Na Woli można podzielić się niepotrzebnym jedzeniem i nie tylko. Dzielnica otworzyła Jadłodzielnię Plus

Jadłodzielnia powstała na warszawskiej Woli przy ulicy Smoczej. To rozszerzona forma tej inicjatywy - Jadłodzielnia Plus, gdzie można podzielić się z innymi nie tylko jedzeniem. W Cafe PoWoli można oddać także niepotrzebne ubrania, zabawki czy książki i czasopisma.

W klubokawiarni Cafe PoWoli przy ul. Smoczej 3 otwarta została nowa Jadłodzielnia Plus. Celem lokalu ma być zapobieganie marnowaniu się jedzenia oraz możliwość podzielenia się innymi przedmiotami, które nam nie są już potrzebne, ale innym mogą się przydać. 

Jadłodzielnia na Woli. Oddaj jedzenie i niepotrzebne rzeczy

Projekt "Jadłodzielnia Plus na Smoczej" został zrealizowany z funduszy pochodzących z dzielnicowego budżetu partycypacyjnego. Kosztował dzielnicę ponad 25 tys. złotych, dzięki którym udało się przystosować Cafe PoWoli na Smoczej 3 do potrzeb działalności Jadłodzielni. Władze dzielnicy i pomysłodawczyni Jadłodajni - Irena Kowalska - oficjalnie przedstawili swoją inicjatywę mieszkańcom już 19 czerwca. Burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski mówił, że podobne miejsca z powodzeniem działają już w innych miastach.

Jadłodzielnia będzie miejscem służącym nie tylko zapobieganiu marnowania dobrej żywności, ale również sprzyjającym integracji lokalnej społeczności. Jesteśmy przekonani, że jeżeli projekt będzie cieszył się popularnością, to na pewno będziemy chcieli go kontynuować

- dodał burmistrz Strzałkowski.

Jak działa Jadłodzielnia na Woli?

Głównym założeniem projektu Jadłodzielnia Plus było stworzenie miejsca nieodpłatnego przekazywania i odbierania żywności, ubrań, zabawek, książek i czasopism przez mieszkańców. Każdy mieszkaniec może tu przyjść i przynieść dla innych jedzenie lub rzeczy, z których już nie będzie korzystał. Ale będzie to działać również w drugą stronę, bo każdy również może poczęstować się jedzeniem przyniesionym przez innych lub skorzystać z przedmiotów, które znajdują się w Jadłodzielni.

W Jadłodzielni można zostawiać wszystkie produkty spożywcze z wyłączeniem surowego mięsa, produktów zawierających surowe jaja, wyrobów z niepasteryzowanego mleka, ale z wyłączeniem serów, twarogów czy jogurtów, a także produktów, które są wyraźnie zniszczone i nienadające się do dalszego użytkowania

 - Wierzymy, że to miejsce będzie cieszyć się wielką popularnością zarówno wśród tych, którzy będą chcieli zostawiać tu jedzenie i rzeczy, a także tych, którzy będą chcieli z tego korzystać - mówi Adam Hać, zastępca burmistrza Dzielnicy Wola.

Jadłodzielnia Plus na ul. Smoczej 3 będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.30 oraz 16.00 - 1.008, a w soboty w godz. 10.00 - 12.00.

Więcej o:
Komentarze (14)
Na Woli można podzielić się niepotrzebnym jedzeniem i nie tylko. Dzielnica otworzyła Jadłodzielnię Plus
Zaloguj się
 • wojtek1506

  Oceniono 9 razy 7

  Bezdomni oczekują otwracia nowych Spaniodzielni ,żeby mieli gdzie sie podziać przy zaplanowanych opadach i burzach

 • gosia.s1

  Oceniono 10 razy 6

  Brawo! Z chęcią podzielę się posiłkiem (nie niepotrzebnym, bo takiego niema), który został po przeszacowaniu możliwości apetytu gości, :) Wspaniała inicjatywa!

 • witoldpolak

  Oceniono 3 razy 3

  A co na to sanepid i pozostałe instytucje kontrolujące?
  Żywność niewiadomego pochodzenia od przypadkowych dostawców. Co to by się działo gdyby jakiś zakład pracy tak postąpił przy wydawaniu posiłków regeneracyjnych.

 • wymagany_login

  Oceniono 3 razy 3

  Skarbówka już węszy niezapłacone podatki od darowizn...

 • koment22

  Oceniono 3 razy 3

  Ja proponuję, żeby zrobić "pięcakodzielnię" - ludzie wrzucaliby zbędne pieniążki a maszyna wypłacałaby raz dziennie uprawnionym osobom 5 zł na jedzenie, piwo, papierosy itp.

 • kisssmyass

  Oceniono 1 raz 1

  no ale jeśli to jest faktycznie niepotrzebne jedzenie to po co się nim dzielić? Może być szkodliwe. To tak jak tym biednym dzieciom w Afryce wypełnia się brzuchy białą mąką wysyłana z bogatych zachodnich krajów.. A potem nie dość że głodne to jeszcze chore!

 • sokananasowy

  Oceniono 3 razy 1

  super, świetny pomysł, brawa dla właścicieli!

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 5 razy -1

  Czy to kolejne wsparcie dla aktywistów rowerkowych co nie pracują tylko kombinują jak załapać sie na dotacyjke z miasta a przy okazji rozwalić normalnym życie?!

 • xzyzzy

  Oceniono 22 razy -8

  czy nie prościej byłoby przynosić zbędną kasę, a każdy potrzebujący by sobie wziął tyle, ile akurat jemu brakuje ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX