Dziś obchody 76. rocznicy rzezi wołyńskiej [HARMONOGRAM]
Uroczystości związane z 76. rocznicą rzezi wołyńskiej w Warszawie rozpocznie prezydent Andrzej Duda. O godzinie 10:00 głowa państwa złoży wieńce przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie. Następnie, o godzinie 10:30, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego zostanie odprawiona msza w intencji zamordowanych, zaś w południe złożone zostaną wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Główna uroczystość związana z 76. rocznicą rzezi wołyńskiej rozpocznie się o godzinie 14:00 przed Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej i Pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK na Skwerze Wołyńskim. W tym miejscu będzie miał także miejsce apel pamięci.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej odbędą się także m.in. w Gdańsku, Krakowie, Tarnowie, Przemyślu i we Wrocławiu.
Rzeź wołyńska. 76. rocznica Krwawej Niedzieli
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli. Dzień 11 lipca 1943 roku był punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej - masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu zaplanowanej i przeprowadzonej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię. Dokumenty sprawców dowodzą, że akcja była antypolską czystką etniczną. Tego dnia zaatakowanych zostało 99 miejscowości.
Polscy historycy szacują, że w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło około 100 tysięcy Polaków, z kolei w w akcjach odwetowych mogło zginąć od 10 do 12 tysięcy Ukraińców. Instytut Pamięci Narodowej kwalifikuje zbrodnię wołyńską jako ludobójstwo, powołując się na artykuł 118. polskiego kodeksu karnego.
Historycy polscy i ukraińscy często różnią się w ocenie rzezi wołyńskiej, między innymi w kwestii liczby ofiar czy opisów wydarzeń. Ukraińscy badacze często prezentują pogląd o patriotycznych motywach działaniach UPA, z kolei polscy historycy podkreślają, że nie można stawiać znaku równości między polskimi akcjami odwetowymi a zorganizowaną, antypolską akcją OUN-UPA.
-
Warszawski smog. Mimo fatalnej jakości powietrza, alert RCB milczy. Mieszkańcy nie wiedzą o zakazach
-
Warszawa. Raperowi skonfiskowano marihuanę, po dwóch miesiącach ją odzyskał. "Odpowiednie stężenie THC"
-
Ognisko wścieklizny pod Warszawą. Obszar zagrożenia m.in. w Wawrze i Wesołej. Wydano rozporządzenie
-
Śmierć 12-latka na Górce Szczęśliwickiej. Uderzył głową w ławkę. Urzędnicy usunęli wszystkie w okolicy
-
Strajk Kobiet wraca z protestami, najbliższy w środę. "Funkcjonariusze PiS wychodzą na głupków"
- 70-latek zwrócił uwagę klientowi sklepu na brak maseczki. Mężczyzna uderzył seniora pięścią w twarz
- Awarie ciepłownicze w Warszawie. Bez ciepła w sumie ponad 100 budynków, w tym szpitale
- Radom. Pościg za autem z przywiązanymi sankami. 19-latek prowadził pod wpływem alkoholu
- Smog. Dramatycznie zła jakość powietrza w Warszawie i nie tylko. W Józefowie 1300 proc. normy
- Praga-Północ. Awaria rury sieci ciepłowniczej usunięta. Ogrzewanie wraca do mieszkań