Napis "Won z Polski" i butelka wrzucona do mieszkania pracowników z Ukrainy. "Czujemy się zagrożeni"

"Won z Polski", "Bydlaki" - to niektóre z obraźliwych haseł, które pracownicy z Ukrainy znaleźli na klatce schodowej obok wejścia do swojego mieszkania przy ul. Wolskiej. Opisują, że wcześniej do ich lokalu ktoś wrzucił butelkę z nieznaną substancją. Sprawę nagłośnił Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich, zajmuje się nią policja.
Zobacz wideo

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że w nocy z piątku na sobotę na klatce schodowej przy ulicy Wolskiej 109 pojawiły się namazane sprayem wyzwiska i obraźliwe hasła "Bydlaki", "Won z Polski". Lokal jest zamieszkiwany przez pracowników z Ukrainy, którzy na co dzień pracują na budowie warszawskiego metra. 

Obraźliwe napisy przy mieszkaniu pracowników z Ukrainy. "Budujemy dla was stację metra"

Pracownicy OMZRiK poinformowali też, że do mieszkania wrzucono podpaloną butelkę z benzyną, a zdarzenie nazwali "próbą zabójstwa". Udostępnili również treść listu napisanego przez poszkodowanych Ukraińców, którzy podkreślają, że przyjechali do Polski za chlebem i uczciwie pracują, budując stację metra przy ulicy Górczewskiej.

Polacy budują za granicą, a my wraz Turkami budujemy dla was stację metra przy ul. Górczewskiej. Przyjechaliśmy tu "za chlebem", ale nie chcemy go za darmo. Pracujemy bardzo ciężko 25 metrów pod ziemią, aby zasłużyć na zarabiane pieniądze. Wzbogacamy Polskę nie tylko swoją pracą, ale także płacąc podatki, z których polskie państwo finansuje m.in. szpitale, szkoły i emerytury
Dlatego nie rozumiemy powodu, dlaczego jesteśmy obrzucani wyzwiskami, nasze drzwi i ściana wokół nich zostały pomalowane sprayem, a nasze drzwi obficie oplute. Podpalono nasz dom, czujemy się zagrożeni

- czytamy w liście.

Policja nie potwierdza, że butelka płonęła

Podkomisarz Marta Sulowska z wolskiej komendy policji potwierdza, że do funkcjonariuszy wpłynęło zgłoszenie w związku z obraźliwymi napisami na klatce schodowej przy ul. Wolskiej. 

Realizujemy w tej sprawie czynności dotyczące możliwości znieważenia. Zgłoszenie otrzymaliśmy w sobotę. Zabezpieczyliśmy ślady i wykonaliśmy na miejscu czynności z udziałem technika kryminalistyki. Sprawa została dziś przekazana do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola, miejsce jest też wciąż objęte naszym nadzorem

- mówi w rozmowie z Metrowarszawa.pl.

Jak dodaje, w trakcie gdy funkcjonariusze wykonywali na miejscu czynności, zostali poinformowani, że w nocy z piątku na sobotę ktoś przez otwarte okno wrzucił do lokalu butelkę, prawdopodobnie z jakąś cieczą. - Od razu została ona wyniesiona przez lokatora do kontenera na śmieci, nikomu wyniku w tej sytuacji się nie stało, nikt nie poniósł żadnych obrażeń. Funkcjonariusze zajmują się sprawą obraźliwych napisów na klatce schodowej - mówi. Jak dodaje, z ustaleń policji nie wynika jednak, żeby butelka, która miała zostać wrzucona do lokalu przez okno, płonęła.

Więcej o: