Konserwatorzy oburzeni koronką na PKP Powiśle. Mieszkańcy piszą: Jak kwiatek do kożucha

Na pawilonie dworca PKP Powiśle pojawiła się biała koronka - to mural, który pojawił się w związku z promocją. Miłośnicy architektury są oburzeni, piszą, że mural zniszczył modernistyczny charakter budynku. Wtórują im mieszkańcy Warszawy, którzy również nie są zachwyceni.
Zobacz wideo

Dworzec PKP Powiśle to budynek zaprojektowany i wykonany w latach 60. przez Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Ma minimalistyczną formą, którą wiele osób bardzo docenia. Od kilku lat budynek nie jest już przystankiem, a lokalem gastronomicznym. 

Biała koronka spowiła PKP Powiśle

Kilka dni temu na budynku PKP Powiśle mieszkańcy Warszawy zauważyli nowy element - mural w postaci białej koronki, które okala "spodek" przystanku. Pomimo że malunek nie wydaje się być na pierwszy rzut oka kontrowersyjny, to wywołał ogromne oburzenie. Głównie w grupie osób związanych z konserwacją zabytkowych budynków w Warszawie. Grzegorz Piątek, były naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej w warszawskim ratuszu nie kryje oburzenia na Facebooku. 

(...) to nie jest przypadkowo obnażona przez bombę ślepa ściana kamienicy, ani elewacja centrum handlowego, którą architekt zapomniał zaprojektować. To jest skończona kompozycja architektoniczna, którą właśnie udało Wam się zarżnąć. Mam nadzieję, że szybko to zamalujecie. A na razie mandat!

- pisze Piątek o nowo powstałej koronce na dworku PKP Powiśle. 

Obecny Konserwator Zabytków Michał Krasucki zwraca uwagę na to, że mural całkowicie zmienia charakter modernistycznej budowli. Przyznaje, że lubi prace studia, które przygotowały "koronkę", ale to dzieło bardzo mu się nie podoba. 

To jest złe! (...) pomalowanie koronką modernistycznego dachu dworca Powiśle całkowicie mija się z jego wysublimowanym, eterycznym charakterem i psuje minimalizm tej architektury

- napisał stołeczny konserwator Krasucki. 

Specjalistom wtórują mieszkańcy Warszawy, którzy również deklarują, że koronka po prostu im się nie podoba i natychmiast powinna zniknąć. "Profanacja", "Okropne", "Zdemolowana architektura", "Jak kwiatek do kożucha. Oby to zniknęło jeszcze dziś" - piszą. Wśród komentarzy trudno znaleźć osoby, które deklarują, że mural im nie przeszkadza lub wręcz im się podoba. 

Jak pisze "Gazeta Stołeczna", pomimo że budynek PKP Powiśle widnieje w gminnej ewidencji zabytków, to konsultacja drobnych zmian z konserwatorem zabytków nie jest konieczna. To dlatego, że pawilon nie jest w rejestrze zabytków. Agnieszka Żukowska, rzeczniczka wojewódzkiego konserwatora zabytków tłumaczy, że właściciele lokalu muszą konsultować jedynie remonty, a mural takim remontem nie jest. Właściciele klubokawiarni, która znajduje się w budynku, tłumaczą z kolei, że "koronka" spowiła spodek PKP Powiśla jedynie czasowo i jest związana z promocją wydarzenia jednego z magazynów. Mural ma zniknąć już w niedzielę. 

Więcej o:
Komentarze (55)
Konserwatorzy oburzeni koronką na PKP Powiśle. Mieszkańcy piszą: Jak kwiatek do kożucha
Zaloguj się
 • zenon.ziembiewicz

  Oceniono 47 razy 17

  Według mnie to jest bardzo fajne i dopasowane do kształtu budynku. W dodatku napisali jak wół, że to tylko na chwilę, więc o co ta awantura? Miasto żyje, zaskakuje, zmienia się. Więcej luzu.

 • macwies

  Oceniono 30 razy 16

  a z głośników disco polo

 • dorsai68

  Oceniono 21 razy 13

  Iw ten sposób K-Mg z z Seat Polska nasrały na Powiślu.
  Tak to jest, jak pajacom od marketingu i reklamy da się wolną rękę.

 • shtalman

  Oceniono 19 razy 11

  Cała wolska to jedna wielka wiejska koronka

 • matkakaszy

  Oceniono 22 razy 8

  Nie rozumiem o co cały ten ambaras. Ten budynek nie jest ani eteryczny, ani wysublimowany. Architektura modernistyczna wymaga bardzo dobrej jakości materiałów i perfekcyjnego wykonania, a w czasach komunizmu obu tych rzeczy brakowało, wiec powstawały budynki, które teraz straszą. Nie każdy 50-cio, czy 69-cioletni budynek jest perłą architektury i powinien być zabytkiem. A koronka wygląda fajnie. Pewnie jakby walnęli reklamę, to nikt by nic nie gadał.

 • tow.anton.maciorow

  Oceniono 13 razy 7

  Kosiniak i Kamysz się ucieszyli.

 • paseo

  Oceniono 32 razy 6

  MOCNO przesadzacie i nie macie wylacznosci na madrosc i gust.Ja nie widze tu niczego zlego.Minimalna ,jednokolorowa,symetryczna i powszechnei znana forma jak najbardziej pasuje do miejsca.Myslcie samodzielnie ludzie a nie dajcie się szczuc .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX