Pierwsze dwa recyklomaty już działają. Co można dostać w zamian za pustą butelkę?

Pierwsze dwa recyklomaty w Warszawie już działają. Jeden stoi na placu Bankowym, drugi przy ul. Ząbkowskiej. Warszawski ratusz zdradził, co można będzie dostać w zamian za puste plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki.
Zobacz wideo

O tym, że w Warszawie pojawią się pierwsze butelkomaty pisaliśmy już pod koniec maja. W ten weekend władze stolicy poinformowały, że urządzenia są gotowe do użytku i można wyrzucać do nich puste butelki i puszki. W zamian dostaniemy nagrodę. 

Recyklomaty już działają. Co można dostać za butelki i puszki?

Dwa pierwsze recyklomaty stanęły na placu Bankowym i przy ul. Ząbkowskiej. To dopiero początek, bo w całej Warszawie ma pojawić się w sumie 10 takich urządzeń, które stolica otrzymała od firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia. Znana jest również lokalizacja kolejnych pięciu maszyn do recyklingu. Recyklomaty niedługo pojawią się na polu Mokotowskim, placu Narutowicza oraz przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów, Urzędzie Dzielnicy Wilanów i przy Białołęckim Ośrodku Kultury. 

Do maszyn można wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki. Wystarczy uruchomić aplikację "ETS Portfel" na smartfonie, zeskanować swój indywidualny kod na recyklomacie i wrzucać pojedynczo surowce, a na koncie pojawią się ECO-punkty. Po uzbieraniu ich odpowiedniej liczby można je wymienić na wybraną zniżkę. System jest ekologiczny - maszyny nie wymagają drukowania paragonów i posiadania kart.

Jakie nagrody otrzymają warszawiacy za recykling? Zebrane w automatach do recyklingu ECO-punkty będzie można później wymienić do wybrane benefity. Jak informuje warszawski ratusz można dostać m.in. rabat na kawę w Costa Coffee, tańszy bilet do sieci Multikino, Teatru Dramatycznego czy zniżki na spektakle i imprezy w Teatrze Capitol. 

- Zachęcamy warszawianki i warszawiaków do odzysku surowcowego. Symbolicznie nagradzamy osoby, które działają na rzecz ekologii. Podczas codziennych obowiązków nie każdy ma czas, by zastanawiać się nad ochroną środowiska. Zniżki do kawiarni, teatru czy kina są nie tylko nagrodą, ale również ważnym przypomnieniem, że warto segregować odpady i chronić naszą planetę. Im więcej osób przyswoi ten pozytywny nawyk, tym mniej będziemy negatywnie oddziaływać na przyrodę i klimat - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Aplikacja, służącą do zbierania ECO-punktów, jest dostępna w systemie Android (do pobrania tutaj) i iOS (do pobrania tutaj). 

Więcej o: