150 tysięcy plastikowych słomek zawisło nad ul. Ząbkowską. Co się z nimi stanie po Otwartej Ząbkowskiej?

Otwarta Ząbkowska jest w tym roku "zero waste". W duchu tej idei nad ulicą zawisły lampiony wykonane z ponad 150 tysięcy plastikowych słomek, które artystki odkupiły od fabryki i uratowały przed wyrzuceniem. Co stanie się jednak z setkami słomek po zakończeniu festiwalu na Ząbkowskiej?

Tegoroczna edycja inicjatywy Otwarta Ząbkowska ma w tym roku charakter inny niż zwykle. Organizatorzy zadecydowali, że Otwarta Ząbkowska 2019 będzie w stylu zero waste. W związku z tym, również towarzyszące jej instalacje artystyczne musiały być wykonane w tym duchu. 

Nad ulicą Ząbkowską zawisły lampiony wykonane z plastikowych słomek

Nad ulicą Ząbkowską na Pradze-Północ w tym roku zawisło 14 kolorowy lampionów "pająków". Choć być może nie widać tego na pierwszy rzut oka, wszystkie zostały wykonane z plastikowych słomek. Jak mówią same autorki projektu - Karina Królak i Patka Smirnow - ich wygląd był inspirowany ludowymi "pająkami", które dawniej tworzono ze słomy. Mają symbolizować szczęście i dostatek. Ręczne zrobienie lampionów zajęło artystkom ponad miesiąc - codziennie spędzały w swojej pracowni po kilkanaście godzin. 

Lampiony powstały na stelażach, które zostały po ubiegłorocznej dekoracji Ząbkowskiej, dlatego jest ich tylko 14. Zero waste, to zero waste. Materiał użyty przez nas to stuprocentowy odpad. Użyłyśmy także biodegradowalnych słomek - również będących odpadem. Cały ten materiał odkupiłyśmy z fabryki, zanim został wyrzucony, spalony czy inaczej zutylizowany

- mówią artystki w wywiadzie dla Otwartej Ząbkowskiej. Obie od wielu lat zajmują się tworzeniem sztuki z rzeczy, które ktoś inny by wyrzucił. Deklarują, że sprzeciwiają się marnotrawstwu. 

Co stanie się z 100 tys. słomek po Otwartej Ząbkowskiej?

Jak informuje miasto stołeczne Warszawa, do stworzenia 14 lampionów, które wiszą nad ulicą Ząbkowską użyto ponad 150 tysięcy plastikowych słomek. Autorki zapewniają, że ich instalacja jest na tyle solidna, że "przetrwa najpewniej minimum 100 lat kolejnych edycji Otwartej Ząbkowskiej". Co stanie się z tysiącami słomek we wrześniu, gdy Otwarta Ząbkowska zniknie?

Karina Królak, jedna z autorek projektu, mówi nam, że zarówno jej, jak i Patce Smirnow od początku zależało na tym, aby wykonana przez nie słomkowa dekoracja "nie przepadła ani nie została wyrzucona."

Mamy nadzieję, że zostanie wykorzystana ponownie w przyszłym roku i w co najmniej stu kolejnych edycjach oraz że nasz projekt będzie się rozrastać

- mówi artystka w rozmowie z Metrowarszawa.pl. 

Grzegorz Gądek z Fundacji Skwer Sportów Miejskich, która wraz z pracownią Mech Build współtworzyła projekt wakacyjnego zagospodarowania ul. Ząbkowskiej, tłumaczy, że lampiony zostaną po zakończeniu Otwartej Ząbkowskiej poddane konserwacji, zmagazynowane, a później miasto podejmie decyzję o tym, w jaki sposób zostaną ponownie wykorzystane.

Żaden element z Ząbkowskiej nie trafi na śmietnik. Wszystkie donice, zieleń i stoły do ping-ponga zostaną na koniec projektu poddane konserwacji i znajdą nowe miejsce na ulicach warszawskiej Pragi. Podobnie było w ubiegłym roku, kiedy m.in. rośliny trafiły na podwórka i osiedla Pragi-Północ

- podkreśla Grzegorz Gądek i dodaje, że dla fundacji Skwer Sportów Miejskich ważne jest, żeby dzięki Otwartej Ząbkowskiej wspierać rozwój przestrzeni wspólnych na całej Pradze. 

Więcej o:
Komentarze (27)
100 tysięcy plastikowych słomek zawisło nad ul. Ząbkowską. Co się z nimi stanie po Otwartej Ząbkowskiej?
Zaloguj się
 • cometto-pl

  Oceniono 23 razy 17

  "100 tysięcy plastikowych słomek, które artystki odkupiły od fabryki i uratowały przed wyrzuceniem" - coś czuję, że wyrzucono za to na to moje pieniądze...

 • Marlena Kosmala

  Oceniono 14 razy 12

  Ta cała akcja miała by sens gdyby artysta poszedł do maca i wygrzebał te 100tyś słomek z kosza.

 • ajavar

  Oceniono 18 razy 12

  Nie jestem przekonana do pomysłu. Gdyby artystki nie wykupiły, to słomki trafiłyby do recyklingu, tak? I nie musielibyśmy ich oglądać przez następnych kilka lat.

 • kolorofon68

  Oceniono 17 razy 11

  " Zero waste, to zero waste."
  Obcojęzyczny zwrot wpleciony do języka ojczystego to obcojęzyczny zwrot wpleciony do języka ojczystego.

 • benia_b

  Oceniono 16 razy 8

  Tandety w mieście nie brakuje, więc przybyła kolejna.

 • goostav234

  Oceniono 31 razy 5

  Trzask poskleja je taśmą klejącą i wystawi na Placu Bankowym.

  Za 0,5 mln.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 16 razy 4

  Dlaczego ci szkodnicy MUSZĄ wałęsać się po ulicy Ząbkowskiej?
  Nie ma już parków w Warszawie jeżeli ktoś chce imprezować na powietrzu?
  MUSZĄ na Ząbkowskiej?

 • awitold4

  Oceniono 3 razy 1

  Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce które wprowadziło na swoim terenie euro. Na razie są to europalety

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX