Pierwsze dwa recyklomaty już działają. Co można dostać w zamian za pustą butelkę?

Pierwsze dwa recyklomaty w Warszawie już działają. Jeden stoi na placu Bankowym, drugi przy ul. Ząbkowskiej. Warszawski ratusz zdradził, co można będzie dostać w zamian za puste plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki.

O tym, że w Warszawie pojawią się pierwsze butelkomaty pisaliśmy już pod koniec maja. W ten weekend władze stolicy poinformowały, że urządzenia są gotowe do użytku i można wyrzucać do nich puste butelki i puszki. W zamian dostaniemy nagrodę. 

Recyklomaty już działają. Co można dostać za butelki i puszki?

Dwa pierwsze recyklomaty stanęły na placu Bankowym i przy ul. Ząbkowskiej. To dopiero początek, bo w całej Warszawie ma pojawić się w sumie 10 takich urządzeń, które stolica otrzymała od firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia. Znana jest również lokalizacja kolejnych pięciu maszyn do recyklingu. Recyklomaty niedługo pojawią się na polu Mokotowskim, placu Narutowicza oraz przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów, Urzędzie Dzielnicy Wilanów i przy Białołęckim Ośrodku Kultury. 

Do maszyn można wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki. Wystarczy uruchomić aplikację "ETS Portfel" na smartfonie, zeskanować swój indywidualny kod na recyklomacie i wrzucać pojedynczo surowce, a na koncie pojawią się ECO-punkty. Po uzbieraniu ich odpowiedniej liczby można je wymienić na wybraną zniżkę. System jest ekologiczny - maszyny nie wymagają drukowania paragonów i posiadania kart.

Jakie nagrody otrzymają warszawiacy za recykling? Zebrane w automatach do recyklingu ECO-punkty będzie można później wymienić do wybrane benefity. Jak informuje warszawski ratusz można dostać m.in. rabat na kawę w Costa Coffee, tańszy bilet do sieci Multikino, Teatru Dramatycznego czy zniżki na spektakle i imprezy w Teatrze Capitol. 

- Zachęcamy warszawianki i warszawiaków do odzysku surowcowego. Symbolicznie nagradzamy osoby, które działają na rzecz ekologii. Podczas codziennych obowiązków nie każdy ma czas, by zastanawiać się nad ochroną środowiska. Zniżki do kawiarni, teatru czy kina są nie tylko nagrodą, ale również ważnym przypomnieniem, że warto segregować odpady i chronić naszą planetę. Im więcej osób przyswoi ten pozytywny nawyk, tym mniej będziemy negatywnie oddziaływać na przyrodę i klimat - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Aplikacja, służącą do zbierania ECO-punktów, jest dostępna w systemie Android (do pobrania tutaj) i iOS (do pobrania tutaj). 

Więcej o:
Komentarze (55)
Pierwsze dwa recyklomaty już działają. Co można dostać w zamian za pustą butelkę?
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 43 razy 39

  To już za Gomułki czy Gierka, były dużo lepsze "recyklomaty". Nazywały się "Skupami butelek" i WYSTARCZYŁO przynieść do któregoś 30 pustych butelek po gorzale, i w pobliskim sklepie, zamienić je na jedną ale pełną...
  A w tym "cudzie techniki" za 30 flaszek to co dostanę? Pięć złotych ulgi na bilet do kina? :-))

 • ajk_gierki

  Oceniono 40 razy 38

  Niby pomysł fajny, ale wydaje mi się że zakres, umiejscowienie czy sposób "zapłaty" wskazują że jest to działanie pod publiczkę. Gdyby naprawdę chodziło o zbiórkę odpadów należałoby wystawić automaty na wielkich (niekoniecznie bogatych) osiedlach i płacić od ręki w bilonie. Myślę że trzeba by opróżniać takie automaty kilka razy dziennie, a tak to tylko folklor i okazja do eko-szpanu

 • aarvedui

  Oceniono 31 razy 31

  wymagana dodatkowa aplikacja, "eco-punkty", które można wymienić najwyżej na zniżki na kawę...
  genialne, kolejny miś.
  a potem będzie lament, że "Polacy nie dojrzeli do recyklingu"

 • starszy-65

  Oceniono 26 razy 26

  Może by w Polsce przestano dawać Obywatelom "nagrody" a po prostu za zwrot surowców wtórnych wypłacano by zwykłe pieniądze (nawet złotówki) jak w normalnych krajach na tzw zachodzie a nie tylko jakieś pseudo plusy?, może by tak zaczęło być u nas normalnie?.
  ?

 • elzbietttta

  Oceniono 22 razy 22

  Zwrot butelki, gotówka do ręki. Tak to powinno wyglądać. Skup powinien być w każdym sklepie, a jak nie ma automatów, to zwrot przy kasie. W Austrii to działa bez zarzutu. Dlaczego nie może tak być w Polsce?

 • jtby

  Oceniono 23 razy 19

  Ciekawe co za kretyn to wymyślił i ile za to skasował. Jeżeli nie wprowadzi się systemu kaucyjnego i butelko i puszkomatów, to o kant kaczej dudy potrzaskać taki system. Za pieniądze miasto oczyszczą bezdomni. Za pierdoły rabatowe na pewno nie (chyba mało bezdomnych ma smartfony) i na pewno nie mają ochoty na rabat na kawę, kolę, jakieś inne paście, czy bilet do kina/teatru.

 • heleonore

  Oceniono 20 razy 18

  A wiadomo co konkretnie się stanie z tym odebranym plastikiem? I po cholerę jakaś aplikacja?? Nie będę instalować kolejnego narzędzia do śledzenia mnie tylko po to żeby może raz na miesiąc oddać śmieci! Oddajesz butelki, dostajesz druczek z kodem i z tym idziesz do kasy w sklepie, kinie, teatrze czy gdzie tam. Na "zachodzie" takie automaty są w każdym sklepie w supermarkecie od czasów bardzo przedsmartfonowych, a my jak zwykle sto lat za wiadomo kim.

 • dorsai68

  Oceniono 18 razy 18

  No, ten pierwszy,na Pl. Bankowym, to własnie nie działa. Od soboty wisi na nim kartka "Przerwa techniczna".

 • antares777

  Oceniono 19 razy 17

  Zwyczajne nabijanie w butelkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX