Fala zbliża się do Warszawy. Część plaży nad Wisłą już zalana. "Nie zbliżajcie się do rzeki"

Poziom Wisły cały czas się podnosi. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia i prosi mieszkańców, aby nie zbliżali się do brzegów Wisły. Na zdjęciach dokładnie widać, że jej okolice są zalane - pod wodą znalazła się m.in. część plaży Poniatówki.
Zobacz wideo

Od początku tygodnia Polacy walczą ze skutkami intensywnych opadów deszczu. Wiele miejscowości jest podtopiona. Najpoważniejsza sytuacja jest w Małopolsce, ale Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydaje też ostrzeżenia dla innych województw. M.in. dla Mazowsza. 

RCB ostrzega, żeby nie zbliżać się do brzegów Wisły

Zagrożeniem jest m.in. fala wezbraniowa, która przemieszcza się w Wisły. RCB informuje o wydanym ostrzeżeniu pierwszego stopnia dla mieszkańców czterech powiatów w województwach: mazowieckim, świętokrzyskim i lubelskim. "Nie zbliżajcie się do rzeki" - ostrzega RCB.

Jak czytamy na Tvnmeteo.pl, w weekend poziom Wisły będzie wzbierał. Lokalnie wzrost poziomy wody może przekraczać 100 cm na dobę. Alarm pierwszego stopnia ma obowiązywać na Mazowszu do niedzieli do godziny 11.

Na zdjęciach widać, że poziom wody na popularnych bulwarach wiślanych czy na miejskiej plaży Poniatówce faktycznie jest wyższy niż zazwyczaj. Wyższy stan wody nie odstraszył jednak mieszkańców Warszawy, którzy mimo to w sobotę odwiedzili brzegi Wisły. 

Zalana plaża nad Wisłą przy moście Poniatowskiego w WarszawieZalana plaża nad Wisłą przy moście Poniatowskiego w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Fala kulminacyjna zbliża się do Warszawy

Fala wezbraniowa sukcesywnie przemieszcza się po Wiśle. Specjaliści mówią, że po weekendzie dotrze do Warszawy. Najwyższy poziom zapowiadany jest na wtorek 28 maja. Ma wtedy osiągnąć 750 cm przy prawym brzegu Wisły i 600 cm przy lewym brzegu. W niedzielę poziom będzie już jednak dość wysoki. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej może osiągnąć aż 500 cm. 

Aby poziom wody w Wiśle mógł zostać uznany za alarmowy musi przenieść się do sześciu metrów. Warszawski ratusz informuje, że choć jest mało prawdopodobne, że do tego dojdzie, urzędnicy są gotowe na taką ewentualność. Magdalena Łan informuje w rozmowie z Metrowarszawa.pl, że ratusz ma zabezpieczone 260 tysięcy worków oraz geowłókniny, a także dostawy piasku.

Aktualny poziom stanu wody w Wiśle i jej dorzeczach można śledzić pod tym adresem.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (30)
Fala wezbraniowa zbliża się do Warszawy. Część plaży nad Wisłą już zalana
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 17 razy 11

  A czy premier Morawiecki zabezpieczył odpowiednią ilość różańców przeciwpowodziowych i świętych obrazów retencyjnych do alarmowego wystawiania w oknach?

 • glowny_pasazer

  Oceniono 9 razy 9

  Dziś: "A co mi będzieta piertolić, żeby nie włazić do wody! Ja mam swoje prawa!"
  Jutro: "Ratunku! Pomocy! Coś mi wyskoczyło na łydce i nie wiem dlaczemu! Ratujcie mnie! Pracuje ktoś na SOR?!!!"

 • katriel

  Oceniono 9 razy 5

  "Wiele miejscowości jest podtopiona", "musi przenieść się do sześciu metrów", "urzędnicy są gotowe" - kto to pisze?!

 • siwywaldi

  Oceniono 2 razy 2

  Przecież samo podchodzenie do brzegu, nie jest niebezpieczne. Dlatego ten komunikat powinien brzmieć: Nie sikać po pijaku do wzburzonej rzeki, bo może to być NIEBEZPIECZNE, o czym przekonało się w ostatnich tygodniach trzech, czy nawet czterech "imprezowiczów" z innych miast Polski :-(

 • dobrylos

  Oceniono 14 razy 2

  Ile zbiorników na gnojowicę i cmentarzy zostało wypłukanych z zawartosci......bo coś cicho o tym.

 • kosim

  Oceniono 3 razy 1

  "musi przenieść się do sześciu", "urzędnicy są gotowe". Oj redahtory.

 • trashbox

  Oceniono 9 razy 1

  spoko woda pokonała 2mln miasto, nie dało się zbudować zbiorników retencyjnych, po prostu nie da się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX