Młodzież przekonała Trzaskowskiego. Będzie pierwszy w Polsce obywatelski panel klimatyczny

Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce powoła obywatelski panel klimatyczny. Prezydent Rafał Trzaskowski zdecydował o tym po spotkaniu z przedstawicielami młodzieży, która organizuje strajki dla klimatu. Szczegóły działania panelu na razie nie są znane.
Zobacz wideo

Zorganizujemy obywatelski panel klimatyczny - zapowiadają władze Warszawy. O decyzji prezydenta Rafała Trzaskowskiego ws. powołania ciała dedykowanego do walki z kryzysem klimatycznym poinformował rzecznik stołecznego ratusza

Kamil Dąbrowa napisał na Twitterze, Trzaskowski podjął decyzję po niedawnym spotkaniu z przedstawicielami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. "Zaprosimy strony, które są zgodne, że trzeba działać szybko i w skoordynowany sposób" - napisał. Prezydent spotkał się z młodzieżą o tym, jak organizatorzy strajku - którzy już kilka razy protestowali w Warszawie - napisali do niego list. W odpowiedzi polityk wymieniał planowane działania ws. klimatu i zaprosił na spotkanie, które odbyło się w piątek.

Obywatelskiego panelu domagały się też inne grupy, m.in. ruch miejski Miasto Jest Nasze oraz grupa Extinction Rebellion Polska - część globalnego ruchu, który domaga się pilnej walki ze zmianami klimatu. Na razie nie są jednak znane szczegóły panelu, który chcą zorganizować władze miasta.

W wizji aktywistów panel byłby specjalnie powołanym ciałem, wydającym rekomendacje ws. polityki klimatycznej. Stu losowo wybranych mieszkańców Warszawy byłoby zaproszonych na spotkanie z ekspertami, w czasie którego pozyskaliby wiedzę na temat zmian klimatu, ich przyczyn, przewidywanych konsekwencji i możliwych rozwiązań. Swoje stanowiska mogłyby przedstawić wszystkie zainteresowane instytucje - organizacje pozarządowe czy urzędy. Eksperci byliby dostępni dla panelistów przez cały czas prac nad najlepszymi rozwiązaniami dla Warszawy. Głosowanie zdecydowałoby o rekomendacjach zespołu, a decyzje panelu miałyby być wdrażane w życie przez władze miasta. 

Więcej o: