Lokal po klubokawiarni Państwomiasto świeci pustkami. Co tu powstanie? Mogą się zgłaszać nowi najemcy

Lokal, w którym mieściła się popularna klubokawiarnia Państwomiasto, czeka na najemców. Chętni mogą się zgłaszać do końca lipca. Tym razem przestrzeń do wynajęcia jest mniejsza - może to zapobiec problemom z wysokim czynszem, z którymi mierzyli się poprzedni właściciele.
Zobacz wideo

Klubokawiarnię Państwomiasto przy ulicy Andersa 29 zamknięto 7 sierpnia 2018 roku. Lokal działał na Muranowie przez sześć lat i - zdaniem wielu mieszkańców - znacznie zmienił oblicze kulturalne okolicy. To właśnie Stowarzyszenia „Projekt: Polska” prowadzące Państwomiasto zainicjowało urodziny Andersa, czyli święto ulicy, do którego co roku dołączały się kolejne lokale. W klubokawiarni organizowano też różnego rodzaju panele i wydarzenia, które były otwarte i bezpłatne dla publiczności - łącznie w lokalu zorganizowano ich ponad tysiąc.

Mimo popularności Państwamiasta, właściciele musieli zadecydować o jego zamknięciu. Wszystko przez podwyżkę czynszu, która uniemożliwiała im opłacenie wynajmu 400 metrowego lokalu (dzielnica podniosła czynsz o blisko 5 tys. złotych miesięcznie). Przed decyzją protestowali mieszkańcy, temat poruszano też w kampanii przed wyborami samorządowymi w Warszawie (właścicieli Państwamiasta poparł Patryk Jaki),

Lokal po klubokawiarni Państwomiasto szuka najemców. Mniejsza powierzchnia do wynajęcia

Od sierpnia zeszłego roku lokal przy Andersa 29 stoi pusty. Wkrótce - jak informuje TVN Warszawa - może się to jednak zmienić, bo Zakład Gospodarowania Nieruchomościami ogłosił konkurs na jego wynajem. Chętni mogą się zgłaszać do końca lipca. Tym razem metraż do wynajęcia jest mniejszy - do wykorzystania jest 220 metrów kwadratowych, zamiast 400. Skąd taka decyzja? Jak się okazuje, dotychczas potencjalni najemcy rezygnowali z oferty, wskazując, że powierzchnia jest zbyt duża, a układ pomieszczeń - niekorzystny.

W efekcie urząd dzielnicy podjął decyzję o podziale lokalu na dwie części. TVN Warszawa podaje, że pierwsze piętro lokalu zostanie dołączone do lokalu Fundacji Sławek, która działa przy ul. Andersa 13 i pomaga osobom wykluczonym społecznie. Na nowego najemcę czeka z kolei parter i piwnica lokalu. Jest zgoda na serwowanie tam jedzenia i picia, więc niewykluczone, że w miejscu Państwamiasta powstanie kolejna klubokawiarnia.

Wyniki konkursu poznamy najprawdopodobniej na początku sierpnia. 

Więcej o: