Wiadomo już, gdzie staną butelkomaty w Warszawie. Wśród pięciu lokalizacji m.in. Pole Mokotowskie

Butelkomaty, które już niedługo staną na ulicach Warszawy, będą się znajdowały m.in. na Polu Mokotowskim i Placu Narutowicza, a także w niektórych dzielnicowych urzędach - wynika z ustaleń TVN Warszawa. Mieszkańcy będą nagradzani za korzystanie z maszyn - w zamian za recyklingowanie butelek dostaną m.in. zniżki na kino.
Zobacz wideo

Już niedługo w Warszawie pojawią się butelkomaty. Będzie do nich można wrzucać plastikowe i szklane butelki, a także aluminiowe puszki. Butelkomaty będą zintegrowane z aplikacją na telefon przyznającą tzw. ECO-punkty - te będzie z kolei można wymieniać na różnego rodzaju zniżki na bilety do kina, kawę czy zakupy. Oferta nagród ma być stopniowo poszerzana.

Butelkomaty w Warszawie. Staną m.in. na Polu Mokotowskim i Placu Narutowicza

Ratusz informował wcześniej, że w różnych częściach Warszawy stanie na początek dziesięć butelkomatów. Dodano, że maszyny będą się znajdowały w miejscach najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców i turystów, ale ich dokładna lokalizacja nie była dotąd znana.Teraz udało się ją ustalić portalowi TVN Warszawa. Z nieoficjalnych informacji wynika, że pięć wytypowanych przez ratusz miejsc, w których mają pojawić się wkrótce butelkomaty, to:

 • Pole Mokotowskie
 • Plac Narutowicza
 • Urząd Dzielnicy Ursynów
 • Urząd Dzielnicy Wilanów
 • Białołęcki Ośrodek Kultury. 

Z ustaleń portalu wynika, że teraz Zarząd Oczyszczania Miasta musi sprawdzić, czy w wymienionych lokalizacjach będzie możliwe przyłączenie prądu. Jeśli nie będzie przeszkód technicznych, urządzenia staną właśnie tam.

Przypomnijmy, że Warszawa będzie drugim miastem w Polsce, którego mieszkańcy mogą korzystać z maszyn przyjmujących butelki. W kwietniu tego roku butelkomat stanął w urzędzie miasta w Krakowie. Żeby zachęcać do recyklinowania śmieci, za każdą wrzuconą butelkę wypłaca mieszkańcom po 10 lub 20 groszy.

Więcej o:
Komentarze (42)
Wiadomo już, gdzie staną butelkomaty w Warszawie. Wśród pięciu lokalizacji m.in. Pole Mokotowskie
Zaloguj się
 • pies_1

  Oceniono 54 razy 54

  A nie mogłyby stanąć w każdym supermarkecie, tak jak w krajach cywilizowanych?

 • dorsai68

  Oceniono 31 razy 29

  Te lokalizacje, to raca testu, czy pomysł wypali?
  Nie wypali. Bo nikt przy zdrowych zmysłach, mając pod domem kosz na odpady segregowane, nie będzie z worem nieprasowanych butelek latał do urzędu dzielnicy. Te automaty powinny stać przy sklepach spożywczych. Idąc na zakupy można przy okazji oddać butelki.

 • ja20034

  Oceniono 13 razy 11

  Dopóki nie będą stały w każdym sklepie i zamiast durnych nagród nie będą wydawały kasy, ew. kwitka do zrealizowania w sklepie, to to wszystko jest picem na wodę.

 • nie_ichuj

  Oceniono 10 razy 10

  Mieszkam w Niemczech... Takie automaty to tu normalna rzecz, sa w kazdym markecie. Zdarzają się też na stacjach benzynowych. Kaucja za butelkę plastykową to 0,25 centów. Tyle samo za puszkę, których jest zdecydowanie mniej niż w Polsce, gdzie piwo w puszce jest bardzo popularne Za butelkę po piwie 0,8 centa.
  Za skrzynkę kaucja do ok 3 €.
  Oddaję butelki, dostaje bon... i mogę go wydać w tym sklepie na sp kolejne napoje lub odebrać pieniądze. Proste. Nigdzie nie walają się puste opakowania... :) Z wyjatkiem czasu po większych imprezach.
  Kaucji nie posiadają butelki po winie wódce itd...

  Pamiętam czasy kiedy w Polsce istniały skupy butelek... Skupowali nawet słoiki. Komu to przeszkadzało? Nagle przestało się opłacać?

 • race444

  Oceniono 8 razy 8

  Ja nie rozumiem tego szajsu jaki robi sie na punkcie recyclingu w Polsce. Wyslac polskich pierdzistolkow do NIEMIEC i niech zobacza jak tam to funkcjonuje i wprowadzic ten system natychmiast w Polsce ale po co tu musi byc kurna inaczej. System niemiecki jest prosty, jasny , zrozumialy a przedewszystkim akceptowany przez spoleczenstwo w kazdej grupie wiekowej.

 • avensis77

  Oceniono 9 razy 7

  Po co mi zniżki do kina, skoro w kinie bywam raz-dwa razy w roku? A gdyby skupować butelki po np 10 gr, zapewne nie zmarnowałaby się żadna. No ale lepiej przecież apelować do rozsądku i poczucia obywatelskiego obowiązku niż poświęcić parę groszy. Ot, Polska właśnie.

 • glowny_pasazer

  Oceniono 7 razy 7

  W Krakowie butelkomat został usunięty, bo... pula (1500 zł) się wyczerpała :D

 • dante_waw

  Oceniono 15 razy 7

  Znowu wladza bawi sie za publiczne pieniadze, wkrotce w urzedach zacznie brzydko pachniec jak w Krakowie i projekt sie po cichutku zamknie ..... kiedy sieci handlowe beda zmuszone do organizacji odbioru kaucjowanych butelek....

  Przypominam ze na rynku juz istnieja butelki za ktore jest pobierana kaucja... czy nasza kochana stoleczna wladza, jezeli juz jej zbywa pieniedzy moglaby zorganizowac odbior tych butelek.... tak na poczatek....

 • maxxim3000

  Oceniono 6 razy 6

  WPROWADZIC ZASTAW za butelke jak w Niemczech 25 groszy za plastyk i puszke aluminiowa i 10 gr za szklo i problem zniknie. Nikt nie edzie doplacal.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX