Salmonella w przedszkolach w Warszawie. Jedzenie dostarczała ta sama firma cateringowa

Salmonella w przedszkolach w Warszawie. Dzieci, które jadły jedzenie od jednej firmy cateringowej, zatruły się bakteriami salmonelli. Do tej pory potwierdzono chorobę u 27 dzieci, a 13 z nich trafiło do szpitala.
Zobacz wideo

W dwóch przedszkolach w Warszawie Sanepid prowadzi kontrolę w związku z podejrzeniem zatrucia pokarmowego. Chodzi o Niepubliczne Przedszkole z grupą żłobkową "Kraina uśmiechu" przy ul. Myśliborskiej 42 oraz Punkt Przedszkolny Montessori Stepping Stones przy ul. Przyczółkowej 140. 

Salmonella w przedszkolach w Warszawie. Dzieci jadły catering tej samej firmy

Pierwsze zgłoszenie o zatruciu przedszkolaka wpłynęło do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Warszawie 22 maja (w środę). Kilka dni później okazało się, że takich przypadków jest o wiele więcej - do 27 maja potwierdzono już 17 przypadków, pięcioro dzieci trafiło do szpitala. Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Warszawie natychmiast podjęła działania i 24 maja otrzymała informację o kolejnych 10 przypadkach podejrzenia zatrucia - ośmioro dzieci z tej dziesiątki musiała być hospitalizowana. W sumie chodzi o zatrucie u 27 dzieci.

Sanepid od razu zaczął kontrole w przedszkolach, do których uczęszczały chore dzieci, ponieważ podejrzewano, że właśnie tam mogły się zatruć. Później okazało się, że obydwa przedszkola są zaopatrywane w posiłki przez tę samą firmę cateringową. Inspektorzy zakazali podawania posiłków i przeprowadzili kontrole w przedszkolach i miejscu, gdzie przygotowywane było jedzenie. "Kontrole objęły stan sanitarno-higieniczny ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa w zakresie produkowanej żywności. W trakcie kontroli pobrano do badań laboratoryjnych próbki żywności" - czytamy w komunikacje PPIS w Warszawie

Z komunikatu nie wynika jednoznacznie, co wykazały badania laboratoryjne. Jak potwierdził jednak portal WP, u dzieci wykryto salmonellozę, czyli chorobę wywołaną bakteriami salmonelli. Udało się również ustalić, jaka firma cateringowa była odpowiedzialna za podanie w przedszkolach nienadającego się do spożycia jedzenia. Jedzenie dostarczała firma DietBoxKids, na stronie internetowej firmy można znaleźć oświadczenie dotyczące zatrucia. Jej właściciel przeprasza w nim za zaistniałą sytuację i zapewnia, że zrobiono wszystko, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo. Informuje również, że chwilowo firma wstrzymała dostarczanie posiłków do przedszkoli oraz podjęła kolejne kroki: zleciła dodatkowe badania pracowników i zleciła pełną dezynfekcję zakładu produkcyjnego oraz zleciła badania laboratoryjne.  

Z komunikatu wydanego przez Sanepid dowiadujemy się, że firma cateringowa, która dostarczała posiłki dla dzieci, została ukarana mandatem oraz otrzymała zakaz wydawania posiłków do momentu potwierdzenia, że nie stanowi już zagrożenia. 

Zobacz wideo
Więcej o: