Kobiety czują się dyskryminowane przez Kartę Warszawiaka? Nietypowa interpelacja radnej

Czy Karta Warszawiaka wprawia w dyskomfort mieszkanki stolicy, które z niej korzystają? Z takiego założenia wyszła warszawska radna Agata Diduszko-Zyglewska. Radna w złożonej przez siebie interpelacji poprosiła miasto o wyjaśnienie, dlaczego nie jest produkowany męski odpowiednik dokumentu - Karta Warszawianki. Jej pytanie doczekało się już odpowiedzi wiceprezydenta.

Radna Agata Diduszko-Zyglewska z Koalicji Obywatelskiej zwróciła się do władz Warszawy z interpelacją w sprawie nazwy Karty Warszawiaka, czyli warszawskiej karty miejskiej uprawiającej do różnego rodzaju zniżek. Jak stwierdziła, niektóre mieszkanki Warszawy czują się dyskryminowane przez to, że dokument nie ma damskiego odpowiednika nazwy. 

"Wiele mieszkanek pisze i mówi mi o tym, że odbierając "Kartę Warszawiaka" czują dyskomfort i nie rozumieją, dlaczego miasto nie produkuje "Kart Warszawianki" - napisała, dodając, że ponad połowa mieszkańców Warszawy (54 procent) to kobiety, więc "zasadne wydaje się respektowanie istnienia tej większościowej grupy". 

Karta Warszawiaka dyskryminuje kobiety? Nietypowa interpelacja radnej

Diduszko-Zyglewska poprosiła miasto o reakcję w tej sprawie, a jej interpelacja doczekała się już odpowiedzi wiceprezydenta miasta odpowiedzialnego za transport i infrastrukturę, Roberta Soszyńskiego. Jak wyjaśnił, że kobiety od kilku lat mogą skorzystać z alternatywy do Karty Warszawy i wyrobić spersonalizowaną kartę "klawej Warszawianki", która jest jednym z wariantów wzoru dokumentu i można ją dostać we wszystkich punktach obsługi pasażera Zarządu Transportu Miejskiego (dostępny jest też wzór karty "klawego Warszawiaka").

Soszyński dodał też, że wątpliwości radnej zostaną wzięte pod uwagę i zostaną poddane analizie podczas prac nad wprowadzeniem Zintegrowanej Karty Miejskiej, które rozpoczną się niedługo. 

W swoich założeniach projekt ma uwzględniać wszystkie potrzeby pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej bez względu na płeć, biorąc pod uwagę zarówno aspekty handlowe jak i społeczne. Zgłoszona przez Panią wątpliwość zostanie poddana analizie w trakcie trwających obecnie prac nad wprowadzeniem ZKM, a niezbędna zmiana zostanie wdrożona właśnie w tym projekcie

- podkreślił wiceprezydent.

Zintegrowana Karta Miejska ma zostać wprowadzona w 2023 roku. Zarząd Transportu Miejskiego informował, że kartą będzie jedynie z nazwy - będzie można ją wgrać na tablet lub telefon. Jej funkcja będzie szersza niż obecnie - oprócz zniżek na komunikację, karta ma też uprawniać do korzystania z parkingów, rowerów miejskich oraz obiektów sportowych. Ma również ułatwiać załatwianie spraw w urzędzie.

Więcej o:
Komentarze (87)
Kobiety czują się dyskryminowane przez Kartę Warszawiaka? Nietypowa interpelacja radnej
Zaloguj się
 • paszczak.0

  Oceniono 68 razy 42

  Rozumiem, że pani radna nie czuje się kobietą, i wszędzie szuka potwierdzenia swojej kobiecości. Często zauważam, że najwięcej dyskomfortu maja osoby z dużymi kompleksami. Ja, jako mieszkanka Warszawy nie czuję się w tym przypadku dyskryminowana.

 • bartekgryko

  Oceniono 36 razy 24

  Radna powinna jeszcze wnieść by był żeński odpowiednik słowa głupek, bo teraz nie wie jak się do siebie zwracać

 • elasp

  Oceniono 46 razy 18

  Diduszko nie ma innych problemów? Idiotka.

 • white_lake

  Oceniono 27 razy 17

  a może jednak uznajmy, że kobieta to też człowiek i warszawiak dotyczy jej jak najbardziej, co?
  czy musimy te wszystkie bzdury z Zachodu powielać? będziemy mówić "uczenniceowie zrobiłyli"

 • sir.fred

  Oceniono 19 razy 15

  I pomyśleć, że płacimy podatki, by radni zajmowali się tak ważkimi problemami...

 • hejter-skejter

  Oceniono 15 razy 11

  Trzeba zmienić hymn Polski: "Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, będziem POLAKAMI".

 • benia_b

  Oceniono 12 razy 10

  Biedaczka upadła na głowę, co jej nieprzeszkodziło zostać radną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX