władze Pragi-Południa podjęły decyzję, że pomnik do końca 2019 roku zostanie zdemontowany i trafi do Muzeum Historii Polski. Taką decyzję wymusiła ustawa dekomunizacyjna, zgodnie z którą pomnik Berlinga został wskazany do usunięcia. Wszystko przez kontrowersje wokół postaci generała, któremu jest przypisywana współpraca z NKWD i republiką sowiecką. Zwolennicy Berlinga podkreślają z kolei, że uratował wielu Polaków z sowieckich łagrów, a podczas powstania warszawskiego przeprowadził akcję desantową i pomógł walczącym, przeprawiając część swoich żołnierzy na Czerniaków, Powiśle i Żoliborz. Jeszcze przed obaleniem pomnika stołeczny konserwator zabytków informował, że demontaż monumentu będzie kosztować 50 tysięcy złotych.

Dalszy los rozbitego monumentu nie jest jeszcze przesądzony. Z ustaleń RMF FM wynika, że Muzeum Historii Polski może nie być zainteresowane przyjęciem pomnika w kawałkach. Wówczas rozpocznie się poszukiwanie. Póki co szczątki pomnika są przechowywane w magazynie dzielnicowym Pragi-Południe.

Więcej o:
Komentarze (86)
Saska Kępa. Obalony pomnik Zygmunta Berlinga nie wróci na swoje miejsce. Powodem ustawa dekomunizacyjna
Zaloguj się
 • polsilver100

  Oceniono 44 razy 30

  Przyjdzie czas to pomniki JPII,kaczyńskich, żołnierzy wyklętych i inne dewiacje będą obalane, to tylko kwestia czasu

 • bzdziszewiak2

  Oceniono 33 razy 25

  To co zrobiła słomka, to wandalizm. Karalny. A tymczasem w cywilizowanych Berlinie i Wiedniu w centrach miast stoją pomniki żołnierzy radzieckich. I władza o nie dba, tak jak o inne. A Berling, żołnierz Legionów Piłsudskiego, obrońca Lwowa, prawnik po UJ, aresztowany przez NKWD, dowodził polskimi żołnierzami pod Lenino, odwołany przez Stalina za pomoc powstańcom warszawskim. Słomko, co ty zrobiłaś dobrego dla Polski?

 • ziggybam

  Oceniono 30 razy 24

  No, to już wiemy co robić. Najpierw ustawa depisizacyjna, a potem huzia i na własną rękę obalamy wszelkie gnomy. Takie to proste!

 • bormanek

  Oceniono 32 razy 22

  HISTORII NIE ZMIENICIE, ludzie pamiętają .
  ! armia LWP była? była
  2 armia WP była? była
  Armia czerwona była? była.
  dziady kasmate,,,,,,,,wszystkie fakty historyczne muszą być zachowane i zapisane,zaznaczam WSZYSTKIE!!!!!historia średniowieczna, tak samo, musi być napisane co to TARGOWICA.
  co robiła brygada świętokrzyska (hołubiona przez prezydenta zwanego długopisem)
  skąd wzieła się niechęć polski u ukrainy, holokaust, pogrom kielecki jedwabne obozy komunistyczne powstałe na terenach obecnej Polski.
  O bitwach ofiarach ,także Bohaterach (słynny kurier) i wielu innych.
  jeśli np był Gierek , a ludzie go lubili , dlaczego nie możę być jego imienia rondo?
  bo jakiś pisi dysydent sbie to ubzdurał?
  w Katowiceach był plac Szewczyka (wróci niebawem) jest teraz marii i lecha kaczyńskich (to chyba wyjaśnia dlaczego wróci stara nazwa.
  TRZEBA O TYM PAMIĘTAĆ , BO INSTYTUCJA CO MIAŁA TEGO PILNOWAĆ SIĘ SPRZEDAŁA OSZOŁOMOM PISOWSKIM

 • piotraa81

  Oceniono 21 razy 19

  Idziemy obalać pomniki czarnej zarazy?

 • krzysztof.kapis

  Oceniono 22 razy 18

  co nie znaczy, że pajac w copce nie powienien odpowiedzieć karnie za swój czyn..

 • welarg

  Oceniono 15 razy 15

  Tu będzie pomnik Jarosława Kaczyńskiego, bo to Jarosław Kaczyński rzucił żołnierzy WP na pomoc Powstaniu Warszawskiemu.

 • sacc77

  Oceniono 19 razy 13

  Pomnik GENERAŁA został obalony.
  Za to tchórz i zdrajca, dezerter, który ratując własną doopę uciekł za granicę porzucając swe walczące wojska na w Warszawie i ulicę i nazwano jego imieniem jeden z najpiękniejszych parków.

  Panie Trzaskowski, czy długo jeszcze będzie obrażana pamięć bohaterów walczących we wrześniu 1939 z hitlerowskim oraz bolszewickim najeźdźcą poprzez honorowania BYŁEGO marszałka Rydza-Śmigłego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX