Dziś obchody 76. rocznicy rzezi wołyńskiej [HARMONOGRAM]

11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji w Warszawie zostanie uczczona pamięć ofiar rzezi wołyńskiej.
Zobacz wideo

Uroczystości związane z 76. rocznicą rzezi wołyńskiej w Warszawie rozpocznie prezydent Andrzej Duda. O godzinie 10:00 głowa państwa złoży wieńce przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie. Następnie, o godzinie 10:30, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego zostanie odprawiona msza w intencji zamordowanych, zaś w południe złożone zostaną wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Główna uroczystość związana z 76. rocznicą rzezi wołyńskiej rozpocznie się o godzinie 14:00 przed Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej i Pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK na Skwerze Wołyńskim. W tym miejscu będzie miał także miejsce apel pamięci.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej odbędą się także m.in. w Gdańsku, Krakowie, Tarnowie, Przemyślu i we Wrocławiu.

Rzeź wołyńska. 76. rocznica Krwawej Niedzieli

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli. Dzień 11 lipca 1943 roku był punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej - masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu zaplanowanej i przeprowadzonej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię. Dokumenty sprawców dowodzą, że akcja była antypolską czystką etniczną. Tego dnia zaatakowanych zostało 99 miejscowości.

Polscy historycy szacują, że w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło około 100 tysięcy Polaków, z kolei w w akcjach odwetowych mogło zginąć od 10 do 12 tysięcy Ukraińców. Instytut Pamięci Narodowej kwalifikuje zbrodnię wołyńską jako ludobójstwo, powołując się na artykuł 118. polskiego kodeksu karnego.

Historycy polscy i ukraińscy często różnią się w ocenie rzezi wołyńskiej, między innymi w kwestii liczby ofiar czy opisów wydarzeń. Ukraińscy badacze często prezentują pogląd o patriotycznych motywach działaniach UPA, z kolei polscy historycy podkreślają, że nie można stawiać znaku równości między polskimi akcjami odwetowymi a zorganizowaną, antypolską akcją OUN-UPA.

Więcej o: