Warszawska palma przeszła kolejną metamorfozę. Niedawno jej liście zupełnie "uschły", teraz błyszczą

Palma w Warszawie niedawno "uschła" - artystka i aktywiści chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza. W sobotę rano palma wróciła jednak do swojego dawnego kształtu. Co więcej, wygląda teraz lepiej, bo jej liście przeszły renowację.

Widok palmy na rondzie de Gaulle'a w Warszawie niedawno zaskoczył mieszkańców. Jej liście zupełnie uschły, co było dziwne tym bardziej, że przecież palma jest sztuczna. To rzeźba wykonana przez Joannę Rajkowską, która chciała w ten sposób przypomnieć warszawiakom o pochodzeniu nazwy ulicy, na której "urosła" palma - Alei Jerozolimskich. 

Palma na rondzie de Gaulle'a znowu jest zielona

Szybko okazało się, że "uschnięta" palma to happening, który miał zwrócić uwagę Polaków na palący problem globalnych zmian klimatycznych i zanieczyszczenia powietrza. Wszystko było wspólną akcją polskiego oddziału GRID utworzonego w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, agencji Syrena Communications działającej przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz samej autorki rzeźby "Pozdrowienia z Jerozolimy". Organizatorzy zachęcali także Polaków do podjęcia "EKOpostanowień", czyli prostych, codziennych działań, które mogą powstrzymać zanieczyszczanie środowiska. O "EKOpostanowieniach" można dowiedzieć się więcej na stronie internetowej DlaPlanety.

Palma "uschła" 5 czerwca, czyli w Światowy Dzień Środowiska. Jak tłumaczyła Joanna Rajkowska, na sztucznym pniu rzeźby umieszczono uschnięte, prawdziwe liście palmy, podchodzącej z południa Francji. Ekologiczna akcja miała potrwać trzy tygodnie, a po ich upływie "Pozdrowienia z Jerozolimy" miały odzywać swoje zielone, sztuczne liście. Artystka podkreślała, że w tym czasie elementy przejdą renowację, ponieważ przez lata mocno się zniszczyły. W sobotę rano palma na rondzie de Gaulle'a ponownie zalśniła pięknymi zielonymi liśćmi. 

Gestem uśmiercenia palmy udało się spojrzeć szerzej, wychylić głowę poza ludzki horyzont po to, żeby zobaczyć grozę skutków antropogenicznych zmian klimatycznych i nadchodzące załamanie delikatnej równowagi ekosystemu, który utrzymuje nas przy życiu

- skomentowała akcję Joanna Rajkowska po jej zakończeniu.

Więcej o:
Komentarze (40)
Warszawska palma przeszła kolejną metamorfozę. Niedawno jej liście zupełnie "uschły", teraz błyszczy
Zaloguj się
 • natalia_sankowska1

  Oceniono 25 razy 15

  Ależ Rajkowska nie "wykonała" żadnej palmy! Sztuczna palma została zakupiona za miejskie pieniądze u australijskiego producenta. Rajkowska - pomysłodawczyni - miała jedynie przez rok pobierać pieniądze za "opiekę" nad tymczasowym obiektem. Ale palma stała się gwarancją stałego zarobkowania "artystki".

 • 68jacekw

  Oceniono 18 razy 6

  Do renowacji sztucznych lisci użyto wyciagów roślinnych,źródlanej wody i piasku czy też były to moze jakieś substancje chemiczne wytworzone w przemysle emitujacym różne zanieczyszczenia??

 • augenthaler

  Oceniono 12 razy 4

  Lubię tę palmę.

 • malpa-z-paryza

  Oceniono 9 razy 3

  lubie ta palme!

 • uenostation54

  Oceniono 4 razy 2

  palma "odrosła", za to trawa pod nią uschła. mogła artystka, która kupiła tę palmę, podlać. bo tak znowu zabawnie wyszło.

 • dante_waw

  Oceniono 1 raz 1

  Zloty rydwan z Gdanska to tez dzielo tej artystki... dziwi skutecznosc pozyskiwania grantow samorzadowych w miastach rzadzonych przez PO....

  trojmiasto.onet.pl/gdansk-urzednicy-wydali-prawie-150-tys-zl-na-dzielo-sztuki-ktorego-w-miescie-nie/lgv50pr

 • pogra55

  Oceniono 1 raz 1

  Świetny ,łekologicny ,blazdikowy wiecheć.W ramach renowacji blazdikowe liście zamienili na nowe tyz blazdikowe .Wsyćko w ramach ty łekologii i w imię ochrony przyrody .Komuś zdrowo palma odbiła ,całkiem prawdziwa. Hej !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX