Prawo musi nadążyć za hulajnogami elektrycznymi. MJN: "Czy ministerstwo czeka na pierwszą śmierć?"

Hulajnogi elektrycznych są coraz bardziej popularne w Warszawie. Niestety prawo nie nadąża za nowinkami, przez co pojawiają się problemy. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zaproponowało kilka prostych zasad, dzięki którym korzystanie z hulajnóg będzie bezpieczne. Dotyczą zarówno użytkowników, jak i operatorów.
Zobacz wideo

W środę członkowie stowarzyszenia Miasto Jest Nasze pojawili się przed Ministerstwem Infrastruktury w Warszawie. Zorganizowali tam konferencję prasową dotyczącą hulajnóg elektrycznych i przedstawili kilka rozwiązań prawnych, dzięki którym hulajnogi będą bezpieczne. 

Miasto Jest Nasze chce regulacji hulajnóg elektrycznych

Od pół roku domagamy się przyjęcia przepisów. We Francji w 2017 roku było siedem przypadków śmiertelnych wypadków e-hulajnóg. Wtedy uregulowano ich obecność. Czy Ministerstwo czeka na pierwszą ofiarę śmiertelną w Polsce z odpowiednimi przepisami?

- powiedział Jan Mencwel, prezes Miasto Jest Nasze.

Pierwsze rozwiązania są kierowane do użytkowników hulajnóg elektrycznych. MJN chce, żeby politycy w końcu "wpuścili" hulajnogi na ścieżki rowerowe. Przypominamy, że obecnie zgodnie z prawem osoby na hulajnogach traktowane są jak piesi, więc muszą poruszać się po chodnikach. Takie rozwiązanie może prowadzić do wypadków, jak np. ten, do którego doszło niedawno w Śródmieściu. Aktywiści chcą również wprowadzenia ograniczenia prędkości dla hulajnóg - ustawienia fabrycznego ograniczenia do 20 km/h oraz zakazu jazdy po chodniku szybciej niż 10 km/h. Kolejną rzeczą, którą postulują jest zakaz parkowania hulajnóg na środku chodnika oraz zobowiązanie wszystkich użytkowników do posiadania odpowiedniego wyposażenia - dwóch hamulców, oświetlenia, sygnału dźwiękowego oraz kierunkowskazu. Dodatkowo MJN chce również wprowadzić ograniczenie wiekowe - na hulajnogach nie mogłyby jeździć osoby poniżej 14. roku życia. 

Zobacz wideo

MJN stworzył "dekalog" dla operatorów hulajnóg elektrycznych

Oprócz zasad dla użytkowników Miasto Jest Nasze Przygotowało także "dekalog" dla operatorów elektrycznych. Aktywiści chcą m.in. żeby firmy płaciły za korzystanie z przestrzeni publicznej - np. 8 złotych za jedną hulajnogę dziennie - pieniądze trafiałyby do budżetów instytucji samorządowych. Aktywiści uważają również, że samorządu powinny mieć możliwość sprawniejszego kontrolowania hulajnóg elektrycznych, stąd propozycja prawa do wyłączenia pewnych obszarów dla hulajnóg (np. parków czy okolic zabytków) oraz dać samorządowcom możliwość regulowania liczny hulajnóg. MJN chce także, aby powstał publiczny rejestr e-hulajnóg, dzięki czemu niezarejestrowane pojazdy będą mogły być natychmiast usunięte. Dodatkowo aktywiści proponują także, żeby firmy obsługujące hulajnogi były zobowiązane do podpisania umowy z władzami samorządowymi. 

Część dekalogu dotyczy co prawda operatorów, ale może pomóc użytkownikom. Wśród zasad znalazł się np. obowiązek stworzenia całodobowej obsługi klienta oraz to, żeby zarówno regulamin, jak i instrukcje obsługi hulajnóg były w języku polskim. Dodatkowo firmy miałyby również działać zgodnie z literą polskiego prawa. 

Miasto Jest Nasze chce również, aby operatorzy mieli również obowiązek opłacenia ubezpieczenia OC i NNW, które pokryłoby koszty ewentualnych szkód mienia, osób trzecich czy samych użytkowników, którzy ulegliby wypadkowi podczas korzystania z pojazdu.

