Metamorfoza Pragi trwa. Dziki parking przy ul. Letniej zamienił się w zadbany skwer. Za 700 tys. złotych

Rewitalizacja Pragi-Północ trwa. Właśnie otwarto skwer między ulicami Letnią i Kamienną. Wcześniej znajdował się tam zaniedbany, dziki parking. Teraz w otoczeniu starych kamienic powstały aleje parkowe, siłownia plenerowa i plac zabaw.
Zobacz wideo

Od piątku można już oglądać efekty rewitalizacji terenu między ulicami Letnią i Kamienną na Pradze-Północ. Miejsce, w którym powstał nowoczesny skwer, było wcześniej zaniedbane. "Niemal połowę skweru zajmował dziki parking. Mieszkańcy wykorzystywali go głównie jako drogę na skróty do pobliskiego sklepu oraz miejsce do wyprowadzania psów" - czytamy w komunikacie ratusza.

Metamorfoza skweru na Pradze-Północ

Skwer powstał w otoczeniu praskich kamienic z bogatą historią, która sięga czasów przedwojennych. "Ulica Letnia, wytyczona około 1875 roku, do dziś zachowała nawierzchnię z kocich łbów. Jej oświetlenie stanowią charakterystyczne dla zabytkowych części miasta latarnie - pastorały warszawskie. W pobliżu, przy ulicy Szwedzkiej znajdują się zabytkowe tereny po fabryce Pollena, przy ul. 11 Listopada - dawne koszary wojskowe, a przy ul. Letniej - budynek starej piekarni - miejsce działań kulturalnych" - wskazuje ratusz.

Modernizacja skweru była poprzedzona konsultacjami społecznymi - swoje uwagi mogli zgłaszać mieszkańcy. W miejsce dzikiego parkingu na skwerze między ulicami Letnią a Kamienną powstały plac zabaw dla dzieci i siłownia plenerowa, aleje parkowe wraz z latarniami. Postawiono ławki, kosze i psie stacje, zasadzone zostały również nowe drzewa i krzewy.

"Rewitalizacja Pragi to nie tylko odnawianie budynków, ale też inwestycje w zieleń i przyjazną, sąsiedzką przestrzeń" - napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, zachęcając do odwiedzenia miejsca.

Inwestycja kosztowała 738 tysięcy złotych i była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, a jej inicjatorem był Zarząd Praskich Terenów Publicznych.

Więcej o: