Kontrowersyjna Matka Boska "Grzybowa" na ul. Ząbkowskiej zdemolowana. Sprawca w rękach policji

W poniedziałek wieczorem zdemolowano instalację Matki Boskiej "Grzybowej", która stała na ulicy Ząbkowskiej. W gablocie rozbito szybę, a cała konstrukcja otaczająca figurę została zburzona. Sprawcy postawiono już zarzuty, nie przyznał się do winy.
Zobacz wideo

Stojąca na ulicy Ząbkowskiej instalacja przedstawiająca Matkę Boską "Pogorzelską" (inaczej zwana też "Grzybową") została zdemolowana. Jak poinformowała nas sekcja prasowa komendy policji Praga-Północ, do zniszczenia gabloty otaczającej figurę doszło w poniedziałek wieczorem, około godziny 21.30. Sprawca zdemolował zarówno gablotę, w której znajdowała się figura Maryi w czarnych szatach i w otoczeniu spalonych grzybów, jak i pozostałą część instalacji (m.in. drewnianą ławkę i dekorację dookoła).

Matka Boska "Grzybowa" zdemolowana. Sprawca nie przyznał się do winy

Z pierwszych informacji wynikało, że sprawców dewastacji figury może być kilku, pojawiały się także doniesienia, że są związani ze skrajną prawicą (taką informację podał m.in. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich). Policja nie potwierdza jednak tych informacji. Funkcjonariusze informują, że instalację zdemolował jeden mężczyzna, który po kilku godzinach został zatrzymany przez funkcjonariuszy.

- Zatrzymany został 49-letni mężczyzna, który usłyszał już zarzuty uszkodzenia mienia - poinformowała oficer prasowa z komendy policji na Pradze-Północ. Jak dodała, nie ma informacji na temat motywacji sprawcy, bo nie przyznał się on do zarzucanego czynu. 

To nie pierwszy raz, gdy Matka Boska "Grzybowa" stała się przedmiotem ataków. W ubiegłym tygodniu jedna z mieszkanek wybiła szybę w gablocie i chciała ukraść figurkę. Kobieta została zatrzymana, a sprawa jest już w prokuraturze.

Matka Boska "Grzybowa" wzbudzała kontrowersje. Przeciwnicy twierdzili, że obraża uczucia religijne

Instalacja artystyczna "Ławka" została stworzona przez Monikę Rakowską wraz z innymi mieszkańcami Warszawy w ramach warsztatów Mobilny Warsztat ARTystyczny organizowanych w ramach Otwartej Ząbkowskiej. Artystka specjalizuje się w sztuce tworzonej z przedmiotów, które ktoś wyrzucił. Również figura Maryi znajdująca się w centrum instalacji "Ławka" to rzecz znaleziona, której Rakowska nadała nowe życie. Twórcy tłumaczyli, że chcieli, aby "Ławka" była "przestrzenią mistycznego odpoczynku, wyciszenia, medytacji". Ma współgrać z naturalnym otoczeniem i być wolna od plastiku i sztuczności.

Po umieszczeniu instalacji na ulicy Ząbkowskiej, Diecezja Prasko-Warszawska wydała komunikat, w którym poinformowała, że może ona  obrażać uczucia religijne. Rzecznik diecezji nie chciał jednak wydać jednoznacznej opinii i poprosił o wyjaśnienia stołeczny Ratusz. Kurator instalacji, Szymon Gotowski, przekonywał z kolei, że nie uważa, żeby rzeźba była kontrowersyjna. Dodawał, że na Maryję w czerni można patrzeć jak na patronkę pogorzelców, ponieważ sama artystka kilka lat temu musiała zmierzyć się z tragiczną sytuacją - pożar strawił jej cały dobytek. 

Więcej o:
Komentarze (53)
Kontrowersyjna Matka Boska "Grzybowa" na ul. Ząbkowskiej zdemolowana. Sprawca w rękach policji
Zaloguj się
 • sobieryba

  Oceniono 54 razy 38

  Czyli np. dewastacja figury Maryi z owieczką byłaby profanacją ale dewastacja Maryi w otoczeniu grzybów jest obroną wartości katolickich? Co za szaleństwo ogarnęło ten kraj...

 • rubo45

  Oceniono 49 razy 31

  Katole w Polsce obrażają poczucie smaku normalnych prawdziwych Polaków. Co z tym zrobić ???

 • zueoko

  Oceniono 43 razy 23

  Obrażała uczucia religijne Nas, Katolików. Matka Boska może być tylko ta Nasza, nie innych. Ona kocha wszystkie swoje dzieci czyli Nas. Inni nie są Nami więc nie są Jej dziećmi. Matka Boska jest jedna pod wieloma postaciami.Wszystkie kochamy Je jednakowo ale najbardziej Częstochowską i Pieniężną. Maryjo Królowo Polski!

 • camille.calmy

  Oceniono 29 razy 21

  Wznoszenie modlow do figur, posagow, czy nawet obrazow to przeciez balwochwalstwo.

 • juma07

  Oceniono 24 razy 18

  Trzeba zobaczyć te maszkarony w Licheniu... to dopiero woła o pomste do nieba.....

 • wojtasar

  Oceniono 24 razy 14

  pewnie ktoś z kurii albo z TVP od Ogórek

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 13 razy 11

  Ciekawe kiedy ktoś zdemoluje w Toruniu Matkę Boską Toruńską z dzieciątkiem Tadeuszem.

 • gorillaglu

  Oceniono 22 razy 10

  Ani chybi jakiś katolik podszywający się pod Chrześcijanina.

 • saves

  Oceniono 16 razy 10

  Rozwalenie tej instalacji było performansem artystycznym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX