Wielki, podświetlony Księżyc obok Centrum Nauki Kopernik. Można oglądać tylko w ten weekend

Ma siedem metrów średnicy, można go oglądać z (prawie) każdej strony i - rzecz jasna - najlepiej wygląda w nocy. Obok planetarium Centrum Nauki Kopernik pojawił się wielki księżyc. To prezent na Dzień Dziecka - informuje CNK i BBC Earth, które emituje serię specjalnych programów z okazji 50-tej rocznicy lądowania człowieka na Księżycu.
Zobacz wideo

Prawie równo 50 lat temu, w lipcu 1969 roku, załoga Apollo 11 z dowódcą Neilem Armstrongiem wylądowała na Księżycu. Ludzie po raz pierwszy stanęli na naszym satelicie. Teraz Księżyc zbliżył się do Ziemi - w postaci instalacji Luke’a Jerrama "Museum of the Moon".

"Gwiazdka z nieba to idealny prezent na Dzień Dziecka? W tym roku idziemy o krok dalej. Wspólnie z BBC Earth podarujemy wszystkim małym i dużym dzieciom…. Księżyc!" - pisze Centrum Nauki Kopernik na Facebooku.

Księżyc przy Centrum Nauki Kopernik. Można oglądać do 2 czerwca

Od 30 maja do 2 czerwca obok Planetarium Centrum Nauki Kopernik można oglądać 7-metrowy, podświetlony w nocy model srebrnego globu. Jak informuje BBC Earth powierzchnia modelu został a odwzorowana na podstawie szczegółowe go zdjęcia NASA w przybliżonej skali 1: 500 000. "Każdy jego centymetr reprezentuje więc 5 km powierzchni prawdziwego Księżyca" - opisują. Instalacji towarzyszy ścieżka dźwiękowa. Księżyc jest zawieszony nad ziemią i można go oglądać z każdej strony, a nawet stanąć tuż pod. Instalacja znajduje się na zewnątrz i jej oglądanie jest bezpłatne.

Instalacja była dotychczas pokazywana w 20 krajach, a zobaczyły ją łącznie ponad trzy miliony osób. 

BBC Earth z okazji rocznicy lądowania na Księżycu wyemituje serię programów poświęconych temu wydarzeniu i wiedzy o naszym Układzie Słonecznym. Od 17 czerwca emitowany będzie serial "Planety", a w lipcu kolejne programy dotyczące Księżyca i eksploracji Kosmosu. 21 lipca pokazywane będzie "Lądowanie na Księżycu", zrealizowane z użyciem archiwalnych nagrań z 1969 roku.  

Więcej o: