Warszawskie zoo składuje padlinę? "To realne zagrożenie dla zwierząt i ludzi". Kontrola nie potwierdza

Animal Rescue Polska, organizacja walcząca o prawa zwierząt, poinformowała o podejrzeniu poważnych naruszeń w Warszawskim ZOO. Działacze otrzymali zgłoszenie o tym, że pracownicy zoo zrobili "dzikie" składowisko padliny i bioodpadów. We wtorek kontrola nie wykazała jednak żadnych nieprawidłowości.
Zobacz wideo

Organizacja Animal Rescue Polska informuje, że otrzymała zgłoszenie o "niewiarygodnych" - jak pisze - nieprawidłowościach w Warszawskim ZOO. Na stronie internetowej organizacji opisano interwencję, którą podjęto w stołecznym ogrodzie zoologicznym. 

Warszawskie ZOO ma "dzikie" składowisko padliny?

Jak czytamy w informacji wysłanej do redakcji, pracownicy zoo od lat mieli wynosić odpady, bioodpady oraz padlinę na "dzikie" wysypisko śmieci, które znajduje się na terenie zoo. Animal Rescue Polska alarmuje, że to ogromne zagrożenie zarówno dla zwierząt w zoo, jak i ludzi mieszkających w jego okolicy. Skażenie terenu i wód gruntowych, rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, zagrożenie plagą gryzoni, zagrożenie pożarowe - wymieniają działacze niebezpieczeństwa, które niesie za sobą takie wysypisko. Dodają, że hałda odpadów i padliny co jakiś czas ulega samozapłonowi, a ogień gaszą pracownicy ogrodu. 

Nie mogliśmy uwierzyć, że w XXI wieku, w europejskim państwie, żadne kontrole nie zauważyły hałdy odpadów zmieszanych z padliną na terenie ogrodu zoologicznego

- piszą działacze na rzecz zwierząt. Dodają, że zgłoszenie, które wpłynęło do organizacji zawierało także "inne drastyczne szczegóły". Na razie Animal Rescue o tym nie mówi, bo faktów tych nie udało się jeszcze potwierdzić. Organizacja zapewnia jednak, że jeśli okażą się prawdą, zostaną przekazane odpowiednim organom. 

Anna Karczewska z zespołu prasowego Warszawskiego ZOO mówi, że odpowiednie organy prowadzą obecnie czynności sprawdzające - chodzi o policję i lekarza weterynarii. 

Warszawskie ZOO nie ma żadnego nielegalnego składowiska odpadów, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Wszystkie odpady weterynaryjne są odpierane przez specjalistyczną firmę Trans-Med, z którą nasz ogród zoologiczny ma podpisaną umowę na wywóz śmieci

- tłumaczy w rozmowie z Metrowarszawa.pl Anna Karczewska. W wysłanym do redakcji oświadczeniu uściśla, że w miejscu interwencji wskazanej przez aktywistów Warszawskie ZOO ma ustawione kontenery KP 7 na odpady komunalne odbierane przez firmę Lekaro. Podkreśla, że składowisko nie jest "dzikie".

Kontrola odbyła się w poniedziałek. Po niej warszawski sanepid wydał oświadczenie, w którym stwierdzono, że na terenie Warszawskiego ZOO nie odkryto żadnych szczątków zwierzęcych  ani padliny. Joanna Narożniak, rzeczniczka WSSE w Warszawie zapewniła, że "skontrolowany teren utrzymany był w czystości i nie budził zastrzeżeń". 

Więcej o:
Komentarze (38)
Warszawskie zoo składuje padlinę? "To realne zagrożenie dla zwierząt i ludzi". Zoo odpowiada
Zaloguj się
 • wichura

  Oceniono 34 razy 24

  Drugi na przestrzeni kilku dni (po "dramatycznym" stanie niedźwiedzi polarnych) artykuł uderzający w warszawskie zoo. Jakieś zlecenie?

 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 11

  Ciekawe komu dyr. Andrzej Kruszewicz zalazł za skórę? Bo podobnie jak ~wichura jest to już DRUGI "artykuł interwencyjny" wychodzący ze środowisk tzw. miłośników zwierząt. Z racji wnuków, do ZOO chodzę 2 - 3 razy w roku i widzę, jak wszystko zmienia się na plus.

  A odpady? Przecież tam jest OGROMNA ilość zwierząt, które nie zawsze dojedzą karmę no i zgodnie z odwiecznym cyklem natury WYDALAJĄ. Tyle że na ściółkę lub trawę a nie do skanalizowanego i spłukiwanego woda kibelka z deską, jak to się niektórym najwyraźniej wydaje..

 • daere

  Oceniono 9 razy 7

  Komuś zdaje się bardzo przeszkadza warszawskie ZOO. Jak nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze. Albo o władzę. Widocznie dyrektor się komuś naraził.

 • pierwsze_all

  Oceniono 10 razy 4

  Jakim sposobem odpady zawierające PADLINĘ ulegają samozapłonowi? Zgniłe mięso, kości czy jakieś futra, pióra są tak bardzo łatwopalne, że się same zapalają - no fenomen po prostu, zamiast bić pianę, podsunęliby ten patent polskiej energetyce - genialny surowiec zamiast drogiego węgla, no nie?

 • klm747

  Oceniono 7 razy 3

  "Animal Rescue" - to ci co szukali pytona nad Wisłą?
  Każdy sposób dobry, aby wyciągnąć kasę na fundację...

 • krioprezerwacja

  Oceniono 2 razy 0

  Zamiast zakładać zoo, oceanaria, cyrki -czyli obozy koncentracyjne dla zwierząt, lepiej:
  wyrwij murom zęby krat
  połam kajdany połam bat
  wtedy mury runą runą
  i ocalą dziki świat

  kto tak nie uważa, tylko udaje że chroni gatunki. AMEN.

 • sholay

  Oceniono 4 razy 0

  To zapewne bzdura, ale z drugiej strony kompostowanie to obecnie hipsterska atrakcja, więc kto wie...
  &

 • gio0102

  Oceniono 22 razy -2

  Jak już takie rzeczy przebijają się do mediów to musi się tam od dawna źle dziać. Bo najpierw np. ludzie widzą i nie reagują, potem miedzy sobą rozmawiają, dopiero po wielu miesiącach trafia do mediów. Może zamiast pisania książek, lansu i słowotoków dyrektor jednak zacząłby zarządzać jak gospodarz? To jest sygnał dla miasta - do przeprowadzania kontroli, pogadania z pracownikami, pojechania na miejsce, skonsultowania z ekspertami...

 • klm747

  Oceniono 14 razy -2

  "aktywiści" - i wszystko jasne...
  jeszcze tylko Mencwela i Śpiewaka w tej prowokacji brakuje...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX