Woda w Nasielsku nie nadaje się co picia. Wykryto w niej paciorkowce kałowe i bakterie grupy coli

Urząd gminy w Nasielsku poinformowała o tym, że woda nie nadaje się do picia. Podczas ostatniej kontroli wyszło na jaw, że znajdują się w niej paciorkowce kałowe i bakterie grupy coli. W poniedziałek 8 lipca poinformowano, że woda jest już zdatna do picia.
Zobacz wideo

Na oficjalnej stronie gminy w Nasielsku we wtorek pojawił się komunikat, w którym poinformowano mieszkańców, że woda w ich kranach nie nadaje się do spożycia. Poinformowano w nim, że podczas badania stanu wody wykazały, że w jednym z punktów kontrolnych odkryto zanieczyszczenie mikrobiologiczne. Chodziło o wodę w szkole podstawowej numer 2. 

Nasielsk. Woda nie nadaje się do picia. Wykryto w niej bakterie e. coli

Urzędnicy informowali mieszkańców Nasielska, że wody można używać tylko do sprzątania - np. mycia podłóg czy spłukiwania toalet, ale już nie do mycia naczyń. Ostrzegano również przed piciem wody, przygotowywaniem z jej użyciem jedzenia oraz mycia się w niej. "Zalecenie obowiązuje do momentu wydania kolejnego komunikatu" - czytamy. Z kolejnego komunikatu dowiadujemy się, że w wodzie wykryto paciorkowce kałowe oraz bakterie grupy coli, które są niebezpieczna dla zdrowia ludzi. Dla mieszkańców zorganizowano cysterny z czystą wodą, a do sieci wodociągowej podawany jest chlor. 

W czwartek Zarządu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nasielsku poinformował, że z częściowych wyników badań wody, które przeprowadzono w poniedziałek, wynika, że w wodzie nie ma już niebezpiecznych paciorkowców i bakterii. Mimo to nie zniesiono jeszcze zakazu picia wody. Jak informuje gmina sanepid nie wyraził na to zgody - chce przeprowadzić własne badania i dopiero wtedy wydać decyzję. Kolejne badanie ma zostać przeprowadzone w piątek. "W przypadku pojawiających się nowych informacji będziemy informować na bieżąco" - czytamy na stronie Nasielska. W poniedziałek 8 lipca poinformowano, że woda jest już zdatna do picia.

Andrzej Krzyczkowski, kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego urzędu miasta ocenia, że problemy z wodą w Nasielsku dotknęły około 10 tysięcy osób. 

Początkowo mówiło się o tym, że gmina przekazała informację dotyczącą stanu wody dopiero po kilku dniach. Sama gmina Nasielsk precyzuje jednak, że było inaczej. Pierwsze próbki zostały pobrane i przebadane przez akredytowane laboratorium 25 czerwca, ale wyniki z 1 lipca nie wykazały zanieczyszczenia. Dopiero badanie próbek pobranych dwa dni później (27 czerwca) przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną ujawniły zły stan wody, a inspektor sanitarny przekazał decyzję o tym, że woda nie nadaje się do picia 2 lipca. Jak wynika z informacji portalu Tvnwarszawa.pl, mieszkańcy zgromadzeni wokół cysterny mieli już wcześniej mieli odczuwać, że "z wodą coś jest nie tak". 

"Zarząd Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej otrzymał decyzję od Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego dopiero 2 lipca ok. godziny 15:00, informację tę niezwłocznie przekazał do Urzędu Miejskiego, a Urząd Miejski poprzez stronę WWW, profil na Facebooku oraz system SMS przekazał ją mieszkańcom" - czytamy w wiadomości wysłanej do redakcji. 

Więcej o:
Komentarze (20)
Woda w Nasielsku nie nadaje się co picia. Wykryto w niej paciorkowce kałowe i bakterie grupy coli
Zaloguj się
 • wyb0rc4

  Oceniono 10 razy 8

  Pamiętajcie o tym, że picie kranówki jest bardzo zdrowe, o czym zapewniają nas co jakiś czas lokalne wodociągi...

 • glowny_pasazer

  Oceniono 7 razy 5

  Pijcie zdrową kranówę! Woda butelkowana jest be!

 • occam

  Oceniono 9 razy 5

  "Urząd gminy w Nasielsku poinformowała..."

  Niezły as z "atora"

  Na temat zaś... decydenci do dymisji i pod sąd.

 • frankyy

  Oceniono 6 razy 4

  poczekali aż się ludzie nałykają goowna

 • acide94

  Oceniono 7 razy 3

  Nie ma to jak porządne bakterie kałowe w porannej kawie.

 • stachud

  Oceniono 9 razy 3

  Pijcie kranówkę i czysta jak łza. Kto wierzy w te brednie? Kupa oszołomów.

 • jasiek_oc

  Oceniono 4 razy 2

  "Pijmy wodę z kranu jest zdrowa i tania" a tu jednak się znalazło, że g... warta.

 • zembaty66

  Oceniono 1 raz 1

  Maczali w tym ręce tęczowi... znaczy w wodociągu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX