Na Saskiej Kępie obalono pomnik generała Zygmunta Berlinga

- Totalitarny monument zdrajcy Zygmunta Berlinga w Warszawie zniesiony społecznie przez antykomunistów - napisał na Twitterze informując o zdarzeniu były poseł Adam Słomka.
Zobacz wideo

Stojący na Saskiej Kępie pomiędzy rozjazdami Trasy Łazienkowskiej, pomnik generała ludowego Wojska Polskiego zrzuciła z cokołu grupa osób.  Zdjęcia ze zdarzenia zamieścił na swoich stronach w serwisach społecznościowych były poseł i przewodniczący Konfederacji Polskiej Niepodległej - Niezłomni, Adam Słomka. 

Widać na nich też samego Słomkę, który stoi wśród kilku osób obok obalonego pomnika.

Słomka poinformował też na Facebooku, że został zatrzymany przez policję, która prowadzi już czynności wyjaśniające. 

Pomnik Berlinga i tak miał zostać usunięty

Pod koniec maja tego roku wojewoda mazowiecki zdecydował, że pomnik gen. Berlinga ma zostać usunięty. Dzielnica Praga-Południe miała zdemontować obelisk dokona do końca roku - miał on zostać  przewieziony do magazynu Muzeum Historii Polski. Decyzja o jego usunięciu zapadła na podstawie ustawy dekomunizacyjnej, jednak wtedy nie było na to pieniędzy - informowała wtedy "Gazeta Wyborcza" w Warszawie. Demontaż miał kosztować 50 tys. zł. Pomnik w obecnym miejscu stanął w 1985 r.

Generał Zygmunt Berling był żołnierzem Legionów Polskich, generałem broni Wojska Polskiego, należał do PZPR, współpracował też z radzieckimi służbami specjalnymi NKWD. Warto też jednak zauważyć, że pomnik stoi w miejscu, z którego, jak pisze "Wyborcza", w sierpniu 1944 r. wysłał desant przez Wisłę na Czerniaków na pomoc Powstaniu Warszawskiemu. 

Pomnik generała był w ostatnich latach wielokrotnie dewastowany.

Więcej o:
Komentarze (267)
Na Saskiej Kępie obalono pomnik generała Zygmunta Berlinga
Zaloguj się
 • caius1

  Oceniono 157 razy 131

  Komunistów sympatią nigdy nie darzyłem ale uważam, że nie mamy żadnego prawa żeby osądzać Berlinga. Trafił do niewoli w CCCP. Wiedział co z narodem polskim wyrabiają Niemcy i Sowieci i zapewne doszedł do wniosku że Sowiecie przynajmniej pozwolą żyć bo Niemcy chcieli wszystkich Polaków w końcu posłać do piachu jak Żydów (których tak na marginesie wielu prawdziwych polaków najchętniej by widziało 2 metry pod ziemią). Zatem był to wybór między wścieklizną a ospą i mógł być tylko jeden. Usuwanie jego pomnika do tego jeszcze w ramach dekomunizacji jest niesprawiedliwością.
  NiePiS

 • tinley

  Oceniono 139 razy 123

  Kiedyś przyjdzie czas obalania monumentow którymi obsrywa kraj Cezar Cezarów któren czuje winę za śmierć brata.

 • maaac

  Oceniono 129 razy 115

  Słomka powinien być w psychiatryku. Nie nie od wczoraj czy przedwczoraj. Od co najmniej 20 lat. Jeszcze jak rządził KPNem w Katowicach członkowie tej partii w prywatnych rozmowach sugerowali, że z tym człowiekiem coś nie tak. To porażka państwa polskiego.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 111 razy 101

  Głupi, głupi, głupi naród "Słomków", który nie zna własnej historii, obala pomnik faceta, który walczył w legionach polskich u marszałka Piłsudskiego i zdobył rangę pułkownika w II RP, uratował tysiące Polaków, którzy nie zdążyli do armii Andersa i gdyby nie Berling zgniliby na Kołymach i Kazachstanach, umożliwił żołnierzom dywizji kosciuszkowskiej wolność wyznania, wprowadził funkcje kapelana w LWP, i spowodował że przysięga Kościuszkowców odbyła się w rocznicę bitwy pod Grunwaldem i była zakończona słowami: tak mi dopomóż bóg.
  To także jego żołnierze jako jedyni brali udział w wyzwalania naszego kraju od Bugu do Odry i w zdobciu Berlina, a nie chłopcy od Andersa czy Maczka.
  A najlepsze jest to że Berling za swoją leginową przeszłość, konflikt z Wanda Wasilewską i tzw rządem lubelskim został pozbawiony funkcji dowodzącego I armii LWP i zastąpiony takimi kacapami jak min. Świerczewski

 • maaac

  Oceniono 108 razy 96

  Tak wariat Słomka "dziękuję" Berlingowi za jego twardą postawę wobec ZSRR w odniesieniu do udzielenia pomocy Powstańcom Warszawskim.
  Słomka i jego "dekomunizatorzy" stają w jednym rzędzie z Stalinem!

 • Hannes Quartz

  Oceniono 105 razy 93

  Pan Słomka jest chory psychicznie. Proponuję poczytać ogłoszenia, które wiesza w Katowicach.
  Nie przeszkadza to koleżance Anitce Gargas (TVPiS) wciąż się w nom podkochiwać.
  Trafił swój na swego.

 • ziarnoo

  Oceniono 99 razy 87

  Po sredniej wieku obalaczy pomnika wnioskuje, ze przed 89 strach przed pierdlem nie pozwalal na tak heroiczne czyny. brawo wy.

 • nutka7.17

  Oceniono 88 razy 84

  "Oburza mnie zawsze, gdy we wspomnieniach emigracyjnych oficerów czy polityków poniżany jest czy spotwarzany generał Berling. Wszak fakt, że ten, z legionowych wywodzący się formacji oficer, pozostał w Rosji i potrafił znaleźć wspólny język z komunistami, dla Polski ma większe znaczenie polityczne i praktyczne niż działalność najbardziej bohaterskich oficerów polskich na zachodzie.”
  — Stefan Kisielewski w liście pisanym do Jerzego Giedroycia z 1963 r.
  Co szczuj Słomka konstruktywnego zrobił dla kraju, poza szczuciem i obsrywaniem wizerunku innych ludzi. Nieznajomość historii i opisywanych losów bohaterów, może nie do końca czarno-białych, nie upoważnia kogokolwiek do takich parszywych i agresywnych aktów wandalizmu.
  "Czułem, że jest on (Berling) częścią jakiegoś polskiego etosu rozdarcia.”
  — Zdzisław Peszkowski
  Słomka to frustrat i pieniacz, powinien odpowiedzieć za swoje bandycko-chuligańskie czyny przed sądem.

 • locke314

  Oceniono 64 razy 58

  Dzicz. I ślepi są na fakt że ich działania niczym się nie różnią od barbarzyństwa powojennych entuzjastów "nowego porządku". Racja jest po naszej stronie - pod tym szyldem można popełnić każde obrzydlistwom i być z siebie dumnym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX