Festiwal Otwarta Ząbkowska zaczyna się na Pradze-Północ już po raz piąty. Zamknięta dla ruchu samochodów ulica stanie się deptakiem, a sąsiadujące z nią podwórka, placyki i zaułki - kinem, teatrem, pracownią, klubem poetyckim, miejscem zabawy, a przede wszystkim spotkań. Ulica będzie sceną dla różnorodnych działań społeczno-kulturalnych.
Tegoroczna Otwarta Ząbkowska będzie odrobinę inna niż wcześniejsze edycje - będzie zorganizowana w stylu zero waste.
- Postanowiliśmy wykorzystać fakt, że mieszkańcy są coraz bardziej zainteresowani dbałością o środowisko, wykorzystaniem surowców i oszczędzaniem tych surowców. (...) Stąd w tym roku na Ząbkowskiej pojawi się wiele tematów dotyczących niewyrzucania, niemarnowania jedzenia, kupowania w sposób odpowiedzialny - tłumaczy Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.
Osoby odwiedzające Ząbkowską nauczą się tam, jak wykorzystywać przedmioty, które zazwyczaj większość z nas wyrzuca oraz jak je naprawiać, przerabiać i nadawać im nowe życie. Little Greenfinity, w ramach kampanii "Praga bez śmieci", poprowadzi warsztaty "Zero waste", dzięki którym będzie można dowiedzieć się, jak ograniczyć ilość odpadów. Natomiast Pimp-it zorganizują warsztaty upcyklingowe, gdzie będzie można zrobić zabawki, kije deszczowe czy gry planszowe.
Oprócz tego pustostan przy ul. Ząbkowskiej 11 zamieni się w tymczasową Galerię Ząbkowska 11, gdzie wystawiane będą m.in. wystawy związane z ideologią zero waste. Wśród wystawców znajdą się Agnieszka Rodowicz, Adrian Vozny, Ignacy Cembrzyński, Katarzyna Dobrogowska, Magdalena Hajnosz, Monika Wójtowicz czy Anna Chudzik-Pawlik. Tegoroczny festiwal na Ząbkowskiej będzie także rowerowy - będą indywidualne lekcje poruszania się rowerem po mieście, recykling rowerowy, a każdy weekend pojawi się również Miejski Serwis Rowerowy.
Na ulicy Ząbkowskiej tradycyjnie staną antykwariaty i odbędą się Targi Sztuki i Rzemiosła Artystycznego - Otwarta Strefa Twórców. Będzie można obejrzeć lub kupić malarstwo, rysunek, grafikę, fotografię czy ceramikę. Zaproszeni zostali również wystawcy korzystający z ekologicznych surowców i rozwiązań, nadający rzeczom drugie życie. Zaprezentują oni swój asortyment w ramach Strefy Kreatywnych - targów rękodzieła i upcyklingu, którego partnerem jest Przerób-My. Ponadto odbędą się wyprzedaże garażowe oraz akcja wymiany rzeczy bez użycia pieniędzy organizowana przez Armię Zbawienia.
Fragment Ząbkowskiej pomiędzy ulicą Targową a ulicą Brzeską z charakterystyczną kamienną nawierzchnią i pozostałościami po torach tramwajowych zostanie wyłączony dla ruchu samochodów w nocy z 28 na 29 czerwca. Ponownie samochody wrócą tu w nocy z niedzieli na poniedziałek, z 1 na 2 września.
Wyłączony z ruchu odcinek ul. Ząbkowskiej będzie można ominąć na kilka sposobów. Do ul. Targowej prowadzący dojadą ul. Brzeską i Białostocką lub al. "Solidarności". Do ul. Kijowskiej natomiast kierujący zostaną poprowadzeni objazdem ulicami Brzeską lub Markowską bądź Naczelnikowską i Trasą Świętokrzyską.
Otwarta Ząbkowska - zmiany w ruchu na ulicy Ząbkowskiej Fot. Urząd Miasta st. Warszawa
Autobusy linii 138 do ul. Targowej pojadą ulicami Markowską i Kijowską. Natomiast autobusy linii 170, 338 oraz nocnych N16 i N66 - w kierunku ronda Starzyńskiego i Dworca Centralnego - dojadą ulicami Markowską i Białostocką do Targowej, zaś w drugą stronę - kursują Targową do Kijowskiej i skręcają w Markowską.