Pełny "dekalog" operatora hulajnóg elektrycznych można przeczytać na stronie Miasto Jest Nasze.

Działacze chcieli przekazać przygotowane zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych ministrowi Andrzejowi Adamczykowi, ale nie zastali go w resorcie, a nikt z gabinetu nie przyjął postulatów. 

Więcej o:
Komentarze (86)
Prawo musi nadążyć za hulajnogami elektrycznymi. MJN: "Czy ministerstwo czeka na pierwszą śmierć?"
Zaloguj się
 • wejsunek47

  Oceniono 27 razy 19

  ministerstwo ruszy d.... jak podpity wieśniak rozjedzie dzieciaka komuś z nadludzi z PIS....

 • jml13060

  Oceniono 17 razy 15

  .
  Przede wszystkim rzeczy trzeba nazywać po imieniu. To nie jest HULAJNOGA!
  .
  To jest pojazd elektryczny. Wystarczy dodać siedzenie i robi się z tego SKUTER.
  Bardzo prymitywny, ale SKUTER.
  Widziałem na jednym takim pojeździe przemieszczające się 2 osoby.
  Można sobie wyobrazić pojazd dostosowany do przewozu kilku osób.
  Powtarzam. To nie jest HULAJNOGA.
  .
  HULAJNOGA to dziecięca zabawka napędzana nóżką dziecka - hulaj...noga.
  Korzystanie z takiej zabawki jest dopuszczalne w przestrzeni publicznej pod opieką osób dorosłych. Nikt nie protestuje kiedy dziecko jedzie po chodniku na hulajnodze obok rodzica.
  .

 • van_norden

  Oceniono 24 razy 12

  Ciekawe, że śmierć pieszej potrąconej przez rowerzystę nie zmobilizowała MJN do żadnych działań.

 • zzz098

  Oceniono 10 razy 10

  Przecież, zgodnie z obowiązującym prawem, hulajnoga elektryczna nie jest hulajnogą. Hulajnoga jest napędzana siłą mięśni, hulajnoga elektryczna jak sama nazwa wskazuje. Dlatego osoba na hulajnodze elektrycznej nie jest pieszym.

 • benia_b

  Oceniono 8 razy 8

  A ja czekam na gradobicie, deszcz nawalny lub obfite opady śniegu, bo tylko wtedy pieszy może bezpiecznie korzystać z chodników i przejść dla pieszych.

 • mercx

  Oceniono 13 razy 7

  "Przypominamy, że obecnie zgodnie z prawem osoby na hulajnogach traktowane są jak piesi, więc muszą poruszać się po chodnikach. "

  BZDURA! Proszę o podanie treści takiego przepisu który mówi że hulajnoga to pieszy. To o czym pisze niedoinformowany autor artykułu to tylko interpretacja policji. A sąd jest od ustalania jak jest naprawdę. Póki co jeden uznał że hulajnoga to pojazd.

 • humidorek

  Oceniono 13 razy 7

  Poza tymi kierunkowskazami, wszystkie inne to bardzo rozsądne propozycje. Ja widzę jeszcze jeden problem z hulajnogami - ich małe kółka są podatne na zablokowanie przez kamyk, nawet niski krawężnik itp, wtedy o wypadek nietrudno.

 • candlekeep

  Oceniono 14 razy 6

  A po co w ogóle jakieś zakazy i nakazy, których i tak nikt nie będzie przestrzegał (chyba że - jak w przypadku fabrycznego ograniczenia prędkości - nie da się inaczej)? Moim zdaniem to powinno być jak z piciem piwa na ulicy w Belgii. Samo spożywanie jest dozwolone. Natomiast każde niewłaściwe, agresywne, niebezpieczne zachowanie po alkoholu jest bardzo surowo karane.
  Hulajnogi należałoby potraktować podobnie. Zbyt duża liczba przepisów nie rozwiąże sytuacji, a jedynie doprowadzi wszystko do absurdu. A zasada powinna być prosta: jeździj, jak chcesz, ale jeśli komuś coś złego się stanie, puścimy Cię w skarpetkach.
  Tylko do tego potrzeba czegoś więcej, niż papierowego państwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX